• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atšalus orams nakvynės namus užplūdo benamiai: apleistuose pastatuose, šiluminėse trasose ar rūsiuose glaudęsi žmonės priversti ieškotis šiltesnių nakvynės vietų. Šaltuoju metų laiku dažnai į ligonines patenka galūnes nušalę benamiai, kasmet pasitaiko atvejų, kad atgabentiems pacientams medikai jau niekuo negali padėti.

REKLAMA
REKLAMA

Kauno nakvynės namų vadovė Zita Verbavičienė, kalbėdama apie situaciją atšalus orams, sakė: „Nakvynės prašančiųjų padaugėjo, bet negalėčiau pasakyti, kad ženkliai. Kasmet šaltėjant orui į nakvynės namus ateina daugiau žmonių. Daugiausiai pas mus patenka priklausomybių turintys žmonės, kurie piktnaudžiauja alkoholiu, nemotyvuoti, nusivylę gyvenimu, negalvojantys apie savo rytojų, ateitį ar beviltišką socialinę padėtį. Tai žmonės, kurie jau pasiekė dugną, bet negalvoja, kad iš šios padėties reiktų kapstytis.“

REKLAMA

Nakvynės namai perauklėja jaunimą

Į klausimą, ar pasitaiko atvejų, kai nakvynės prašytis užsuka vaikai, pašnekovė atsakė: „Vaikų nepasitaiko, bet jaunimo kartais sulaukiame. Jauni žmonės dažnai pas mus patenka dėl to, kad nesutaria su savo aplinkos žmonėmis, propaguoja netinkamą gyvenimo būdą. Įdomu tai, kad jauni žmonės dažnai būna šokiruoti vaizdo, kurį pamato nakvynės namuose: sunkios gyvenimo sąlygos, atitinkamai atrodantys „kolegos“ ir kiti dalykai palieka tokį įspūdį, kad noras naudotis mūsų teikiamomis paslaugomis greitai praeina.“ Moters teigimu, prieglobsčio ieško buvę vaikų globos namų auklėtiniai, visiški našlaičiai, jaunuoliai, sugrįžę iš įkalinimo įstaigų.

REKLAMA
REKLAMA

Z. Verbavičienė užsiminė ir apie tai, kad tarp nakvynės namų lankytojų pasitaiko labai skirtingų žmonių: „Asocialus žmogus dažnai išsiskiria savo išvaizda: apskretęs, apšepęs, nesilaiko higienos, nuo jo sklinda blogas kvapas. Yra tokių žmonių, kurie tvarkingi iš prigimties, jie neturi namų, šeimos ar pastovios gyvenamosios vietos, bet iš pažiūros sunku būtų pasakyti, kad tai benamis. Benamius daugelis įsivaizduoja kaip nepataisomus bėdžius, tinginius ar alkoholikus, bet mūsų darbe yra buvę atvejų, kad „klientais“ tapo garsių žmonių vaikai ar žmonės, kurie patys gyvenime nemažai pasiekė, bet dėl kokių nors priežasčių nupuolė.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nakvynė ir sporto varžybos

Apie tai, ko gali tikėtis į nakvynės namus užsukęs benamis, moteris sakė: „Teikiame dvejopo pobūdžio paslaugas. Viename pastate teikiame nemokamas nakvynės paslaugas: žmogus vakare ateina, pernakvojo ir ryte su ta pačia „terbele“ išeina. Ši paslauga nemokama. Žmonės gali pasinaudoti šiltu vandeniu, dušu, drabužių džiovykla, galima pasinaudoti virduliu, virykle, šaldytuvu. Vakare gali pasižiūrėti televizorių, jei gražiai elgiasi, leidžiame pasižiūrėti sporto varžybas ir pan. Žmogus taip pat gauna lovą, čiužinį, patalynę.“

REKLAMA

Moteris pasakojo, kad motyvuotiems benamiams gali pasiūyti ir kitokias nakvynės paslaugas: „Yra žmonių, kurie gauna socialines pašalpas ar kitas nuolatines išmokas, ar net turi šiokį darbą ir neturėdami namų, bent savo pilvą išlaiko. Yra žmonių, kurie kasdien eina į darbą: kasa griovius, genėja sodus ar dirba kitus darbus. Jie moka simbolinį mokestį už galimybę būti nakvynės namuose ilgesnį laiką.“

REKLAMA

Kauno miesto taryba yra nustačiusi mokestį: pirmieji trys mėnesisiai kainuoja 26 litus, kiti trys – 52 litus, nuo septinto mėnesio iki 1,5 metų reikia susimokėti 78 litus.

„Toks žmogus nakvynės namuose gali būti visą parą. Tarkime, jeigu lauke oras staigiai atšalo ir darbai sustoja, žmogus į gatvę nevaromas. Žinoma, veltėdžiauti mes taip pat neleidžaime, pasiteiraujame, kodėl žmogus guli ir į dangų žiūri, bet šiuo atveju nėra žeminamas jo orumas – jiems niekur ryte nereikia išeiti“, – kalbėjo moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nakvynės namų vadovės teigimu, kai būna 15-20 laipsnio šalčio, žmonių į globos namus ateina labai daug ir kartais pritrūkstama vietos, tuomet tenka čiužinius tiesti koridoriuose ir apšiltintame rūsyje. „Taip būna kasmet, daugiausiai žmonių sulaukiame sausio-vasario mėnesiais“, – kalbėjo moteris.

REKLAMA

Palieka pasaugoti dokumentus

Į klausimą, ar tiesa, kad nakvynės namai neprima asmenų, neturinčių asmens dokumentų, moteris sakė: „Tai netiesa, bet mes labai griežtai kalbamės su nakvynės prašančiais, stengiamės įtikinti, kad gyventi be asmens dokumento žmogui nedera. Kai benamiams sutrinka sveikata, susergama onkologinėmis ligomis, ištinka insultas, nušala galūnes, tuomet būna labai sudėtinga sunkiam ligoniui pagaminti asmens dokumentą. Kyla ir tokių elementarių problemų, kaip tokio žmogaus gabenimas į pasų poskyrį, nes tik po vizito ten jis gali gauti medicinines paslaugas.“

REKLAMA

Moteris užsiminė, kad dažnai tenka tarpininkauti, kai asmens dokumentai benamiams daromi savivaldybės lėšomis. Z. Verbavičienė paskojo, kad kartais pavyksta benamius įtikinti palikti asmens dokumentus saugoti nakvynės namuose ir taip atpsisaugoti nuo vagysčių ar neapdairumo.

„Dažniausiai lankosi tie patys žmonės, pasitaiko, ateina ir naujokų. Metai iš metų sukamasi tarsi užburtame rate: nakvynės namai, gatvė, konteineris, įkalinimo įstaiga ir vėl nakvynės namai ir taip suka jau po kelintą ratą... Žmonės per metus gatvėje neatsiduria, tai ilgalaikių problemų rezultas. Jau aštuoniolika metų dirbu šį darbą. Kai tik atsidarė nakvynės namai, juose buvo vos 35 vietos ir turėjome penkis klientus, o paskui šie skaičiai vis augo. Dar vėliau atsirado moterų nakvynės namų poreikis. Šiuo metu įstaigoje yra 158 vietos“, – kalbėjo moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Z. Verbavičienės teigimu, stengiamasi fiksuoti duomenis apie nakvynės namų lankytojus: „Kartais prireikia informacijos apie šiuos žmones, nes pasitaiko sunkių susirgimų, mirties atvejų, kartais šie duomenys pagelbėja žmogaus ieškantiems artimiesiems.“

Į klausimą, ką reiktų daryti, pamačius namo laiptinėje, parke arba šiluminėje trąsoje besiglaudžiantį benamį, pašnekovė sakė: „Tokiam žmogui reiktų pasiūlyti ateiti į globos namus. Yra žmonių, kurie piktybiškai vengia nakvynės namų ir žinodami, kad netvarkos ar girtavimo netoleruojame, nesilanko. Yra žmonių, kurie apie tokią galimybę nežino. Jei žmogus turi akivaizdžių sveikatos sutrikimų, reiktų kviesti greitąją pagalbą, juk asocialūs žmonės taip pat serga ir jaučia skausmą.

REKLAMA

Šildosi benamiai ir pažeidėjai

Vilniaus nakvynės namų filialo „Sala“ vedėja Jurgita Radzevičiūtė, kalbėdama apie situaciją atšalus orams, sakė: „Praėjusį savaitgalį nakvynės prašėsi 46 asmenys, tai didelis skaičius. Dažniausiai į nakvynės namus užsuka benamiai, bet būna ir tokių, kurie turi gyvenamąją vietą, darbą, bet buvo sulaikyti policijos pareigūnų už alkoholio vartojimą viešoje vietoje.“ Pašnekovės teigimu, švenčių metu į „Salą“ dažniau patenka turintys gyvenamąją vietą žmonės, kurie būna sulaikomi už viešosios tvarkos pažeidimus.

REKLAMA

Į klausimą, ar būna atvejų, kai nakvynės kreipiasi vaikai ar itin jauni žmonės, pašnekovė sakė: „Nepilnamečių nepriimame ir iš karto informuojame tam tikras valdžios institucijas. Jaunuolių pas mus taip pat patenka, tiesa, šis skaičius nėra didelis.“

J. Radzevičiūtės teigimu, į nakvynės namus užsukusiam žmogui pasiūloma nakvynė, ir, jei patys pageidauja, šiltos arbatos. „Žinoma, pas mus ne penkių žvaigždučių viešbutis, bet suteikiame pirmąją pagalbą, kad žmogus nesušaltų. Turime trisdešimt vietų, yra tokia bendra patalpa, kur benamiai eina gali prigulti, tad tikrai primame tiek, kiek jų telpa“.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus m. nakvynės namai

Vilkpėdės g. 12, LT-03151 Vilnius, tel.: (5) 2388862

Sala, nakvynės namai

T. Kosciuškos g. 8, LT-01100 Vilnius, tel.: (5) 2610294

Kauno nakvynės namai

R. Kalantos g. 55, LT-52305 Kaunas. Telefonas: +370 37 454183.

Šiulių nakvynės namai

Pakruojo g. 41, LT-76139 Šiauliai,  (41) 545954

Klaipėdos nakvynės namai

Šilutės pl.8, Klaipėda,. (8~46) 415473

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų