Po Rusijos puolimo Gruzijoje NATO privalo stiprinti gynybą Baltijos valstybėse - Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, interviu, kuris spausdinamas trečiadienį, sakė naujasis JAV pasiuntinys NATO.
Briuselyje po neeilinio Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimo duodamas interviu „Financial Times“, Kurtas Volkeris sakė, jog svarbu, kad NATO liktų patikima organizacija.
„Tos šalys yra NATO narės; tad jei būtų (surengta) kokia nors ataka prieš tas šalis, visi mes reaguosime“, - sakė jis šiam Didžiosios Britanijos verslo dienraščiui.
„Jos jaučiasi truputį sutrikusios, matydamos, (kaip) Rusija naudoja karinę jėgą, kad įsiveržtų į suverenią, mažą kaimyninę šalį. Mums reikia pasiųsti signalų, kad truputį jas paremtume“, - nurodė jis.
Tokiais „signalais“ galėtų būti karinis „planavimas ir pratybos“, tačiau - „ne provokuojamu būdu“, paaiškino jis.
Pasak K.Volkerio, NATO privalo pasiųsti signalus, kad ketina padėti Baltijos valstybėms ir patvirtinti savo 5-ąjį straipsnį, kuriuo visos Aljanso narės įsipareigoja ginti bet kurią užpultą sąjungininkę.
„Turėsime užtikrinti, ... kad 5-ojo straipsnio įsipareigojimai būtų įgyvendinami ne tik kaip politinis klausimas, bet ir kaip karinis klausimas“, - sakė JAV pasiuntinys.
Baltijos valstybės yra tarp griežčiausią poziciją dėl Rusijos veiksmų Gruzijoje reiškiančių naujųjų NATO ir ES narių.
Latvijoje ir Estijoje gyvena didelės rusų tautinės mažumos, o viena iš Rusijos priežasčių įsiveržti į Gruziją kaip tik buvo tai, kad Maskva esą turi ginti ten gyvenančius savo piliečius.
Karjeros diplomatas K.Volkeris, kuris anksčiau buvo JAV respublikonų kandidato į prezidentus Johno McCaino (Džono Makeino) patarėjas, ambasadoriumi NATO tapo kylant Gruzijos krizei.
„Mums reikia daryti tai, ką turi daryti NATO, ne provokuojamu būdu ir ne skubomis ar neapgalvotai. Bet NATO patikimumas - tai yra svarbu“, - pažymėjo jis.
ES lyderiai pirmadienį per viršūnių susitikimą nusprendė atidėti savo derybas su Rusija dėl naujo partnerystės susitarimo, kol rusai išves savo pajėgas iš Gruzijos.
Gruzinams rugpjūčio 8 dieną pabandžius jėga atgauti Pietų Osetijos kontrolę, Rusija nusiuntė į Gruziją savo tankus ir karius.
Maskva po penkių dienų sustabdė puolimą, bet atsisakė išvesti visus savo karius, nurodydama, kad jie vykdo taikos palaikymo misiją. Gruzija rusų pajėgas vadina okupacinėmis.