• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tokie skandalai, kaip Rūtos Janutienės televizijos laidos apie Prezidentę Dalią Grybauskaitę cenzūravimas, prisidėjo prie to, kad Lietuva naujausiame pasaulio žiniasklaidos laisvės reitinge ir vėl krito žemyn. Tiesa, Lietuvos pozicija vis dar išlieka gana solidi.

Tokie skandalai, kaip Rūtos Janutienės televizijos laidos apie Prezidentę Dalią Grybauskaitę cenzūravimas, prisidėjo prie to, kad Lietuva naujausiame pasaulio žiniasklaidos laisvės reitinge ir vėl krito žemyn. Tiesa, Lietuvos pozicija vis dar išlieka gana solidi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuva grėsmingai krenta

Lietuva atsidūrė 33-ioje naujausio pasaulinio žiniasklaidos laisvės reitingo vietoje. Palyginti su 2012 metais, Lietuva smuktelėjo trimis pozicijoms žemyn. Lietuvos žiniasklaida yra ne tokia laisva, kaip, pavyzdžiui, Lenkijos, Namibijos ar Jamaikos žiniasklaida. Dar 2010 metais Lietuva kartu su Danija ir Japonijos dalijosi 11 reitingo vietą, o 2009 metais netgi buvo pasiekusi dešimtuką.

REKLAMA

Pasak politologo Giedriaus Kiaulakio, mūsų šaliai dar gana pasisekė, kad jai buvo skirta tokia aukšta vieta reitinge. „Vien už Rūtos Janutienės laidos cenzūravimą Lietuva turėjo nukristi ne trimis, bet bent trisdešimčia vietų“, – mano ekspertas. Pasak jo, 33 vieta pasaulyje pagal žiniasklaidos laisvę Lietuvai bet kuriuo atveju yra neblogas rezultatas, kaip būtų ir kitose sferose. „Aš panikuoti nepradėčiau“, – tvirtina G. Kiaulakis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip sekėsi kaimynams?

Nepaisant kritimo, Lietuva reitinge lenkia kaimyninę Latviją, likusią 39 reitingo vietoje. Tiesa, latviai bent jau gali džiaugtis solidžiu šoktelėjimu į viršų net per 11 pozicijų. Tokiu kilimu negali džiaugtis Estija, kuri, palyginti su ankstesniais metais, nukrito net per 8 pozicijas. Vis dėlto estai vis dar yra solidžioje 11 reitingo vietoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvą naujausiame reitinge aplenkė ir Lenkija, palypėjusi dviem vietomis ir įsitvirtinusi 22 pozicijoje. Tokiais gerais rezultatais nepasižymėjo Rusija. Rusijos žiniasklaidos laisvė buvo įvertinta vos 148 pozicija, kas yra dar šešiomis vietomis žemiau už 2012 metų reitingo vietą. Tvirtinama, kad situacija Rusijos žiniasklaidoje pablogėjo po Vladimiro Putino sugrįžimo į prezidento postą.

REKLAMA

Europa pirmauja, posovietinės valstybės atsilieka

Reitingo sudarytoja organizacija „Reporteriai be sienų“ konstatuoja, kad po Arabų pavasario ir kitų protestinių judėjimų situacija jau daugmaž stabilizavosi, todėl naujausias reitingas nebėra taip susijęs su dramatiškais politiniais procesais. Šių metų reitingas labiau atspindi vyriausybių požiūrį ir ketinimus žiniasklaidos laisvės atžvilgiu vidutiniu ar ilguoju laikotarpiu.

REKLAMA

Galime pasidžiaugti, kad, analizuojant žiniasklaidos laisvę pagal regionus, pirmauja Europa, aplenkusi Amerikas ir po jų einančią Afriką. Tiesa, Lietuva patenka ir į ne tokį rezultatais džiuginantį regioną – buvusias Sovietų Sąjungos valstybes. Šis valstybių blokas pagal žiniasklaidos laisvės lygį lenkia tik Vidurio Rytus ir Šiaurės Afriką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geriausi ir blogiausi – tie patys

Reitinge pirmąsias tris vietas išlaikė tos pačios Europos šalys. Suomija jau trečius metus iš eilės išsiskyrė kaip valstybė, labiausiai gerbianti žiniasklaidos laisvę. Po jos seka Olandija ir Norvegija. Į šalių, kurių žiniasklaida šiuo metu yra laisviausia, dešimtuką taip pat pateko Liuksemburgas, Andora, Danija, Lichtenšteinas, Naujoji Zelandija, Islandija ir Švedija.

REKLAMA

Nieko neturėtų stebinti, kad viršutinėje reitingo dalyje dominuoja demokratinės valstybės, o paskutines vietas užima diktatoriški režimai – Turkmėnija, Šiaurės Korėja bei Eritrėja. Kim Jong Uno atėjimas į valdžią Šiaurės Korėjoje niekaip nepakeitė absoliučios valstybės žiniasklaidos ir informacijos kontrolės. Eritrėja išlieka vienu dideliu kalėjimu savo žmonėms ir žurnalistams, kurie miršta įkalinti. Nepaisant reformistinio diskurso, Turkmėnijos režimas net minimaliai nesušvelnino žiniasklaidos kontrolės.

REKLAMA

Antrus metus iš eilės po šių trijų valstybių eina Sirija, kurioje tęsiasi tikras informacinis karas, ir Somalis, kuriame 2012 metais žuvo nemažai žurnalistų. Į reitingo dugno dešimtuką taip pat pateko Iranas, Kinija, Vietnamas, Kuba, Sudanas ir Jemenas. Iranas persekioja ne tik pačius žurnalistus, bet ir jų giminaičius, net ir tuos, kurie gyvena užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiausi pakilimai…

Malavis tapo valstybe, kuri šių metų reitinge pakilo daugiausiai. Šoktelėjusi net per 71 poziciją, ši valstybė šiuo metu yra 75 vietoje. Nemenku progresu gali pasigirti ir Dramblio Kaulo Krantas, palypėjęs aukštyn 63 vietomis (96 vieta). Birma, kuri ilgus metus patekdavo į blogiausių valstybių penkioliktuką, tęsia kilimo reitingo laipteliais, palypėjusi dar 18 pozicijų. 22 pozicijomis į viršų kilo ir Afganistanas.

…ir didžiausi kritimai

Labiausiai reitinge krito Malis. Net 74 vietų kritimas nubloškę šią Afrikos šalį į 99 vietą. Į 70 vietą iš 36 pozicijos smuktelėjo Tanzanija, 31 vietomis krito Japonija, 24 vietomis krito Omanas, 23 – Malaizija, 20 – Izraelis.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų