Sostinės širdyje esantis kultūros ministro Simono Kairio kabinetas turėtų gerokai pasikeisti. Čia atsiras prabangių baldų už 11 tūkstančių eurų. Daugiau nei tris su puse tūkstančio kainuojanti sienelė, šalia jos kampinis stalas už daugiau nei 3000 eurų. Kabineto viduryje – daugiau nei 1100 eurų kainuojantis staliukas ir kambario pakraščiuose dvi komodos už beveik 3500 eurų.
Baldų fasadai bus fanieruoti natūraliu ąžuolo lukštu, beicuoti, lakuoti matiniu laku. Baldai turės ir įmontuota LED apšvietimą. Liberalų sąjūdžio deleguotam ministrui šiuos prabangius baldus pagamins bendrovė „Joniškio baldai“, kurios vienintelis akcininkas, savininkas – S. Kairio bendrapartietis Kęstutis Tautvaišas. Pirkimas be konkurso atliktas rugsėjo pabaigoje.
„Buvo ir man naujiena, bet nepaisant, kad buvo man naujiena ir netikėtumas, nėra tokių įstatymuose punktų, kurie neleistų žmogui, priklausančiam vienai ar kitai partijai, dalyvauti konkursuose ar teikti paslaugas“, – teigia kultūros ministras Simonas Kairys.
Kultūros ministerija ir pats S. Kairys aiškina, kad prabangius baldus pirko laikantis Viešųjų pirkimo įstatymo, neskelbiamos apklausos būdu. Esą ministerija kreipėsi į tris baldų gamintojus Vilniuje, Klaipėdoje ir Joniškyje. „Joniškio baldai“ jau esą buvo turėjusi reikalų su ministerija dar 2013–aisiais, negana to, ši bendrovė pasiūlė mažiausią kainą, dėl to ministeriją ją ir pasirinko. Kairys pasakoja, kad su bendrapartiečiu Kęstučiu Tautvaišu nėra geri pažįstami.
„Vizualiai gal kažkaip ir atpažinčiau, bet net neįsivaizdavau, kad būtent kažkoks partietis turi įmonę, dalyvauja konkurse ir panašiai. Tiesiog sutapimas, kuris kelią klausimų. Niekas čia su niekuo nesitarė, kaip ir minėjau, apklausa vyko tarp trijų įmonių“, – sako S. Kairys.
„Nesu matęs, nesu susitikęs, tikrai. Gal kokioje nuotraukoje bendroje nuotraukoje Trakuose, va, liberalų suvažiavimas, buvo didelė nuotrauka. Tiesiog dirbame savo darbą, laikomės įstatymų. Mūsų direktorė derino šitą užsakymą. Direktorė yra mano žmona“, – aiškina K. Tautvaišas.
Kultūros ministerija atkreipia dėmesį, kad prabangių baldų pirkimą vykdė žaliai. Tai reiškia, kad stalas, komodos, sienelė turi būti mažiau kenksmingi aplinkai ir tarnauti ilgą laikotarpį. Aukštą kainą esą lėmė ir Kultūros ministerijos pastatas, kuris yra paveldo statinys, pasižymintis specifiniu išplanavimu bei paveldo atžvilgiu vertingu interjeru.
„Paprasčiausiai negalime nueiti į prekybos centrą išsirinkti ir nusipirkti, kokią kėdę, stalą ir panašiai. Paveldo objekte irgi nesinori kažkokios saviveiklos, tam reikėjo ir vizualizacijos, kad funkcinius sprendinius pasižiūrėti“, – tikina S. Kairys.
„Neturiu pagrindo abejoti ministro Simono Kairio skaidrumu“, – sako „Liberalų sąjūdžio“ pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Bendrapartiečiai S. Kairį gina.
„Neturiu pagrindo abejoti ministro skaidrumu. Ši įmonė iš Joniškio yra dirbusi su Kultūros ministerija dar 2013–aisiais metais, o remonto darbai, kurie vykdomi ministerijoje – jie yra tęstiniai ir pradėti prieš Simonui Kairiui tampant ministru“, – teigia V. Čmilytė-Nielsen.
Opozicija dalina Liberalų sąjūdžiui aršias pastabas.
„Jis yra Liberalų sąjūdžio narys, o Liberalų sąjūdis aplamai mėgsta viskio dėžutes ir ypatingai, jeigu tos viskio dėžutės medžio sukaltos yra, tai čia nėra paslaptis. Matyt, yra partijos toks pavedimas, nurodymas, kad tie žmonės, kurie yra užima pareigas, užima postus ir gali padėti savo partiečiams, turi priimti iš jų užsakymus“, – tikina Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.
„Tikrai, valstybės tarnybos srityje galima pasirinkti pigiau. Kada stalas netoli 4000 eurų, tai yra nemažai. Ypač žinant, kad laimėtojai yra iš tos pačios partijos žmonės, tai be abejo tokiu atveju, jau ne tiek ministras, bet ir jo komanda, kuri atsakinga už pirkimo organizavimą tokias rizikas turėtų įvertinti. Bent jau aš, jeigu tai būtų mano stalas perkamas, vengčiau tokios sąsajos“, – kalba Seimo narė Agnė Širinskienė.
Antikorupcines iniciatyvas skatinančios organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas įsitikinęs, kad tokioje situacijoje rizikingai baldus pirkusi Kultūros ministerija turi aiškiai pagrįsti, kodėl baldus pirko iš įmonės, kurios ryšiai su ministru gali kelti įtarimų.
„Jeigu tu tai padarai pamatuotai. Tikrai išsklaidai bet kokias abejones, kad tai nebuvo kažkoks tai partijos bičiulio protegavimas, šaunu“, – komentuoja S. Muravjovas.
Kultūros ministerija žada kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą su prašymu peržvelgti atliktas pirkimų procedūras ir įvertinti, ar viskas buvo atlikta tinkamai.