• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukštaitijos nacionaliniame parke telkšančio Dringio ežero pakrantėje prieš kelias dešimtis metų įkurta trijų kilnojamųjų vagonėlių stovyklavietė dokumentuose vadinama „monitoringo stotimi“. Šis nelegalus kompleksas neliečiamas vien todėl, kad priklauso Vilniaus universiteto Ekologijos institutui.

REKLAMA
REKLAMA

Dringio ežero apylinkėse gyvenantys žmonės „Respublikai“ pranešė, kad moksline stotimi vadinamas kompleksas jau daugelį metų tėra smagių pasilinksminimų vieta, visu šurmuliu prabylanti beveik kiekvieną savaitgalį.

REKLAMA

Paskirtis - stebėti aplinką

Ignalinos rajone kilnojamieji nameliai pastatyti nelegaliai, tačiau vietos aplinkosaugininkams nė kiek neužkliūva. Tiesa, Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius Eminuelis Leškevičius jau pripažįsta, kad šių vagonėlių ant ežero kranto neturėtų būti, tačiau Ekologijos instituto prašomas kažkodėl taikstosi su neteisėtų statinių kaimynyste.

REKLAMA
REKLAMA

„Jokia ten ne stovykla, stovi viso labo trys vagonėliai, - „Respublikai“ sakė E.Leškevičius. - Apie tuos vagonėlius mes seniai žinome, jie mums skersai gerklės stovi ir artimiausiu metu bus iškelti. Dabar vyksta procedūriniai dalykai“.

E.Leškevičius „Respublikai“ teigė, kad nelegalių vagonėlių iškeldinimas turėtų prasidėti po šių metų spalio 30-osios. Esą taip pažadėjo šių statinių šeimininkas - Ekologijos institutas. Tiesa, parko direktorius ne iškart norėjo pasakyti šios įstaigos pavadinimą ir juo labiau - paaiškinti, kodėl nelegalūs statiniai tiek metų yra neliečiami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žinau, kam tie vagonėliai priklauso, bet ar tai yra labai svarbu? Šių pastatų šeimininkai, broleli, yra ekologai. Neekologai ant ežerų pakrančių dar gražiau pridaro. O kas čia vyksta - interviu ar tik šiaip domėjimasis? - klausė E.Leškevičius. - Šie vagonėliai kadaise buvo pastatyti monitoringo tikslu. Taip nuspręsta statant Ignalinos atominę elektrinę, o stoties paskirtis - stebėti radiacinę aplinką. Tokių vagonėlių mūsų parke buvo ir daugiau, tačiau niekas nieko bloga nematė“.

REKLAMA

Tiki „garantiniu raštu“

Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius tikino, kad jau seniai jo vadovaujama direkcija yra pasiūliusi Ekologijos institutui priklausančius statinius iškelti, o vietoj jų įkurti stacionarias patalpas - hidroekologijos stotį. Tačiau siūlymai teliko siūlymais, o kol kas parko vadovams telieka tenkintis pažadais ir prašymais dar pakentėti nelegalią kaimynystę.

REKLAMA

„Kol kas turime Ekologijos instituto prašymą tuos vagonėlius palikti iki šių metų spalio 30 dienos - iki tol turėsime tik bausti instituto vadovus, nors turiu instituto vadovo, akademiko Žalakevičiaus, „garantinį raštą“, kad vagonėlius jie išsiveš, - „Respublikai“ sakė E.Leškevičius. - Procedūros vyksta ir tikiu, kad iki Naujųjų metų mūsų parke neliks nė vieno tokio vagonėlio. Mano žiniomis, tokių dabar yra mažiau nei vienuolika“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesutvarkė dokumentų

Tuo tarpu Vilniaus universiteto Ekologijos instituto vadovas, akademikas Mečislovas Žalakevičius „Respublikos“ žurnalisto perklausė, apie kokius vagonėlius kalbama - esančius prie Drūkšių ar Dringio ežero.

„Jei klausiate apie Dringio ežerą, aš, matyt, nieko nežinau, - nustebino M.Žalakevičius. - Tų mūsų namelių yra gana daug, todėl man reikėtų pasitikslinti. Mes Lietuvoje nuo seno turime gana daug tokių monitoringo stočių, bet pasikeitus situacijai, įstatymams jie tikriausiai nebuvo laiku legalizuoti ir tos problemos išlenda“.

REKLAMA

Ekologijos instituto vadovas teigė, kad niekada nėra buvęs šiai įstaigai priklausančioje monitoringo stotyje ant Dringio ežero kranto.  M.Žalakevičius taip pat sakė nieko nežinantis apie jo vadovaujamo instituto pasižadėjimą Aukštaitijos nacionalinio parko direkcijai nelegalius statinius pašalinti iki šių metų spalio pabaigos.

REKLAMA

„Ar ten išties yra monitoringo stotis, ar nelegali poilsiavietė, negaliu pasakyti, - sakė M.Žalakevičius. - Mes turime apie 60 darbuotojų su moksliniais laipsniais, o užsakytų projektų - apie 70, todėl, patikėkite, mūsų žmonės net nespėja atlikti visų darbų, tad ką galima pasakyti apie kokį nors poilsį. Ir tikrai abejoju, kad išvykę atlikti užduočių prie ežero mokslininkai rastų laiko poilsiauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tais laikais, kai tuos vagonėlius statė, matyt, viskas buvo legaliai, o mes vėliau tiesiog laiku nesutvarkėme reikiamų dokumentų. Sutinku, kad yra mūsų kaltės tame, jog neiškėlėme to, kas yra nelegalu. Tam, matyt, trukdė ir amžinas lėšų trūkumas - projektams reikia daug pinigų“.

„Visa ši istorija man yra nemaloni, bet darau viską, ką galiu, tačiau juk neisiu tų mokslininkų sprogdinti ar išvaikyti su kulkosvaidžiu, - sakė Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius E.Leškevičius. Juk jie dirba gerą darbą - sugauna kokią nors žuvį, vėliau ją laboratorijoje sudegina ir nustato, kiek organizme yra kenksmingų dalelių, susijusių su atominės elektrinės veikla“.

REKLAMA

Direktorė nieko nežino

Dringio ežero pakrantės gyventojai „Respublikai“ pasakojo, kad nelegalioje stovyklavietėje verdantis gyvenimas nė kiek neprimena, kad čia būtų vykdoma mokslinė veikla. Kiekvieną savaitgalį čia tiesiog aidi šeimomis suplūstančių poilsiautojų šurmulys.

„Ekologijos instituto darbuotojai čia tik linksminasi ir poilsiauja, o apie kokią nors mokslinę veiklą kalbėti būtų juokinga, - teigė vietos gyventojas, kurio pavardė redakcijai žinoma. - Tai pati paprasčiausia poilsinė, o ne mokslinė stotis. Mes juk matome, kad žmonės suvažiuoja su vaikais, maudosi, žvejoja. Vyksta normalus gyvenimas, kas savaitgalį prie ežero susirenka 10-12 poilsiautojų“.

REKLAMA

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorė Rūta Baškytė vakar „Respublikai“ teigė, kad nieko nežino apie Ekologijos instituto vagonėlių miestelį ant Dringio kranto.

„O ką, ten tie vagonėliai gausiai stovi - esu girdėjusi, kad jie (Ekologijos institutas - red. past.) kažkur turi tik vieną vagonėlį. Net nežinau, kurioje vietoje jis yra, - sakė R.Baškytė. - Šios istorijos tikrai nežinau, tik girdėjau, kad Ekologijos ar dar kažkoks institutas turi vagonėlį. Tačiau kad ir kaip būtų, visiems galioja tos pačios įstatymo nuostatos. Galbūt tiems vagonėliams institutas turi kokius nors leidimus?“

REKLAMA
REKLAMA

R.Baškytės teigimu, įstatymas turėtų būti taikomas vienodai visoms institucijoms, nesvarbu, ar jos prisidengia mokslinių darbų iškaba.  „Nemačiau jokių dokumentų dėl jūsų minimų vagonėlių, tačiau kartais būna, kad tokie statiniai yra leistini, jei, tarkim, būna pritaikyti miško priežiūros darbams, yra pastatyti griežtai reglamentuojant laiką, kiek jie gali būti naudojami“, - sakė departamento vadovė.

Julius Girdvainis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų