Kalbant apie pastarųjų metų pažangą kraujo donorystės srityje, svarbu paminėti, jog Panevėžio miestas – išskirtinis Lietuvoje. Šiais metais Panevėžyje net 98 procentai visų kraujo donorų davė kraujo neatlygintinai – nė vienas Lietuvos regionas negali pasigirti tokiais skaičiais. Visuotinai pripažinta, kad neatlygintinų donorų kraujas yra saugesnis, nes tokie žmonės neslepia savo gyvenimo būdo ar užkrečiamų ligų. Dėl šios priežasties Lietuva yra įsipareigojusi Pasaulinei sveikatos organizacijai nuo 2020 metų kraują imti tik iš neatlygintinų donorų, kaip tai daroma visose išsivysčiusiose pasaulio valstybėse. Neatlygintina donorystė kartu su kitomis kompleksinėmis kraujo saugumo užtikrinimo priemonėmis yra garantas, kad ligonis kartu su išgelbėtu gyvenimu negaus ir kraujo keliu plintančios infekcijos.
Viešajai įstaigai Nacionalinis kraujo centras 2014-ieji buvo įstaigos plėtros metai – ieškojome galimybių būti arčiau žmonių, stengėmės dirbti donorams patogiu laiku ir patogiose vietose. Puikūs to pavyzdžiai – kraujo surinkimo punktai, veikiantys didžiųjų miestų prekybos centruose, ten kur žmonėms patogu ir paprasta apsilankyti, donorystę suderinti su apsipirkimu, pramogomis. Per 2015 metus į naujai įrengtus ir tik neatlygintiniems kraujo donorams skirtus mobiliuosius kraujo surinkimo punktus atėjo daugiau kaip 13000 kraujo donorų: Vilniaus Centrinėje Universalinėje parduotuvėje esančiame kraujo surinkimo punkte apsilankė virš 8000, o Panevėžyje PC „Babilonas” įrengtame punkte - per 5200 neatlygintinų kraujo donorų.
2015 metais taip pat buvo įgyvendinta nemažai priemonių tam, kad kraujo donorystė būtų dar saugesnė pacientams ir patrauklesnė kraują aukojančiai visuomenei. Nuo 2015 m. gegužės 1 dienos ne tik Nacionaliniame kraujo centre, bet ir visose Lietuvos kraujo donorystės įstaigose ruošiami tik kraujo komponentai, iš kurių yra pašalinti leukocitai. Lietuva gali didžiuotis, nes tokia praktika, šiuo metu taikoma dar tik pusėje Europos Sąjungos šalių, sumažina po kraujo perpylimo kylančias šalutines organizmo reakcijas.
Šiais metais buvo atnaujintos Nacionalinio kraujo centro laboratorijos - turime moderniausią įrangą, dirbame su itin jautriais tyrimų reagentais, kuriais nustatome kraujo grupę, rezus faktorių, Kell antigeną, antikūnus, ieškome per kraują plintančių infekcijų - hepatito B, C, ŽIV virusų sukėlėjų, sifilio, atliekame kraujo donoro ir paciento kraujo suderinamumo tyrimus, turime modernią laboratorinę įrangą, kuria kontroliuojame kraujo komponentų kokybę. Jau antrus metus iš eilės organizuojame konferencijas, skirtas gydytojams ir kraujo donorystės savanoriams. Šių renginių metu pranešimus skaitė ne tik Lietuvos profesoriai, bet ir užsienio šalių ekspertai. Konferencijose noriai dalyvavo ligoninių gydytojai, priimantys sprendimus dėl kraujo perpylimo. Tai motyvuoja panašius renginius rengti ir ateityje.
2016 metais planuojame modernizuoti kraujo komponentų gamybos procesus, priartinti kraujo centrą prie gydymo įstaigų, toliau šviesti visuomenę. Tačiau pagrindinis dėmesys ir toliau bus skiriamas donorų komfortui ir kraujo komponentų saugumui. Juk svarbiausias donorystės bruožas – jokios žalos donorui ir nauda paciento sveikatai.
Nacionalinis kraujo centras dirba giežtai vadovaudamasis Europos Sąjungos direktyvomis, reglamentuojančiomis kraujo surinkimą ir ištyrimą, Lietuvos Respublikos įstatymais ir sveikatos apsaugos ministro įsakymais. Tai atviras visuomenei kraujo centras, vykdantis ir edukacinę veiklą, tad nuolat bendraujame su moksleiviais ir įvairiomis žmonių grupėmis – rengiame ekskursijas ir kitokius susitikimus su visuomene, kurių metu išsamiai supažindiname su savo veikla, kraujo davimo, ištyrimo, kraujo komponentų atskyrimo ir kitais procesais.
Kiekvienas, kuriam svarbu gauti patikimą ir mitais neapipintą informaciją, laukiamas mūsų įstaigoje, o čia dirbantys specialistai visuomet pasirengę suteikti visą reikalingą informaciją ir patarti. O taip pat mes laukiame ir Jūsų pasiūlymų savo veiklos gerinimui. Juk be Jūsų, donorų, kraujo centras veikti negalėtų. Tik mes kartu galime padėti ligoniams pasveikti, o gal net ir išgelbėti jų gyvybes. Iki susitikimų 2016 metais!
Su pagarba - Nacionalinio kraujo centro kolektyvas