• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiauliuose yra bent devynios vietos, kur alkoholis visą parą pardavinėjamas pasinaudojus įstatymo spraga. Alkoholį Lietuvoje draudžiama pardavinėti nuo 22 iki 9 valandos, tačiau, koridoriuje pastačius kėdę ar staliuką, tai galima daryti visą parą. Vakar Šiaulių miesto Tarybos posėdyje buvo nutarta apriboti devynių tokių „kavinių“ darbo laiką.

REKLAMA
REKLAMA

Mojuoja raštais

„Šiauliai plius“ jau rašė, kaip mieste gudriai apeinamas prekybos alkoholiu įstatymas. Lygiai 22 valandą parduotuvė lyg pasakoje virsta kavine, užeiga ar kitokia viešojo maitinimo užeiga.

REKLAMA

O gal kaltinimai neteisingi? Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Ekonomikos skyriaus vedėjas Stanislovas Gurėjevas šių devynių kavinių nevadina kitaip, tik „taškais“, o prekybos alkoholiu įstatymą pravardžiuoja skylėtu.

Šiaulių mero Genadijaus Mikšio vardu Seimui ir Vyriausybei buvo parašytas raštas, kuriame siūloma patobulinti prekybos alkoholiu įstatymą: tiksliai apibrėžti, kas yra kavinė ar užeiga, kokios būtinos buitinės instaliacijos. Taip pat reikėtų drausti naktį išsinešti alkoholinius gėrimus – būtina juos vartoti vietoje ir parduoti tik atkimštą.

REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybė ir meras gavo Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidento Aurelijaus Verygos raštą, kuriame primenama, jog Šiaulių miesto savivaldybė nepasinaudojo savo teise apriboti verslininkų savivalės ir leido būti įsteigtiems naktiniams alkoholio taškams.

Rašte minima, kad dėl krizės alkoholio vartojimas sumažėjo 30 procentų. Tai išgelbėjo apie 400 gyvybių. Rašte A. Veryga ragina prekybos alkoholiu nelaikyti prioritetu , nes tai teikia daugiau žalos, nei piniginių įplaukų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje šiuo metu galioja apie 16 500 prekybos alkoholiu licencijų. Kiekvienas prekybos taškas "aptarnauja" per 200 gyventojų. Alkoholio prieinamumas didina kriminogeninę situaciją ne tik aplink prekybos vietą.

Licencija – juokingai pigi

S. Gurėjevas priminė, kad licencija neribotą laiką prekiauti alkoholiu yra nepadoriai pigi – tik 1300 litų. Tai skatina naktinę prekybą alkoholiu. Vedėjas prisimena, jog prieš septynerus ar aštuonerius metus licencija prekiauti alkoholiu kainuodavo 100 tūkstančių litų.

REKLAMA

Gal tokia situacija naudinga ne tik verslininkams? „Kas dabar pasakys, tačiau tokie įtarimai nenorom kyla. Žinau, kad prieš porą metų Seimo Sveikatos komitetas bandė siūlyti prekybos alkoholiu įstatymo pataisas, tačiau siūlymas buvo atmestas“, – pastebi S. Gurėjevas.

Ekonomikos skyriaus vedėjas įsitikinęs, kad įstatymas turi skambėti labai konkrečiai ir aiškiai – be jokių niuansų ar išvedžiojimų: „Girdėjote, Rusija nuo rugsėjo galutinai uždraudė prekybą alkoholiu naktimis. Gal ir mums reikėtų taip ryžtingai elgtis?“

REKLAMA

Grotos ir tušti staliukai

Dešimtą valandą vakaro – startas. Reikia aplankyti visus alkoholio prekybos "taškus". Kokius taškus? Juk naktinė prekyba ne kavinėse uždrausta! Nė velnio!

Pirma stotelė – centre esantis „Express baras“, priklausantis įmonei „Netada“. Šis baras iš tiesų ekspresinis. Ateini, nusiperki ir dingsti. Darbas vyksta tik naktimis. Dieną čia durys būna užrakintos. Tai būtų puikus „taškas“ studentams, kurie į Šiaulius netrukus sugužės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UAB „Aldira“, barai K. Korsako, J. Basanavičiaus ir Dainų gatvėse – pustuščiai. Stalai pastatyti tokie, kad prisėsti prie jų būtų labai nepatogu. Geresni stalai tik J. Basavičiaus gatvėje, kur „sėdinčių“ klientų niekada ir nebūna. Pardavėjai slepiasi už grotų. Tikrieji klientai nesėdi prie stalų, nes nėra kur sėsti, o gerti gerokai romantiškiau lauke, ant pievelės.

REKLAMA

Lieporių gatvėje tarp gyvenamųjų namų pasislėpęs UAB „Dominika“ baras veikia pagal paskirtį, tačiau čia daugiausia sėdima ir geriama ant laiptų. Vyrai rėkauja ir svaidosi keiksmais. Gyventojai ne kartą skudėsi dėl šio "taško" keliamo triukšmo. Veiksmas vyksta penkiaaukščiams po langais. Kontingentas čia įprastas ir kasdien tas pats. Šlapimo kvapas trenkia iš toli. Ne veltui tokios „kavinės“ liaudyje vadinamos „myžalinėmis“ ir „snarglynėmis“.

REKLAMA

Naktinis gyvenimas

Bare, priklausančiame B. Pokotylo įmonei, esančiame parduotuvėje „Magija“, verda naktinis gyvenimas. Čia vienas po kito zuja taksi automobiliai. Trumpam sustoja kompanijos, apsiperka ir dingsta.

Tiesa, staliukas šalia baro užimtas. Baras iš tiesų veikia! Tai greičiausiai norėtų įrodyti kiekviena „snarglynė“. Sėdi keletas apsvaigusių vyrų madingo alyvinio atspalvio veidais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Derėtų priminti, kad taksi ar įvairios gėlių bei dovanų įmonės taip pat piktnaudžiauja prekybos alkoholiu įstatymu. Alkoholis gali būti parduodamas tik tam tikroje vietoje licencijoje nurodytu adresu. Taksi ir dovanas su alkoholiu komplektuojančios įmonės perparduoda svaigalus nelegaliai.

UAB „Šiaulių lyra“ baru tampa tik nuo 22 valandos. Čia vaizduojama saugi aplinka. Už grotų sėdintis apsauginis skaito laikraštį arba pardavėjai nuo lentynų butelius padavinėja.

REKLAMA

UAB „Virdaras“ pagarsėjo prieš porą savaičių, kai šalia užkandinės, esančios greta Turgaus aikštės, buvo mirtinai sumuštas žmogus. Jaunas sportininkas mirtinai sužalojo jauną mediką. Du nepataisomai sudaužyti gyvenimai.

O kas pasikeičia minėtuose baruose dieną? Vieni patraukia butaforinius staliukus, kiti užsidaro ir laukia kitos nakties, treti iš naktinių barų vėl virsta paprastomis parduotuvėmis.

REKLAMA

Kruvina statistika

Vakar vykęs Tarybos posėdis dėl minėtų „taškų“ baigėsi balsavimu, nenaudingu alkoholio prekeiviams. Po savaitės sprendimas įsigalios. Tikėtina, kad verslininkai skųs tokį Tarybos sprendimą, motyvuodami, kad tai sukels nepakeliamų finansinių sunkumų įmonėms.

Gydytojas neurochirurgas, Šiaulių miesto garbės pilietis ir blaivystės judėjimo atstovas Albertas Griganavičius prisipažino netikintis gera Tarybos valia. Jo nuomone, sprendimai dėl prekybos alkoholiu niekada nebus pakankamai griežti.

REKLAMA
REKLAMA

A. Griganavičius teigia, kad alkoholis – tai prekė, turinti mažiausią nuostolį ir didžiausią pelną. Žmogus ne arklys – geria ne tiek, kiek reikia, o tiek, kiek mato. Be to, alkoholis yra geriausia visuomenės kvailinimo priemonė.

Gydytojas pažymėjo, jog jo vadovaujamame skyriuje šiemet buvo 932 pacientai. 571 iš jų – dėl traumų. 386 iš traumuotųjų – neblaivūs. Neįskaičiuoti tie, kurie nukentėjo nuo neblaivių. Iš traumuotųjų – 228 jaunuoliai nuo 18 iki 30 metų amžiaus.

Nuo 22 iki 8 valandos ryto dėl traumų paguldyti 239 asmenys. Neskaičiuojami tie, kurie traumas patyrė naktį, taičiau į medikus kreipėsi rytą. Nuo traumų mirė 18. Beveik visi mirusieji buvo neblaivūs. 10–15 procentų nukentėjusiųjų liks neįgalūs. Medikas paskaičiavo, kad kas keturiasdešimtasis butelis paženklintas krauju.

Verslas ginasi absurdo faktais

Arūnas Navickas, UAB „Šiaulių lyra“ direktorius Tarybos narius bandė įtikinti, kad naktinė prekyba alkoholiu mažina nusikalstamumą. Jo duomenimis, „Šiaulių lyroje“ pradėjus prekiauti alkoholiu naktimis, aplinkui sumažėjo nusikaltimų ir nusižengimų aplink įmonę net 30 kartų, o visi užfiksuoti nusižengimai įvyko ne prie „Šiaulių lyros“, o prie kitų objektų.

REKLAMA

Pagal šią statistiką turbūt reikėtų visą miestą nugirdyti, kad ant kojų nepastovėtų. Tuomet nusikaltimų visai nebūtų.

Direktorius taip pat piktinosi, kad sprendimai dėl prekybos alkoholiu daromi slaptai, verslininkams už akių. Turbūt jis pamiršo, kad pats dalyvavo Finansų ir ekonomikos komiteto posėdyje, kur buvo nagrinėjama ši problema.

Verslo atstovai taip pat reikalavo atsižvelgti į tai, kad įstatymas dabar iš esmės nėra pažeidžiamas, ir perspėjo, jog draudimas prekiauti alkoholiu gali turėti teisinių pasekmių.

Alvydas JANUŠEVIČIUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų