Mobiliųjų telefonų gamintojų finansuotą tyrimą atlikę mokslininkai nustatė, kad naudojimasis mobiliuoju ryšiu prieš miegą gali sukelti galvos skausmus, depresiją ir miego sutrikimus, skelbia D. Britanijos dienraštis „The Independent“.
Pasak dienraščio, naujausias mobiliųjų telefonų poveikio žmogaus sveikatai tyrimas atskleidė, kad telefonų radiacija trukdo užmigti ir sutrumpina miego trukmę, o taip kelia galvos skausmus, sąmonės sutrikimus ir depresiją.
Mokslininkų atliktas tyrimas, kurį finansavo patys mobiliųjų telefonų gamintojai, liudija, kad naudojimasis telefonais prieš einant miegoti prailgina perėjimo prie gilaus miego fazės būklę ir abi jas sutrumpina, o tai savo ruožtu trukdo organizmui atgauti jėgas po dienos darbų.
Šis atradimas ypač didelį susirūpinimą turėtų kelti vaikų ir paauglių tėvams: šio amžiaus jaunuoliams miego trukmė ir kokybė yra itin svarbi, tačiau daugelis jų, sprendžiant iš apklausų, naudojasi telefonais iki vėlumos, rašo „The Independent“. Miego trūkumas gali sukelti nuotaikos permainas, dėmesio trūkumo sindromo simptomus, kuriuos gali lydėti hiperaktyvumas, depresija, išsiblaškymas ir pablogėjęs pažangumas mokykloje.
Manoma, kad šis tyrimas yra vienas išsamiausių iš visų, kurie buvo atlikti aiškinantis mobiliųjų telefonų poveikį sveikatai, teigia dienraštis. Jame dalyvavo mokslininkai iš autoritetingo Švedijos Karolinskos instituto bei Upsalos universiteto ir Wayne valstybinio universiteto Detroite (JAV).
Tyrimo rezultatai buvo paskelbti Masačūsetso technologijos instituto surengtame elektromagnetinių reiškinių tyrimų simpoziume, o jį finansavo „Mobile Manufacturers Forum“ – didžiausius mobiliųjų telefonų gamintojus atstovaujanti organizacija. Pasak dienraščio, šio tyrimo rezultatai sukėlė rimtą svarbiausių miego ekspertų susirūpinimą. Vienas jų pareiškė, kad dabar „egzistuoja labiau nei įtikinami įrodymai“, kad mobiliųjų telefonų spinduliuotė „neigiamai veikia gilųjį miegą“.
Mokslininkai ištyrė 35 vyrus ir 36 moteris, jų amžius siekė nuo 18 iki 45 metų. Kai kuriems iš jų buvo daromas elektromagnetinis poveikis, kuris labai tiksliai atitiko naudojimosi mobiliuoju telefonu metu patiriamą radiaciją. Kitiems tiriamiesiems buvo sudarytos tokios pat eksperimento sąlygos, tačiau elektromagnetinis poveikis buvęs fiktyvus.
Tiems, kurie buvo gavę radiacijos dozę, prireikdavo daugiau laiko pasiekti pirmąją gilaus miego fazę, be to, pati giliausia miego fazė trukdavo trumpiau. Mokslininkai padarė tokią išvadą: „Tyrimas parodė, kad poveikis 884 MHz dažnio radijo signalu laboratorinėmis sąlygomis neigiamai atsiliepia svarbiems organizmą po dienos nuovargio atstatančio miego komponentams“.
Keblion padėtin patekę „Mobile Manufacturers Forum“ nariai pabandė sumenkinti šių rezultatų reikšmę, tvirtindami – visiškai priešingai, nei liudija tyrimo rezultatai – kad jie neva „negalutiniai“ ir kad „tyrėjai netvirtina, jog spinduliuotė kelia miego sutrikimus“, rašo „The Independent“.
Tačiau tyrimui vadovavęs profesorius Bengtas Arnetzas pareiškė, kad mokslininkų grupė iš tikrųjų nustatė, jog mobilusis telefonas įprastinio naudojimo sąlygomis daro poveikį organizmui. „Tai reiškia, kad šie įrenginiai (mobilieji telefonai – red.) daro smegenims poveikį, kurį galima išmatuoti“.
Profesorius mano, kad elektromagnetinis spinduliavimas verčia smegenis dirbti streso režimu, o tai skatina žmogų labiau nerimauti ir susikaupti, trukdo jam atsikratyti įtampos ir užmigti.
Beveik pusė tiriamųjų tvirtino esantys jautrūs elektromagnetiniam poveikiui ir sakė, kad naudojimasis mobiliaisiais telefonais jiems sukelia galvos skausmo simptomus ir pablogina suvokimo funkcijas. Be kita ko paaiškėjo, jog jie negalėjo nustatyti, ar tyrimo metu buvo veikiami elektromagnetinio spinduliavimo, ar ne.
Tai sustiprina tyrimo išvadas, nes paneigia prielaidą, kad miegą gali paveikti vien faktas, jog žmogui žinoma apie jam daromą elektromagnetinį poveikį, pastebi dienraštis. Dar svarbiau tai, kad tyrimo rezultatai verčia abejoti tais tyrimais, kuriais paprastai remiasi mobiliųjų telefonų gamintojų siekdami įrodyti, kad radiacija nedaro organizmui jokio poveikio, kurį būtų galima išmatuoti.
Remiantis kai kuriais tokiais moksliniais darbais – pirmiausia neseniai plačiai išreklamuotu Esekso universitete (D. Britanija) atliktu tyrimu – buvo nustatyta, kad žmonės, kurie tvirtina esantys jautrūs elektromagnetiniam spinduliavimui, laboratorinėmis sąlygomis negali nustatyti, ar tokį poveikį patiria, ar ne. Remiantis tuo daroma išvada, kad jų organizmas nepatyrė jokio poveikio.
Kritikai ginčija minėtų tyrimų metodologiją, tačiau nauji duomenys sudavė stiprų smūgį jų pozicijoms, nes liudija, kad nors žmonės ir nesugebėjo nustatyti, kada buvo naudojama elektromagnetinė spinduliuotė, ji vis dėlto turėjo poveikį jų organizmui, rašo „The Independent“.
Naujasis tyrimas papildo neseniai atliktą kitą, teigia dienraštis. Mokslininkai vienerius metus stebėjo 1656 Belgijos paauglius. Šiuo didelio masto tyrimu buvo nustatyta, kad dauguma jų naudojosi mobiliaisiais telefonais jau gulėdami lovoje. Mokslininkai priėjo išvadą, kad tie, kurie tai darė tik kartą per savaitę, 3 kartus dažniau jautėsi „labai pavargę“, o tie, kurie mobiliuoju ryšiu prieš miegą naudojosi dažniau nei kartą per savaitę, panašiai jautėsi 5 kartus dažniau.
„Dabar yra daugiau nei įtikinamas įrodymas, patvirtintas kelių autoritetingų mokslininkų, kad naudojimasis mobiliuoju telefonu likus valandai ar mažiau iki einant miegoti neigiamai veikia gilųjį miegą“, - pareiškė Edinburgo Miego tyrimų instituto direktorius Chrisas Idzikowskis.
Miego instituto Floridoje (JAV) specialistas Williamas Kohleris priduria: „Viskas, kas blogina miego kokybę, iš esmės gali turėti neigiamų pasekmių dienos veikloje – pavyzdžiui, tai gali būti bloga nuotaika, sunkumai bandant susikaupti, o vaikų atveju – hiperaktyvumas ir elgesio problemos.“
Bendrovės „Exradia“, gaminančios apsaugos nuo elektromagnetinio spinduliavimo priemones, prezidentas Davidas Schickas paragino D. Britanijos vyriausybę atlikti „oficialų valstybinį tyrimą“ dėl mobiliųjų telefonų poveikio žmogaus organizmui, rašo „The Independent“.