Meras Valdas Benkunskas neneigia, kad tokiam planui svarsto pasinaudoti „force majeure“ išlyga, tačiau opozicija perspėja, kad vilniečiai turės susimokėti už „BaltCap“ pažadėtus pelnus.
Išsprogdinę ir susirinkę sovietinius gelžbetoninius stadiono griaučius ir jau išlieję kai kurias naujas atramas, statybininkai pasitraukė iš Nacionalinio stadiono Vilniuje teritorijos. O vėl įstrigusią amžiaus statybą jau ima temdyti galimo neteisėto politikų finansavimo šešėlis.
Buvęs meras Artūras Zuokas kalba apie 10 mln. eurų sumą, kurią esą pradangino „Vilniaus daugiafunkcio komplekso“ buvęs vadovas Šarūnas Stepukonis.
„Yra gana didelė suma, apie 10 mln. eurų, kurie buvo skirti statybų apmokėjimui, buvo panaudoti visai kitiems tikslams, jų dalis skirta Nacionalinio stadiono projektui finansuoti. To nebuvo padaryta“, – teigia Vilniaus tarybos narys Artūras Zuokas.
Vilniaus opozicijoje dirbantys politikai svarsto, kad pinigai galimai nukeliavo sostinės valdančiųjų politikų poreikiams. Atleisto Šarūno Stepukonio darbus stadiono projekte perėmė Simonas Gustainis, pusbrolis Šarūno Gustainio, „MG Baltic“ byloje šmėžavusio šalia Eligijaus Masiulio.
„Šarūno Gustainio, dabar žmogaus, teisto pagal MG Baltic bylą, jis buvo artimas R. Šimašiui, jo pusbrolis vienas iš „BaltCap“ vadovų. Čia net giminystės ryšiai“, – sako Vilniaus tarybos narys Aleksandras Nemunaitis.
„Ar iš tų pinigų, kurie dingę, buvo skirti nacionaliniam stadionui, nebuvo finansuojamos politinės partijos rinkiminės kampanijos metu. Man keista, kad tik dabar iškilo problemos“, – tikina A. Zuokas.
Meras sieka, kad projektas būtų užbaigtas laiku
Meras Valdas Benkunskas šia tema atvirauti nenori.
„Prokurorai turės vertinti veiklas, jei yra pagrindas, turime sutartinį įsipareigojimą su juridiniais asmenimis, nieko asmeniško prieš nė vieną žmogų nėra, yra sutartiniai įsipareigojimai, kuriuos norime kad vykdytų kita pusė, mes norime, kad projektas būtų užbaigtas, kada numatyta“, – teigia V. Benkunskas.
Opozicija Vilniaus savivaldybėje stebisi, kad meras Benkunskas entuziastingai palaiko statybas finansuojančio „BaltCap“fondo reikalavimą padidinti ankstesnę 160 mln. eurų vertės sąmatą ir net neatmeta, kad miesto vadovai pritaikys „force majeure“ aplinkybę, kuri atleistų projekto vykdytoją nuo 2 mln. eurų baudos už įsipareigojimų sulaužymą.
„Jei buvo skirtos lėšos konkretiems darbams finansuoti, darbai nebuvo apmokėti, fondo valdytojai turi rimtą skylę biudžete. Labai nesinorėtų, kad dabar per indeksavimus ar kitas priemones, ką palaiko meras V. Benkunskas, apmokėtų mokesčių mokėtojai Vilniaus miesto gyventojai“, – sako A. Zuokas.
„Indeksavimas maksimalus dėl savivaldybės kaltės yra 6,61 proc. koriduoriuose svivaldybės eina kalba, kad ketinama pabranginti 40 mln. eurų“, – teigia A. Nemunaitis.
„Įmonė „BaltCap“ nori, kad mokesčių mokėtojai pelną užtikrintų. skolintis jiems sunku, finansiniai ištekliai neužtikrinti, nori plenus apsaugoti“, – sako socialdemokratas Tadas Vinokuras.
„BaltCap“ situacijos nekomentuoja, o meras Benkunskas neneigia, kad svarsto pritaikyti „force majeure“, tačiau ir toliau žada, kad naujas stadionas Vilniuje veiks jei ne po pusantrų, tai po dvejų metų.
„Turime galiojančią sutartį su koncesininku, numato terminus 2025 m. pabaiga, kada turėtų būti darbai padaryti, negavom jokio pranešimo iš koncesininko, kad sutartis nutraukiama, stabdoma kažkokiais pagrindais. Laikinas statybų sustojimas ir dėl oro sąlygų natūralus“, – sako Vilniaus meras.
Opozicijos atstovai kalba, kad norint greitai pastatyti Vilniuje tik naują stadioną, pakaktų 40 mln. eurų. Tačiau savivaldybės valdantieji ir toliau projektuoja didžiulį daugiafunkcį centrą, susidedantį iš stadiono, krepšinio arenos ir kitų sporto aikštelių už sumą, galimai artimą 200 milijonų eurų.
Daugiau apie tai – aukčiau esančiame vaizdo įraše.