„Liga netikėtai gali pakirsti kiekvieną, tame tarpe ir mane bei jus visus“ – taip NATO generalinis sekretorius Jaapas De Hoopas Scheferis reagavo į žurnalistų klausimus, ar Rusijos gynybos ministro Anatolijaus Serdiukovo neatvykimas į neformalų NATO gynybos ministrų susitikimą Vilniuje neturi kokių nors gilesnių politinių poteksčių.
Šis Rusijos gynybos ministro vizitas turėjo būti pirmasis nuo to laiko, kai Lietuva prisijungė prie NATO aljanso. Penktadienį A. Serdiukovas turėjo dalyvauti NATO bei Rusijos tarybos neformaliame susitikime, o po to buvo numatytas ir dvišalis jo bei Lietuvos krašto pasaugos ministro Juozo Oleko susitikimas. Tačiau, kaip pranešama, A. Serdiukovas netikėtai susirgo ir Rusijos delegacijai susitikime turėtų vadovauti viceministras Aleksandras Kolmakovas.
Pradėdamas NATO bei Rusijos tarybos susitikimą, J. De Hoopas Scheferis neneigė, kad tarp aljanso bei Rusijos egzistuoja dideli nuomonių skirtumai kalbant apie priešraketinės gynybos skydo kūrimą Vidurio Europoje, Kosovo nepriklausomybę bei aljanso plėtrą į buvusias sovietines respublikas. Tiesa, pabrėžiama, kad šie nesutarimai netrukdo bendradarbiauti Afganistane, kuriame abi pusės turi svarbių strateginių interesų.
J. De Hoopo Scheferio teigimu, kalbant apie priešraketinės gynybos skydą, šiuo metu svarbiausia suderinti techninius projekto klausimus bei bendrą aljanso bei JAV politiką. Lemiamas atsakymas dėl skydo kūrimo Lenkijoje bei Čekijoje gali būti duotas jau balandį Rumunijos sostinėje Bukarešte vyksiančioje NATO viršūnių konferencijoje.
Paklaustas apie aljanso sutarties 5 straipsnio taikymą kibernetinių išpuolių atžvilgiu, generalinis sekretorius pareiškė, kad kibernetinė gynyba taip pat kaip ir energetinis saugumas yra individuali kiekvienos šalies nacionalinė atsakomybė. Savo ruožtu NATO gali tik teikti pagalbą siųsdama mobilias ekspertų komandas bei konsultantus to prašančioms šalims.
Be to, NATO generalinis sekretorius, vėl grįždamas prie susitikime dominuojančios Afganistano temos, pareiškė, kad, siekiant užtikrinti efektyvų visų šalyje veikiančių tarptautinių organizacijų darbo koordinavimą, būtina nedelsiant paskirti Jungtinių Tautų koordinatorių. Kaip jau rašėme anksčiau, Afganistano prezidentas H. Karzai vetavo brito Paddy Ashdowno paskyrimą tarptautinių pastangų rekonstruoti Afganistaną koordinatoriumi.
H. Karzai įsiutino britų planai sudaryti sąjungą su dalimi Taliban kovotojų ir juos apmokyti bei apginkluoti su sąlyga, kad šie aljanso pusėje įsijungs į kovą su ekstremistais. Tokią taktiką Irake naudoja JAV kariai, kurie apginkluoja su Al-Qaeda teroristų tinklu pasiryžusius kovoti musulmonus sunitus ir kuria taip vadinamas „Pabudimo tarybas“.