• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panašu, kad tarp neįprastai permainingų orų, kurie šiuo metu kankina rytinę Jungtinių Amerikos Valstijų pakrantę, NASA vis tik pavyko rasti tarpą, kai sąlygos bus palankios paleisti erdvėlaivį „Cygnus“.

REKLAMA
REKLAMA

Oficialiais NASA vertinimais, yra 95 proc. tikimybė, jog raketos startas bus duotas šiandien 20:32 val. Lietuvos laiku. Kartu su juo prasidės ir pirmoji Lietuvos kosminė misija, kai į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) bus nugabenti, o po maždaug dviejų mėnesių į atvirą kosmosą išleisti pirmieji lietuviški palydovai „LitSat-1” ir „LituanicaSat-1”.

REKLAMA

Prognozuojama, kad starto metu Wallops saloje, kur įsikūrusi raketų bazė, bus saulėta, maždaug nulis laipsnių, pūs silpnas 2-5 m/s pietvakarių vėjas. Tokios sąlygos – kur kas švelnesnės nei buvo vakar, kai saloje pūtė žvarbus vėjas, o termometro stulpelis visą dieną nepakilo aukščiau -17 laipsnių. Tiesa, dar prieš dieną saloje neperstojamai pliaupė lietus, drėbė šlapdriba, pranešė šiuo metu ten esanti „Strateginių komunikacijų centras“ projektų direktorė ir „Misija Lituanica 80“ komunikacijos vadovė Aušra Kukelkaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiausia grėsmė paleidimui šiandien – aukštų ir tirštų debesų tikimybė, kuri gali sutrikdyti suplanuotą paleidimo grafiką. Jei startas šiandien neįvyktų, tam dar yra ne viena galimybė iki pat sausio 12 d.

Vis tik viskas nėra taip paprasta. Raketa su erdvėlaiviu jau paruošta vertikalioje padėtyje paleidimo aikštelėje, jo viduje – gausu mokslinių eksperimentų ir atsargų, kurios jautrios temperatūrai ir laikui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei rytoj nepakilsime, dar turime 2 šansus tai padaryti nenuleisdami raketos iš paleidimo aikštelės. Vėliau reikėtų iš naujo pakeisti mokslinius eksperimentus, kurie gabenami į kosminę stotį. Techniškai mes esame pasiruošę paleisti bet kuriuo metu, net ir vėlai šią savaitę,“ – vakar spaudos konferencijoje sakė kompanijos „Orbital“ vykdomasis viceprezidentas Frank Culbertson.

REKLAMA

Kiekvienas toks raketos nuleidimas pareikalauja didelių išlaidų, tačiau apie konkrečius skaičius F.Culbertson nėra nusiteikęs kalbėti. „Su NASA esame pasirašę susitarimą krovinių nugabenimui į TKS už fiksuotą kainą. Jei pasikeistų NASA saugumo reikalavimai ar raketos paleidimas būtų dažnai atidedamas, ko gero, turėtume sugrįžti prie derybų stalo,“ – sakė „Orbital“ viceprezidentas. Vieną kartą raketa jau buvo nuleista iš paleidimo aikštelės ir sugrąžinta į angarą – gruodžio pabaigoje dieną prieš paleidimą startas buvo atšauktas dėl gedimų Tarptautinėje kosminėje stotyje, kuriems pataisyti į atvirą kosmosą prireikė išleisti astronautus.

REKLAMA

„Blogiausia, kas gali nutikti – jei startas būtų atšauktas likus mažiau nei 10 minučių iki paleidimo. Tada būtų jau sunaudota daug resursų, kurių nesugebėtume atkurti nei per vieną, nei per dvi dienas,“ – sakė Mike Pinkson, kompanijos „Orbital“ viceprezidentas, atsakingas už raketos paleidimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompanijai „Orbital“ tai – pirmasis komercinis skrydis į TKS. Pagal sutartį su NASA, „Orbital“ įgyvendins iš viso aštuonias tokias misijas, tris iš jų – dar šiemet.

Per pirmąją misiją erdvėlaivis „Cygnus“ į TKS nugabens 1,5 tūkst. kg krovinio. Jame bus ir keli kilogramai Lietuvai itin svarbaus krovinio: du pirmieji istorijoje Lietuvos nanopalydovai „LitSat-1” ir „LituanicaSat-1”.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų