JAV nacionalinė aeronautikos ir kosmoso agentūra (NASA) pirmojo Lietuvos palydovo kūrėjus informavo daugiau nei dviem savaitėmis paankstinusi kompanijos „SpaceX“ raketos nešėjos „Falcon 9“ paleidimą.
Raketa, kuri š. m. lapkričio 28 d. turėjo į Tarptautinę kosminę stotį nugabenti pirmąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-1“, bus paleista lapkričio 11 d. Šis NASA sprendimas privertė palydovą kuriančią mokslininkų komandą keisti suplanuotą grafiką ir intensyvinti darbus, teigiama palydovų kūrėjų pranešime.
Į paleidimo datos paankstinimą komanda sureagavo labai rimtai. „Kad nespėsime sukonstruoti palydovo iki paleidimo, apie tai net negalvojame. Todėl šiuo metu keičiame visus darbų grafikus, pasveriame iš naujo savo galimybes. Pasižiūrėsim, ką turėsime paspartinti, ko atsisakyti, galbūt kai kas kainuos šiek tiek brangiau. Kadangi paleidimas buvo paankstintas, neturim kito pasirinkimo. Privalome spėti“, – sako misijos vadovas Vytenis Buzas.
Misijos vyresnysis programuotojas Vytautas Valaitis pabrėžia, kad susiklosčiusios aplinkybės pareikalaus intensyvinti palydovo prototipo testavimą. „Nepaisant techninės pusės, dar yra programinė pusė. Testavimo atsisakyti tikrai negalime, nes projektas yra labai svarbus ir palydovas turi veikti iš karto. Jeigu per anksti nutrauksime testavimą, galime kažko nepastebėti. Jeigu per ilgai testuosime, jis nebus labai efektyvus. Bet testavimo laiko sumažinti tikrai negalime, nebent išlygiagretinti tą laiką, kad daugiau žmonių dirbtų vienu metu“, – įsitikinęs V. Valaitis.
Raketos nešėjos „Falcon 9“ starto paankstinimo priežastys nežinomos. Anot V. Buzo, NASA neatskleidė savo motyvų, bet tikriausiai sprendimas priimtas siekiant išvengti kokios nors rizikos. Paleidimus planuojantys NASA inžinieriai dažniausiai keičia paleidimo datą dėl techninių raketos gedimų. Kartais starto diena nukeliama atsižvelgiant į oro sąlygas.
„Lituanica SAT-1“ palydovą kuria daugiau nei 30 narių tarpdisciplininė komanda, sudaryta iš įvairių sričių aukštos kvalifikacijos specialistų, jaunų lietuvių mokslininkų, inžinierių, fizikų, programuotojų, gyvenančių ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Balandžio pradžioje pradėtas vienas svarbiausių palydovo misijos etapų – prototipo integravimas. Projekte, kurio vertė siekia 1,3 mln. lt, šiuo metu dalyvauja 22 organizacijos ir įmonės.
Paleistas į Žemės orbitą pirmasis palydovas šalies istorijoje „Lituanica SAT-1“ ilgiau nei 6 mėn. skries 400 kilometrų aukštyje, 8 kilometrų per sekundę greičiu. Palydovas atliks pirmuosius lietuviškus kosmoso tyrimus, išbandys lietuvių sukurtas technologijas ir testuos alternatyvius energijos šaltinius ekstremaliomis sąlygomis, sakoma pranešime.