Viena didžiausių problemų švietimo sistemoje yra tai, kad moksleiviai taikosi prie sistemos, o ne atvirkščiai. Siekiant pasiekti, kad mokykloje mokiniai mokytųsi efektyviau, būtina remtis penkiais principais. Pastaruosius PLEF konferencijoje, vykstančios Vilniuje, pirmadienį pristatė neformaliojo švietimo organizacijos „Sėkmės mokykla“ vadovas Nerijus Buivydas.
Pirmiausia, pasak pranešėjo, svarbu rodyti pagarbą vaikams.
„Nors atrodo tai paprasta padaryti, bet praktinis įgyvendinimas kelia nemažų iššūkių“, – pirmadienį kalbėjo N. Buivydas. Pasak jo, kuomet mokiniai pajunta pagarbą, jie patys ją pradeda rodyti aplinkiniams.
Antra, moksleivius, pasak „Sėkmės mokyklos“ vadovo turėtų mokyti profesionalūs mokytojai. Tai reiškia, kad pastarieji turi mokėti įžvelgti vaikų gabumus ir nukreipti juos reikiama linkme, tolimesniam jų profesijos keliui.
Įkvepianti aplinka
Trečia, mokinius mokymuisi įkvepia aplinka, kurie jie tai daro.
„Mokyklos neturėtų priminti kalėjimų“, – kalbėjo pranešėjas. Jis įsitikinęs, kad aplinką galima pakeisti ne tik architektūriniais sprendimais, tačiau ir paprastesniais pokyčiais.
„Kodėl neleidžiama mokiniams gerti kavą ar arbatą pamokų metu? Jūs tik pažiūrėkite, kiek jų sėdi įvairiose kavinėse“, – reotriškai klausė N. Buivydas.
Be to, „Sėkmės mokyklos“ vadovas mano, kad mokyklose galima įdiegti ir socialinę demokratiją (Social democracy – angl.). Tai reiškia, kad visa mokyklos bendruomenė susirinkus periodiškai sutartą laiką, sprendžia bendruomenės klausimus.
„Čia vienodą balso teisę turi tiek moksleiviai, tiek mokytojai, tiek ir kitas mokyklos personalas“, – pasakojo N. Buivydas. Jis taip pat pabrėžė, kad kiekvienas vaikas yra skirtingas, todėl jam reikėtų suteikti tokias galimybes, kad jis pats galėtų spręsti – kada, kaip ir ką mokytis.
„Būtent remiantis šiais principais galime pasiekti tai, kad moksleiviai mokyklose jaustųsi laimingi“, – kalbėjo N. Buivydas.
Pirmadienį prasidedančio šeštojo Pasaulio lietuvių ekonomikos forumo pagrindinė tema – švietimas. Forumo dalyviai taip pat diskutuoja apie Lietuvos ekonomikos tendencijas. Daug dėmesio skiriama lietuviško verslo pažangai, sėkmės istorijoms ir ateities pamokoms.