„Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė ir „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė pasakoja apie pėdų grybelio atsiradimo priežastis bei prevenciją.
G. Šimkė sako, kad atšilus orams, pėdų grybelis tampa gana dažnu svečiu. Tai – nago plokštelę, išorinius odos sluoksnius ir plauko folikulus pažeidžianti infekcija, kurios kaltininkai yra drėgmę ir šilumą mėgstantys organizmai.
„Yra žinoma daugiau nei 80 skirtingų ant žmogaus pėdų galinčių gyventi grybelių rūšių, tačiau ne visi jie sukelia nemalonius simptomus ir pakitusią pėdos išvaizdą. Du dažniausiai išskiriami pėdose pasireiškiančio grybelio tipai yra „Atleto pėda“, paveikianti ir odą, ir nagus, bei onichomikozė, paveikianti tik nagus“, – sako vaistininkė.
Specialistės teigimu, abi šias būkles sukeliančios bakterijos, veisiasi panašiomis sąlygomis: kur tamsu, šilta ir drėgna:
„Tai gali būti avalynė, viešosios pirtys, baseinai, dušai, sukūrinės vonios, sporto klubai. Didžiausia rizika užsikrėsti grybeliu kyla tiems, kurie mėgsta vaikštinėti basomis viešose erdvėse, taip pat daug prakaituoja arba dėvi kitų žmonių avalynę.
Kaip ir kitomis infekcijomis, taip ir pėdų grybeliu dažniau užsikrėsti gali tie, kas turi viršsvorio, silpną imuninę sistemą, serga lėtinėmis ligomis, yra vyresnio amžiaus ar patyrę įvairių kojų nagų sužeidimų.
Taip pat nedezinfekuojantys, nevėdinantys avalynės arba avintys nekokybišką, nepatogią ir dėvintys sintetinės medžiagos kojines žmonės.“
Pėdų grybelio simptomai
G. Šimkės teigimu, „Atleto pėda“ vadinamas grybelis vystosi tarpupirščiuose bei ant pačios pėdos, gali išplisti į šonus ar netgi kulną. „Dažniausiai atsiranda mažos, sausos pūslelės, oda gali pradėti luptis, priminti mažus žvynelius, taip pat šiek tiek pakeisti spalvą. Atsiranda ir nemalonus kojų kvapas.
Štai onichomikozė labiausiai paveikia konkrečiai kojų nagus, dažniausiai didžiausią ir mažiausią pirštus. Įprastai ši infekcija išsivysto dėl spaudžiančios, nepatogios avalynės, daug sportuojantiems, pavyzdžiui, bėgiojantiems, asmenims.
Užsikrėtus, ant nagų atsiranda gelsvi ar balsvi dryžiai, dėmelės, o pats nagas įgauna žalsvai gelsvą spalvą, tampa kietas, pakeičia formą ar net atšoka nuo odos“, – sako vaistininkė.
Apsisaugokikite nuo pėdų grybelio
Vaistininkės G. Šimkės teigimu, norint apsisaugoti nuo pėdų grybelio reikia atsižvelgti į šiuos aspektus:
Higiena
- Visose viešose vietose, net ir ant kilimų, dėvėkite avalynę arba bent jau kojines.
- Jei avalynę dėvėjo kitas žmogus, ją dezinfekuokite.
- Reguliariai ir kruopščiai plaukite kojas, ypač tarp pirštų.
- Naudokite tik savo rankšluosčius ir kojines.
- Po plovimo kruopščiai nusausinkite kojas.
- Jei kojos itin prakaituoja, dažniau keiskite kojines.
- Venkite vaikščioti basomis viešose vietose, tokiose kaip pirtys, baseinai ir sporto salės.
- Reguliariai kirpkite nagus tiesiai, neapvalindami kampų.
- Drėkinkite pėdas, bet nepersistenkite, nes tai gali sukelti grybelio augimą.
- Dezinfekuokite savo batus, ne mažesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje skalbkite kojines.
- Pasirinkite orui pralaidžią avalynę ir kojines iš natūralių medžiagų.
Sveikata
- Stiprinkite savo imuninę sistemą sveika mityba, reikalingais maisto papildais, reguliariu mankštinimusi ir kokybišku poilsiu.
- Kontroliuokite stresą.
Gydymas
G. Šimkės teigimu, pastebėję pėdų grybelio simptomus, būtinai kreipkitės į vaistininką ar gydytoją. Ankstyvosiose stadijose pėdų grybelį dažnai galima išgydyti vietiniais kremais ar tepalais, tačiau sunkiais atvejais gali prireikti geriamųjų vaistų ar net chirurginės nagų pašalinimo procedūros:
„Jei sergate lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, reguliariai apžiūrėkite kojas ir kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote kokių nors pokyčių.“
Nedarykite šios klaidos
Pasitarus su gydytoju arba vaistininku, pacientui bus paskirta atitinkama gydymo priemonė – tai gali būti tiek specialus pieštukas, tiek lakas ar gelis, kremas, purškiklis. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nagų grybelio gydymas yra ilgas ir kantrybės reikalaujantis procesas.
Dažniausiai tenka laukti ne tik, kol infekcija sumažėja vizualiai, bet ir kol atauga naujas nagas, o kartais ir dar ilgiau.
Esant labai sudėtingoms būklėms, gydytojai skiria vartoti ne tik vietiškai veikiančias priemones, bet taip pat receptinius priešgrybelinius vaistus. Esant kritinėms situacijoms, kartais tenka chirurgiškai šalinti užkrėstą nagą.
Vaistininkė J. Deksnienė pasakoja, kad dažnai vaistinėse tenka sulaukti klientų, kurie bandė pėdų grybelį gydyti liaudiškomis priemonėmis, tačiau taip tik dar labiau paskatino ligą progresuoti.
„Pavyzdžiui, naudojo arbatmedžio aliejų. Reikėtų žinoti, kad arbatmedžio aliejus, reguliariai tepamas ant pėdų odos, gali veikti kaip prevencinė priemonė. Tačiau jis atsiradusios grybelinės infekcijos nepanaikins“, – patirtimi dalijasi vaistininkė.
Reikia pasirūpinti imunine sistema
Specialistės teigimu, daugumai jau gerai žinoma, kad pėdų grybelio rizika gali padidėti basomis vaikščiojant tokiose viešose vietose kaip sporto klubų dušai, pirtys ar baseinai. Visgi, tai ne vienintelė grybelinių infekcijų atsiradimo priežastis.
„Pirmiausia mes turime pasirūpinti savo imunine sistema ir psichologine savijauta. Būtent nusilpęs imunitetas ir ilgalaikis stresas gali tapti įvairiausių infekcijų, tame tarpe ir grybelinių, atsiradimo priežastimi.
Taip pat, norint išvengti pėdų ir nagų grybelinės infekcijos, atsakingai rinkitės avalynę. Pagausėjęs pėdų prakaitavimas gali tapti grybelinės infekcijos priežastimi.
Jį neretai nulemia netinkamai pasirinkta avalynė, neleidžianti kvėpuoti odai. Venkite uždaros, ankštos ir pirštus spaudžiančios avalynės.
Visgi, svarbu dėmesingai rinktis ir atvirą avalynę. Pavyzdžiui, jeigu avite atvirą avalynę esant drėgniems orams, gali susidaryti palankios sąlygos grybeliui plisti.
Negana to, avint atvirą avalynę galima lengviau susidurti su nešvariais paviršiais arba susižeisti – visa tai gali iššaukti grybelinę infekciją“, – sako J. Deksnienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!