Dėl to verslininkai piktinasi, kad sulauks trečdaliu mažiau klientų nei įprastai, nukentės restoranų pelnai. Kai kurie restoranai net laikinai užsidarys, nes mano, kad klientų nesulauks. Vis dėlto Vilniaus meras Valdas Benkunskas ramina, kad net ir po nedidelių nepatogumų apie Vilnių žinos visas pasaulis.
Vilnius ruošiasi didžiausiam ir svarbiausiam renginiui iki šiol, koks tik sostinėje yra buvęs. Liepos 11–12 dienomis sostinėje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo metu, Lietuva tikisi sulaukti kelių tūkstančių svečių iš viso pasaulio.
„Kviečiame pajusti tą didelę galimybę, didelį renginį, kuris, matyt, gali būti tik dešimtmečių laikotarpyje ir jaustis to dalimi“, – teigė Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Į Lietuvą atvyksta pasaulio politikos lyderiai tokie kaip Joe Bidenas, Emanuelis Makronas ir kiti su savo komandomis, žurnalistai, todėl dėl saugumo bus ribojamas vilniečių judėjimas tam tikrose zonose.
„Šitomis dienomis į Senamiestį nebus galima įvažiuoti nei asmeniniu transportu, nei viešuoju transportu, nei paspirtukais, nei dviračiais. Bus leidžiamas tik pėsčiųjų judėjimas“, – tvirtino V. Benkunskas.
Taip pat Sostinėje bus draudžiamas eismas šalia oro uosto, aplink Seimą ir prie „Litexpo rūmų“, kur ir vyks pagrindiniai NATO viršūnių suvažiavimo renginiai.
Meras tikino, kad taip pat prieš pat NATO renginį bus baigtos tvarkyti šiuo metu Vilniuje išraustos gatvės.
Tuo metu kai kurie kalbinti gyventojai sako, kad jau dabar suplanavę per NATO viršūnių susitikimą išvažiuoti iš miesto. Kiti, išgirdę apie judėjimo ribojimus, aiškina, kad keletą dienų pakentės:
„Aš kaip tik kaime būsiu. – Išvažiuosite į kaimą? – Jo, kaip tik atostogausiu.“
„Ne per palankiausios sąlygos, bet 3–4 dienas galima pakentėti kažkaip.“
„Nieko tokio, didžiulis juk renginys, galima ir pasivaikščioti kelias dienas. Juk gi nieko neatsitiks.“
Didžiausiam renginiui Vilniuje ruošiasi ir sostinės viešbučiai. Senamiesčio širdyje veikiančio prabangaus viešbučio vadovė sako, kad jau šiandien NATO viršūnių susitikimui išgraibstyti visi kambariai. Nuo pačių paprasčiausių iki prabangiausių liukso apartamentų. Viešbutis papildomai įdarbino dar apie 10 procentų naujų darbuotojų.
„Mes esame pilnai užimti tomis dienomis, seniai jau žinome mums priskirtas delegacijas. Esame pasiruošę ir dabar jau laukiame“, – teigė viešbučio „Pacai“ direktorė Rūta Pulkauninkaitė-Macikė.
Mat pačiuose prabangiausiuose viešbučiuose sostinėje apsistos ir valstybių lyderiai. Vis dėlto, viešbučio direktorė neatskleidžia, kokios valstybės delegacija pusryčiaus pas juos, Vilniaus senamiesčio širdyje.
Vis dėlto ir neaiškumų, pasak viešbučio direktorės, netrūksta. Esą jei Senamiestis bus uždarytas, kaip į darbą atvyks visas personalas.
„Tai čia bus įdomiausia dalis. Mes irgi dar nežinome, kaip tiksliai viskas vyks ir kur bus uždaryta, kur bus atidaryta. Turėjome pateikti savo tiekėjų, savo darbuotojų kontaktus“, – sakė R. Pulkauninkaitė-Macikė.
„Tai tas, kas gyvena Senamiestyje, turės suprasti, kad su savo automobiliais neišvažiuos tomis dienomis. Arba kas atvažiuoja paprastai su automobiliu, ar netgi su dviračiu į darbą, ar kitus objektus, galės judėti tik pėsčiomis“, – kalbėjo V. Benkunskas.
Auksiniai laikai – prabangiems viešbučiams, bet ne restoranams. Restoranai piktinasi, kad eismas Senamiestyje bus paralyžiuotas. Esą iššūkių kils tiekėjams atvežti maisto produktus.
„Jau šį šeštadienį bėgimas buvo. Ir eismas buvo sutrikdytas, ir, sakyčiau, beprasmiškai. Galima pabėgioti ir Vingio parke. Ir dar sveikiau būtų, mažiau CO2, kai mašinoms reikia ratais važiuoti“, – teigė „Amber food“ vadovas Gediminas Balnis.
Vis dėlto iki šiol neaišku, ar maisto tiekėjai į Senamiestį galės apskritai patekti.
„Tai natūralu, kad tos schemos dar nėra, nėra sutartos. Kad įsivaizduoti, šiuo metu vienintelis spec. transportas, kuris tikimės, kad pateks – atliekų vežėjų mašinos“, – aiškino Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas.
Tiesa, valstybių delegacijos bus maitinamos sutelktai. Pagrindiniai pietūs ir vakarienės vyks „Litexpo“ arba Valdovų rūmuose. Žurnalistai ir kiti svečiai greičiausiai valgys Senamiestyje.
„Tai manome, kad restoranai esantys centre tikrai lūš ir tikrai lankytojų netrūks. Kaip bus aplinkiniams, be abejo, kur bus uždaryti keliai, tikrai bus sudėtinga. Tas veiksmas bus paralyžiuotas“, – sakė Viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė.
Kai kurie restoranai, esantys ne Senamiestyje, laikinai užvers duris. Taip pat mažins darbuotojų skaičių. Esą paprasčiausiai neapsimokės dirbti, kadangi klientų ten taip ir nesulauks. Mat komercinių skrydžių Lietuva nepriims, tad ir liepos antrą savaitę turistų bus gerokai mažiau.
„Tai apskritai tame Vilniuje bus mažiau užsieniečių arba jų visai nebus. Ir tie patys miestiečiai tomis dienomis daug kas išvažiuos“, – teigė G. Balnis.
Keliasdešimties restoranų tinklo vadovas aiškina, kad ne Senamiestyje esantys restoranai sulauks trečdaliu mažiau klientų nei įprastai.