Naują Lietuvos eurokomisarą Europos Parlamentas (EP) tvirtintų iškart po išrinktosios prezidentės Dalios Grybauskaitės inauguracijos arba, jei nespėtų to padaryti, rugsėjo mėnesį.
Anot Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovo Jurgio Vilčinsko, Lietuvos vyriausybės nominuotą kandidatą pirmiausia turėtų patvirtinti Europos Sąjungos (ES) Taryba kvalifikuota balsų dauguma, o po to jo kandidatūra eitų į EP.
„Vyriausybė turi nominuoti savo kandidatą, kuris patvirtinamas ES Taryboje kvalifikuota balsų dauguma. Tada Europos Parlamentas kviečia paskirtąjį narį dalyvauti klausymuose EP komitetuose, kurie susiję su jo būsimuoju „portfeliu“, o vėliau plenariniame EP posėdyje kandidatas tvirtinamas slaptu balsavimu“, - BNS sakė J.Vilčinskas.
Anot EK atstovo, naujos sudėties EP į pirmą sesiją susirinks liepos 13-16 dienomis. Ar tuo metu būtų spėta apsvarstyti komisaro kandidatūrą, nėra aišku, nes tą savaitę dalijamasi svarbiais postais EP. Jei naujo komisaro patvirtinti EP nespėtų, tai būtų daroma per kitą sesiją, kuri planuojama rugsėjo viduryje.
Sekmadienio prezidento rinkimuose pergalę iškovojusios D.Grybauskaitės inauguracija vyks liepos 12 dieną.
J.Vilčinsko teigimu, ES teisė leidžia Tarybai nuspręsti neskirti naujo komisaro, atsižvelgiant į trumpą laiką, likusį iki šios Europos Komisijos kadencijos pabaigos spalio mėnesio pabaigoje, tačiau tokią iniciatyvą turėtų parodyti Lietuva. Lietuvos vadovai viešai nėra užsiminę, kad tokia galimybe galėtų būti pasinaudota.
Naujasis eurokomisaras iš Lietuvos dirbtų iki spalio pabaigos. Po to būtų formuojama naujos sudėties EK - renkamas naujas EK pirmininkas ir iš naujo tvirtinami Lietuvos ir kitų valstybių narių deleguojami atstovai. Jei Airija neratifikuos Lisabonos sutarties, liks galioti Nicos sutartis ir ES Taryba turės priimti sprendimą dėl mažesnės Europos Komisijos sudėties nei kad bus valstybių narių, kai į ES įstos Kroatija ar kitos kandidatės.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.