Naujausias NASA savaeigis vikšrinis robotas „Grover“ keliaus ne į Mėnulį ar Marsą, o žymiai arčiau: į Grenlandiją, pranešė „Space.com“.
„Grover“ (Goddard Remotely Operated Vehicle for Exploration and Research) tyrimų tikslas – Grenlandijos ledo danga: amerikiečių mokslininkai nori geriau suprasti, kaip susiformavo Grenlandijos ledo skydai ir kaip sparčiai jie tirpsta, sakoma pranešime.
Pranešama, kad „Grover“ yra pusiau automatinis tyrimų aparatas, naudojantis saulės energiją. Šiandien prasidėjo pirmoji jo darbo Grenlandijoje diena. Visa tyrimų programa truks iki birželio 8-osios. Pasak NASA atstovų, „Grover“ buvo sumanytas ir surinktas 2010 - 2011 m. Goddardo kosminių skrydžių centro rengiamose studentų bei inžinierių vasaros stovyklose Merilendo valstijoje.
Apie 400 kg sveriančiame 1,8 metro aukščio „Grover“ robote įrengtas gelmės radaras, siunčiantis radijo bangas į ledo plokščių gelmę. Analizuojant po ledu esančių objektų atspindėtas bangas gaunama informacija apie sniego ir ledo sluoksnių ypatumus, sakoma pranešime.
Pasak NASA atstovų, iš pradžių „Grover“ bus bandomas netoli JAV Nacionalinio mokslo fondo vasaros stovyklos Grenlandijoje, o po to, jei viskas klosis sėkmingai, aparatas leisis į tolimesnes keliones Grenlandijos ledynais. Jis bus valdomas per palydovą. Kadangi vasaros metu Saulė šiose platumose šviečia 24 valandas per parą, „Grover“ galės veikti be sustojimų.
Mokslininkai tikisi padedami roboto daugiau sužinoti apie sniego Grenladijoje kaupimąsi. Žinodami metinį čia iškritusio sniego kiekį ir apskaičiavę, kiek ledo dangos masės prarandama kasmet dėl ledo tirpimo, specialistai galės įvertinti, kaip Grenlandijos ledynų tirpimas prisideda prie jūros lygio kilimo.
Stebėjimai rodo, kad Grenlandijos ledynų tirpimas spartėja: 2012 m. tyrimo duomenimis, kasmet dėl tirpimo prarandama apie 22 kubinius kilometrus ledo.