Penktadienio popietę Vilniuje NATO-Rusijos taryboje buvo apsikeista nuomonėmis dėl svarbiausių klausimų ir paprašyta Rusijos sušvelninti retoriką Aljanso adresu. Tuo metu Lietuvos atstovai sako pasigedę konstruktyvaus dialogo su Rusija.
Lietuvos ambasadorius NATO Linas Linkevičius apgailestauja, kad susitikimas su Rusijos delegacija vyko žemesniu lygiu, nei planuota.
Pasak jo, šalys tiesiog dar kartą išsakė savo poziciją tokiais klausimais kaip priešraketinės gynybos skydai Europoje ar NATO misija Kosove, tačiau dialogo nebuvo.
„Tai pavadinčiau ne dialogu, o tiesiog išsakymu vienų ar kitų pozicijų, nes nekilo jokių ginčų, kurių tokiuose susitikimuose su Rusija dažniausiai būna. Pats susitikimas vyko normaliai, tačiau gaila, kad ne tuo lygiu, kuriuo tikėtasi“, - teigia L. Linkevičius.
Kaip jau buvo rašyta, Rusijos gynybos ministras Anatolijus Serdiukovas penktadienį ryte atšaukė vizitą į Vilnių, kur penktadienį popiet turėjo dalyvauti NATO ir Rusijos tarybos neformaliuose pietuose. Pasak L.Linkevičiaus, rusų ministrą pavadavęs viceministras Aleksandras Kolmakovas perdavė A.Serdiukovo atsiprašymą ir perskaitė pranešimą, kuriame buvo išsakyti tradiciniai Rusijos priekaištai dėl Įprastinės ginkluotės Europoje sutarties, JAV planų Rytų Europoje dislokuoti priešraketinį skydą bei Kosovo provincijos statuso.
„Pirmasis pavaduotojas perskaitė pranešimą. Į debatus praktiškai jis nesileido, išsakė savo mintis, kurias norėjo perteikti. (...) Išsakė jau girdėtus priekaištus dėl Įprastinės ginkluotės Europoje sutarties, dėl priešraketinio skydo, taip pat teigė, kad bus tam tikros pasekmės, jeigu NATO pildys tą amerikiečių priešraketinę sistemą. Išsakė savo susirūpinimą dėl Kosovo įvykių“, - susitikimo turinį pasakojo L.Linkevičius.
Tačiau, pasak jo, Rusija sulaukė analogiško atsako. NATO šalių ministrai pasigedo „nuoširdumo ir noro“ praktiniame kariniame valstybių bendradarbiavime. Esą teoriškai Rusija sako, jog toks bendradarbiavimas yra jai labai naudingas, bet realiai neskiria tam pakankamai žmogiškųjų ir finansinių išteklių. Be kita ko, Rusija sulaukė atsako ir Kosovo statuso klausimu. L.Linkevičiaus teigimu, Aljanso valstybių gynybos ministrų nuomone, Kosovo atvejis yra vienintelis pasaulyje, todėl kalbėti apie Pandoros skrynią ar būsimą grandininę reakciją, kaip kad Rusija kalba, nėra jokio pagrindo.
Tuo tarpu NATO atstovas Jamesas Appathurajus sakė, kad gynybos ministrai su Rusijos atstovu kalbėjosi atvirai ir dėl kai kurių praktinių klausimų jiems pavyko sutarti. Tačiau Rusijos buvo paprašyta „nuleisti toną“, nes, esant dialogo galimybėms, esą nėra reikalo naudoti tokios „nedraugiškos retorikos“, kuri vis dažniau girdima NATO atžvilgiu.
Aljanso atstovas buvo aprašytas pakomentuoti Rusijos prezidento šiandienos teiginius Parlamente apie pasiryžimą atsakyti į tolesnę NATO plėtrą ginklavimosi varžybomis.
J. Appathurajus atsakė Vladimiro Putino kalbos negirdėjęs, tačiau patvirtino jog Aljansas sutaria dėl būtinybės visuomet ginti narių interesus.
V. Putinas penktadienį paskelbė apie savo šalies ginkluotės modernizavimą.