Tai parodė tyrimas, paskelbtas žurnale „Food Science and Nutrition“.
Tyrimas, kurį atliko du mitybos mokslininkai iš JAV, išsiaiškino, kad įtraukus 84 gramų baltųjų, pievagrybinių ir portabelinių grybų porciją per dietą, pagerėja reikšmingas maistinių skaidulų ir įvairių maistinių medžiagų, įskaitant fosforo, kalio ir seleno kiekis organizme. Ir tai neturi įtakos suvartojamų kalorijų kiekiui.
Svarbu pažymėti, kad tyrimą finansavo Grybų taryba – didelė grybų gamintojų ir importuotojų organizacija, užsiimanti šviežių grybų populiarinimu. Tyrimas buvo peržiūrėtas kolegų ir publikuotas žinomame žurnale, taip pat įtrauktas didelis imties tūris ir suderintas su ankstesniais tyrimais.
„Šis tyrimas patvirtino tai, ką jau žinojome, kad grybų vartojimas yra veiksmingas būdas pasiekti amerikiečiams nustatytus mitybos tikslus, – sakė Mary Jo Feeney, Grybų tarybos mitybos tyrimų koordinatorė. – Tyrimų, tokių kaip NHANES (Nacionalinės sveikatos ir mitybos tyrimų apžvalgos), duomenys naudojami norint įvertinti maistingumą ir jo ryšį su sveikatos stiprinimu bei ligų prevencija, ir padėti parengti nacionalinius standartus ir visuomenės sveikatos politiką (JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras, 2020).“
Remdamiesi 5 metų trukmės (2011–2016 m.) 9–18 ir 19 metų amžiaus žmonių apklausos duomenimis, mokslininkai, prieš modeliuodami, kaip grybų porcija paveiks jų mitybą, sudarė kiekvieno iš jų mitybos duomenis. Apklausoje dalyvavo apie 10 000 suaugusiųjų ir vaikų kas dvejus metus, todėl per visą 5 metų laikotarpį buvo sudarytas didelis imties tūris.
Pridėjus grybus į mitybos planą, svarbių mikroelementų kiekis žymiai padidėjo, o labiausiai padaugėjo vario, net iki 32 proc. Grybai ne tik maistingi, bet ir, paveikti UV spindulių, suteikė beveik visą rekomenduojamą vitamino D dienos normą. Vitaminas D kelia daugeliui žmonių rūpestį, nes daug žmonių dirba namuose ir karantinas užkerta kelią daugumai užsiėmimų lauke. Grybai yra vertingas papildomas šio vitamino šaltinis.
Autoriai pripažįsta keletą tyrimo trūkumų. Pirma, duomenys pateikti savarankiškai, o tai turi aiškų šališkumą, dėl kurio negalima nurodyti tikrosios maistinės informacijos. Be to, kadangi tai yra vertinimo tyrimas, nėra jokios garantijos, kad grybų vartojimas turėtų aukščiau minėtą poveikį visiems.