Privačiame sveikatos centre Vilniuje jaunos mamos negaili pinigų už kiekvieną tokį plukdymo užsiėmimą su savo mažyliais. Štai 8 mėnesių pirmagimio Augusto mama Evelina pasakoja, kad prireikus tik privačiai ieško pagalbos ir žinių visais motinystės klausimais.
„Mes net neieškojome valstybės kompensuojamų. Ir karto ėjome privačiai. Daugiau dar lankome mankštas, programas, viską privačiai, ne iš valstybės. Labai nesidomėjome, kiek ką kompensuoja, ką galime gauti. Norėjome lankyti ir ėjome“, – sako mama Evelina.
Štai 8 mėnesių Barboros mama pasakoja mieliau besirenkanti privačias, ne valstybines paslaugas.
„Gal reiktų domėtis, jei turėtų indikacijų vaikas, silpnesnį tonusą, gal valstybė kažkiek dengtų. Bet stiprus, sveikas vaikai, savo noru daugiau. Įsivaizduoju, jei būna nukrypimai nuo vystymosi, tada valstybė dengia mankštas“, – tikina kita mama Monika.
Tuo metu vyriausybė rengia planą, kuriuo žada šeimoms kur kas daugiau nemokamų paslaugų nei iki šiol besilaukiant ir auginant vaikus. Taip politikai viliasi užbėgti už akių konfliktams šeimose, smurtui, vaikų nepriežiūrai. Vyriausybė rengia bazinį paslaugų šeimai paketą, į kurį užsimojo surašyti daugybę nemokamų paslaugų, apie kurias dabar tvarkingi tėvai gali tik svajoti.
„Deja kol kas gyvename situacijoje, jei nesi socialiai remtinas, jei tavo šeima nėra rizikos, jei esi santykinai gerbūvyje ir susiduri su iššūkiais, krizė ateina, darželio reikia, psichologo norėtumei, sudėtinga rasti atsakymus“, – tikina „Aktyvių mamų sambūrio“ atstovė Rasa Žemaitė.
Kas priklausys kiekvienam
Baziniame paslaugų šeimai pakete numatoma pagalba jau nuo pat šeimos kūrimo pradžios – pirmiausia specialistų paskaitos, kaip darniai sugyventi poroms ir auklėti vaikus. Susilaukus kūdikio – šeimos gydytojo, psichologo, odontologo nemokamos paslaugos.
Vėliau – privalomas darželis. Pradėjus lankyti mokyklą, popamokinė veikla. Šių ir kitų paslaugų net specialiųjų poreikių neturinčios šeimos esą galės tiesiog reikalauti ir gauti savo savivaldybėje, nesvarbu, kur gyvena – Naujojoje Akmenėje, Vilkaviškyje ar Vilniuje.
„Socialinių paslaugų sritis yra viena mažiausiai išvystytų šalyje. Yra savivaldybių, kur paslaugos labai išvystytos, ir kur menkai. Tokie dideli skirtumai netoleruotini“, – sako ministras Linas Kukuraitis.
Kiek tokia plati paslaugų sistema visoje šalyje kainuotų, vyriausybė dar tik pradeda skaičiuoti. Tuo metu socialinių reikalų ministerija bazinį paketą jau planuoja pradėti pamažu diegti savivaldybėse kitąmet.
„Tai padeda šeimai išlikti stipriai, nesugriūti, net jei yra iššūkiai kažkokie, gauti paslaugas vaikams. Šeimos atsakingos už vaikus, gerovę, vaiko teisių apsauga nuo šeimos prasideda, jei šeimos bus stiprios ir įgalintos tvarkytis su pagalba, turėsime sveikesnę visuomenę“, – sako viceministrė Vilma Augienė.
Tėvų organizacijos labai laukia, kada paketas taps privalomas ir palengvins tėvams pagalbos paieškas, užuot griebusis taurelės ar smurto.
„Bazinis paslaugų paketas turėtų būti atspirties taškas, nuo kurio šeimos ir savivaldybės turėtų atsispirti, suprasti, kad tiek galiu gauti, tiek privalome teikti paslaugų“, – tikino R. Žemaitė.
Vyriausybė savo nutarimu rengiasi savivaldybes įpareigoti skubiai reaguoti į šeimų prašymus ir suteikti paslaugas vėliausiai per 20 dienų, vos tik šeima paprašys teisininko ar psichologo patarimo, pradės laukti kūdikio, nuspręs jį leisti į darželį ar vaikų dienos centrą. Tiesa, ar savivaldybės tikrai bus pasirengusios šeimoms suteikti visą bazinį paslaugų paketą ir kiek šie planai – realūs, dar tik pradedama vertinti.