NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas įspėjo Aljanso šalis nares kovojant su biudžetų deficitais drastiškai nemažinti lėšų gynybai.
A. F. Rasmussenas sutiko, kad dėl krizės eurozonoje NATO narėms imantis taupymo priemonių, bus spaudžiama mažinti išlaidas ir ginkluotosioms pajėgoms.
Tačiau kalbėdamas dienraščiui „Times“, Aljanso vadovas pažymėjo, kad mažesnės išlaidos gynybai gali kelti grėsmę tarptautiniam stabilumui ir stabdyti ekonomikos augimą, praneša naujienų agentūra AFP.
„Visos vyriausybės turi suprasti, kokį ilgalaikį poveikį gali turėti per didelis biudžeto gynybai sumažinimas, nes mes visi iš patirties žinome, kad ekonominis augimas labai priklausomas nuo saugios tarptautinės aplinkos“, – teigė jis.
„Mes žinome, kad nestabilumas ir nesaugumas varžo ekonominę plėtrą. Taigi jei per daug sumažinsime išlaidas gynybai, tai gali turėti neigiamą ilgalaikį poveikį ekonomikos augimui“, – pridūrė A. F. Rasmussenas.
Šis komentaras pasirodė po to, kai nemažai NATO narių šią savaitę paskelbė rengsiančios kovos su biudžeto deficitu planus, besibaimindamos, kad Graikijos krizė gali išplisti Europoje.
Britanija, Prancūzija, Italija ir Danija žada mažinti biudžeto išlaidas, kitos NATO narės – Graikija ir Portugalija – jau ėmėsi ryžtingų veiksmų.
Kalbėdamas Aljanso būstinėje Briuselyje, A. F. Rasmussenas teigė, kad išlaidos gynybai neišvengiamai taps taikiniu.
„Vyriausybėms labai sunku pagrįsti, kodėl jos mažina išlaidas socialinėms, švietimo programoms, karpo pensijas, bet ne išlaidas gynybai. Tad akivaizdu, kad biudžetus gynybai ekonominė krizė paveiks“, – teigė jis.
Kalbėdamas apie Afganistaną, kur NATO vadovaujama misija kovoja su aršiu Talibano maištininkų pasipriešinimu, Aljanso vadovas teigė, kad saugumo kontrolės perdavimas šalies pajėgoms galėtų tapti labai reikalingu postūmiu.
„Jei galėtumėme perduoti atsakomybę už saugumą kai kuriose provincijose ir kai kuriuose svarbiausiuose miestuose, tai būtų šviesa tunelio gale“, – kalbėjo NATO generalinis sekretorius.
Anot jo, Afganistanas yra išbandymas Aljansui, mėginančiam įrodyti savo svarbą.
„NATO yra kur kas daugiau nei Afganistanas, bet Afganistanas yra išbandymas, parodysiantis, ar NATO sugeba duoti atsaką naujiems XXI amžiaus saugumo iššūkiams“, – sakė A. F. Rasmussenas.