Tuo blogiau jam! Kuo daugiau mokslininkai tyrinėja brokolius, tuo daugiau gerųjų savybių aptinka. Jie nustatė, kad visi žalios spalvos vaisiai ir daržovės gerina medžiagų apykaitą, greičiau degina riebalus, ramina ir harmonizuoja organizmo veiklą. Pasirodo, brokoliai yra tikras maistingųjų medžiagų sandėlis. Organizmui kur kas patogiau visus vitaminus ir mineralus gauti su maistu, o ne tabletėmis. Brokoliai turi priešvėžinių savybių – šalina iš organizmo kancerogenines medžiagas, gali apsaugoti nuo uždegimų, stiprinti kaulus ir atitolinti sklerozę. Vien tik privalumai!
Apie brokolius beveik prieš du tūkstančius metų rašė romėnų gamtininkas, filosofas, rašytojas Plinijus vyresnysis, pavadinęs juos ypač stipriais augalais. Augalo pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „bracchium“ (ranka), matyt, todėl, kad jie primena suspaustą žalią kumštį. Brokoliai - laukiniai plačios kopūstinių daržovių giminės protėviai, kaip ir kiekvienas plebėjus, pasižymintys stiprybe ir gebėjimu iš žemės motinėlės išpešti visokias naudingas medžiagas. XVI a. iš Italijos jie pradėjo plisti į kitas šalis, pirmiausia į Prancūziją, kur nutekėjo iš Florencijos kilusi Katerina de Mediči, iš Italijos atsivežusi ir virėjus. Yra žinių, kad JAV jau 1767 m. brokolius augino prezidentas daržininkas Tomas Džefersonas, tačiau toje šalyje jie išpopuliarėjo tik XX a. pradžioje kartu su imigrantų iš Italijos banga.
Su kokia banga brokoliai atplaukė į Lietuvą, nežinau. Radau parašyta, kad mūsuose brokoliai pradėti auginti 1930 m., bet greičiausiai tik viename kitame ypatingame darže. Nors nesu tokia senovinė, kad prisiminčiau Smetonos laikus, bet Lietuvą be brokolių dar prisimenu. Prieš porą dešimtmečių jie buvo naujiena. Vadinome juos šparaginiais kopūstais ir kažkodėl prieš dėdami į puodą kruopščiai pašalindavome visus žalius pumpurus, palikdami tik šakotus stiebelius. Ir kas mus buvo tokių nesąmonių primokęs?
Jei esate brokolių mėgėjas, turbūt žinote ne vieną būdą, kaip juos gardžiai paruošti. O brokolių sriubos ar virėte? Švelnios lyg šilkinės, tirštos, žalsvos kreminės brokolių sriubos.
Dairydamasi recepto, radau tokių gundančių brokolių sriubos versijų, jog reikėjo labai pasistengti, kad nesudėčiau į tą patį puodą visų skirtinguose receptuose rastų priedų: grietinėlės, šampinjonų, lašišos, cinamono. Sutirštinti kreminę sriubą taip pat galima įvairiai. Lietuviui įprasta, kad sriuboje būtų bulvė, kurią verdame kartu su kitomis daržovėmis, o jas sutrynę gauname puikią konsistenciją. Bet tai tikrai ne vienintelis būdas. Sriubą galima sutirštinti svieste pakepintais miltais, džiūvėsėliais, sėlenomis, krakmolu, kiaušiniu ar lydytu sūreliu.
Išbandžiau ir jums rekomenduoju štai tokią paprastai pagaminamą ir gardžią kreminės brokolių sriubos versiją.
Jums reikės:
• apie 0,5 kg brokolių (1 galvutė),
• 30 g sviesto,
• 1 svogūno,
• 2 skiltelių česnako,
• 1 bulvės,
• 500-800 ml daržovių arba vištienos sultinio,
• 100 g lydyto sūrelio,
• druskos, juodųjų pipirų,
• kelių graikinių riešutų.
Brokolius nuplaukime, išskirstykime žiedynėliais, kotelius supjaustykime gabaliukais. Puode storu dugnu ištirpinkime sviestą, suberkime susmulkintus svogūnus ir šiek tiek pakepinkime. Po minutės suberkime susmulkintą česnaką ir viską kartu pakepinkime, kol svogūnai pasidarys skaidrūs su auksiniais pakraštėliais. Suberkime gabaliukais supjaustytą bulvę bei brokolių kotelius ir dar kokią minutę pakepinkime pamaišydami. Sudėkime likusius brokolius ir užpilkime sultiniu. Virkime pusiau atidengtame puode 5 minutes, tada išgriebkime kelis brokolių žiedynėlius, kuriuose naudosime papuošimui. Į likusią sriubą įberkime druskos bei pipirų pagal skonį ir virkime, kol daržovės suminkštės (apie 15 minučių). Nuimkime nuo ugnies, įdėkime lydytą sūrelį ir sutrinkime smulkintuvu. Šaunu, jei sūrelis su priedais - aš naudojau lydytą sūrelį su šiek tiek mėlynojo pelėsio. Įpylę į lėkštę, ant viršaus užberkime virtų brokolio žiedelių ir graikiškų riešutų, kuriuos galima šiek tiek paskrudinti orkaitėje ar ant sausos keptuvės, kad sustiprėtų aromatas.
Ir visi po puoduką šiltos kreminės brokolių sriubytės, kad sustiprėtų organizmas, kaulai, atmintis ir atitoltų senatvė!
Lija