NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis (Japas de Hopas Scheferis) ketvirtadienį sakė, kad Aljansas prašo paaiškinimo dėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino paskelbto moratoriumo Įprastinės ginkluotės Europoje sutarties vykdymui.
"Tikiuosi, kad užsienio reikalų ministras (Sergejus) Lavrovas paaiškins savo prezidento žodžius", - sakė J.de Hoopas Schefferis per spaudos konferenciją prieš numatytą NATO šalių ir Rusijos užsienio reikalų ministrų ketvirtadienio susitikimą Osle.
Atremdamas V.Putino argumentus, pateiktus metiniame pranešime, kad NATO valstybės ignoruoja Įprastinės ginkluotės Europoje sutartį, J.de Hoopas Schefferis sakė, jog NATO narės nori ratifikuoti jos adaptuotą versiją, kai Rusija įvykdys savo įsipareigojimus.
Anksčiau NATO ragino Rusiją išvesti savo likusias pajėgas iš Gruzijos ir Moldovos.
V.Putinas šalies įstatymų leidėjams sakė, kad Maskva apskritai pasitrauks iš Įprastinės ginkluotės Europoje sutarties, jei per derybas nebus atsižvelgta į Rusijos nuogąstavimus.
Rusija nuolat sako, kad priešraketinio "skydo" Rytų Europoje planas, kuris, pasak Vašingtono, turi saugoti nuo vadinamųjų piktadarių valstybių atakų, yra grėsmė jos nacionaliniam saugumui.
"(NATO šalys) ... plečia karines bazes prie mūsų sienų ir, dar daugiau, taip pat planuoja priešraketinės gynybos sistemų elementus dislokuoti Lenkijoje ir Čekijoje", - sakė V.Putinas.
"Todėl manau, jog būtina, kad Rusija paskelbtų šios sutarties vykdymo moratoriumą. Bent jau tol, kol visos NATO šalys ratifikuos šią sutartį ir pradės ją vykdyti", - sakė jis.
Pasak Rusijos vadovo, "pagaliau laikas ir mūsų partneriams ne žodžiais, o iš tikrųjų prisidėti savo indėliu prie ginkluotės mažinimo, bent jau Europoje".
"Kol kas jie (ginkluotę) tik didina", - sakė V.Putinas ir išgirdęs plojimus pridūrė: "Prašau Federalinį Susirinkimą pritarti šiam siūlymui", - bet aš taip supratau, kad jam jau pritarta".
V.Putinas pabrėžė, kad Rusija yra pasirašiusi bei ratifikavusi šią istorinę 1990 metų sutartį tarp NATO ir Varšuvos sutarties šalių ir šiandien deda visas pastangas, kad laikytųsi visų sutarties nuostatų, tuo tarpu Vakarų šalys yra neratifikavusios šio dokumento, o kai kurios naujosios Aljanso narės netgi nėra prie jo prisijungusios.
1990 metais NATO ir Varšuvos sutarties šalių pasirašyta ir sutartis numatė apriboti penkių pagrindinių tipų (tankų, šarvuočių, karo laivų, artilerijos ir raketų) įprastinę ginkluotę ir nustatė sutarties laikymosi priežiūros procedūras.
Atsižvelgiant į pasikeitusias tarptautinio saugumo sąlygas, sutartis 1999 metais Stambule buvo peržiūrėta. Pataisytą sutartį yra ratifikavusios tik keturios valstybės, tarp jų Rusija.