Sostinės Pilies gatvėje ketvirtadienį, birželio 19 d., duris atvers meno galerija „Actus magnus“. Lotynų kalba galerijos pavadinimas reiškia „didysis veiksmas“.
Pirmojoje galerijos salėje bus pristatomos lietuvių ir užsienio menininkų parodos, o antrojoje salėje vyks ne tik parodos, bet ir kino vakarai, meno pamokos suaugusiems bei vaikams, mokyklos moterims „Moters studija“ seminarai.
„Actus magnus“ direktorė – meno vadybininkė Jolita Zykutė, o kuratorė – grafikė Kristina Norvilaitė. Tris metus kartu pradirbusios vienoje iš Užupio galerijų, vėliau merginos parodas rengė kitose erdvėse. Septynerių metų įdirbis – virš pusšimčio lietuvių menininkų ir užsienio autorių parodų, tarptautinių projektų, apie dešimt meno akcijų. Žymiausios iš parodų – grafiko Rimvydo Kepežinsko, tapytojos Arūnės Tornau, rašytojos ir tapytojos Jurgos Ivanauskaitės, fotografo ir keliautojo Pauliaus Normanto personalinės parodos, paroda „Diziš“, kurioje buvo pristatyti dizainerių Juozo Statkevičiaus, Ramunės Piekautaitės, Seržo Gandžumiano ir Sandros Straukaitės studijų laikų darbai, kasmetinė tarptautinė miniatiūrų paroda „mažoji m“.
Galerijos „Actus magnus“ atidarymo proga joje vyks grafikės Kristinos Norvilaitės darbų paroda „Ornamentų pasakojimai“. Dauguma darbų ką tik grįžo iš Stokholme vykusios parodos, tad Lietuvoje jie dar neeksponuoti. Ornamentai iš augalinių motyvų ar geometrinių formų – mėgstamas menininkės motyvas. Skirtinguose paveiksluose sutinkamas tas pats ornamentas tarsi atpažįstamas akiai, bet atsidūręs greta kitų ar būdamas kitokios spalvos jis suskamba naujai. Greta formų ir spalvų žaidimo Kristina Novilaitė kviečia susimąstyti apie tai, kaip fonas geba keisti figūrą ne tik paveiksluose, bet ir mūsų gyvenime.
Galerija įsikūrė Pilies g. 36-uoju numeriu pažymėto namo kieme, į kurį vedantis siauras pėsčiųjų tunelis ateityje taip pat taps meno zona – ant jo sienų turėtų atsirasti kintanti meno darbų ekspozicija. Galerijos direktorė Jolita Zykutė sako, kad šis sumanymas kilo siekiant papuošti niūrumu dvelkiančią vietą pačioje senamiečio širdyje bei sutramdyti čia teršti mėgstančius prašalaičius. „Galbūt menas ir neišgelbės pasaulio, bet mes pabandysime jo pagalba nuo teršėjų „išgelbėti“ bent jau 13 kvadratinių metrų Vilniaus senamiesčio“, – sako ji.