„Muziejų naktis“ – bręstanti visos Europos akcija. Šiemet „Muziejų naktis“ Lietuvos muziejuose surengta gegužės 16-ąją, šeštadienį. Tačiau Tauragės muziejų durys „tradiciškai“ lankytojams taip ir nebuvo atvertos. Pasiteiravus, kas dėl to kaltas, kultūros „mohikanai“ ėmė baksnoti vienas į kitą pirštu.
Niekas nepalaikė
Nuo 2005 metų Tarptautinės muziejų dienos proga Europoje vyksta akcija „Muziejų naktis“, į kurią įsijungė ir Lietuvos muziejai. Akcijos tikslas – parodyti muziejų eksponatus naktį, kai paprastai muziejai nedirba, bei supažindinti su muziejais įvairių bendruomenių narius. Be to, tą dieną organizuojami renginiai lankytojams nemokami.
Tačiau Tauragė šios neeilinės šventės niekada taip ir neturėjo. Anot laikinai direktoriaus „Santakos“ muziejaus direktoriaus pareigas einančio Vytauto Mažeikos, šios idėjos Tauragėje niekas nepalaiko:
„Pernai bandžiau organizuoti „Muziejų naktį“, tačiau mano sumanymų niekas nepalaikė, pasijuokė iš manęs. Buvau susitaręs su viena pasakore – būtų buvusi teatralizuota šventė „Siaubo pasaka“. Planavome dainas, šokius, bet...“ – nutęsė V.Mažeika.
„Atrakcijoms“ pinigų neprašė
Direktoriaus teigimu, praėjusiais metais jis prašė finansavimo, tačiau „Tauragės kurjeriui“ neatskleidė, nei kokios institucijos, nei kokių asmenų. Šiais metais V.Mažeika teigė iš viso neprašęs lėšų šiai akcijai organizuoti – atseit net nebūtų gavęs. Paklaustas, kodėl neprašė finansavimo „Muziejų nakties“ organizavimui, V.Mažeika atsakė, jog reikėjo jau iš anksto prašyti, o to padaryta nebuvo.
„Tokiai šventei reikia lėšų: reikia scenos, apšvietimo, transporto, samdyti darbuotojus, mokėti honorarus šventės dalyviams. Nors pripažįstu, šventei daug pinigų nebūtina turėti – reikia didesnio noro. Tačiau mums šiemet pasakyta, jog „atrakcijoms“ pinigų neskirta, o „Muziejų naktis“ yra neprivalomas renginys. Mūsų tikslas – kad tauragiškiai ir miesto svečiai tiesiog žinotų, kad yra toks muziejus,“ – sakė „Santakos“ vadovas.
Šventės idėja bręsta
Pasak V.Mažeikos, jis palaiko „Muziejų nakties“ idėją, pripažįsta, kad ji gera, jog tokios šventės tauragiškiams reikia.
Tačiau vyras tvirtina, kad idėjai reikia subręsti.
Mūsų apsilankymas V.Mažeiką nuteikė nemaloniai. Vyras klausė, kodėl nesidomime gerais muziejaus darbuotojų darbais bei sumanymais. Direktorius tikino, kad „Santakos“ muziejus organizuoja daug renginių: šiemet surengtos jau trys parodos.
Netrukus naujame pilies bokšte planuojama medinės architektūros ekspozicija. Taip pat, anot V.Mažeikos, muziejus rūpinasi ir Fotografijos galerijoje rengiamomis parodomis.
„Santakos“ vadovas tikina, kad kitais metais „Muziejų naktis“ Tauragėje bus.
„Šią šventę mes jau brandiname. Esame jai beveik pasiruošę: yra sukurtas kelių dalių filmas apie Tauragės kraštą, planuojame įrengti naują konferencijų salę, kurioje ir vyktų šio filmo peržiūra. Planuojame bendradarbiauti su Kelmės, Šiaulių, kitų miestų muziejais, keistis ekspozicijomis,“ – teigė V.Mažeika.
Vyras pridūrė, kad muziejus turi savo viziją – eina prie tikslų palaipsniui. Tačiau kol „Santaka“ yra Kultūros centro padalinys, visi sprendimai priklauso nuo Kultūros centro valdžios.
„Poprenginių“ P.Jokubauskas neremia
Kreipėmės į Tauragės kultūros centro, kuriam pavaldus „Santakos“ muziejus, vedėją Petrą Jokubauską. Šis telefonu žurnalistus tikino nieko apie jokias naktis negirdėjęs ir pavadino šią šventę poprenginiu, kuris esą niekam nereikalingas.
P.Jokubauskas dėl finansavimo ieškoti „galų“ pasiūlė Tauragės rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriuje. Tačiau Kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Zenonas Komskis tikino, kad „Santaka“ pavaldi Kultūros centrui ir lėšų „Muziejų nakčiai“ turėjo skirti jo vadovas P.Jokubauskas. Taip ir neišsiaiškinome, kas gi kaltas, kad neturėjome „Muziejų nakties“.
Tik dar kartą įsitikinome, kad kol valdininkai neprisiims atsakomybės ir kaltę vers vienas kitam, tol renginių Tauragė nematys.
Pavyzdžio toli dairytis nereikia
Skulptoriaus Vinco Grybo memorialinis muziejus Jurbarke „Muziejų naktį“ sėkmingai ruošia jau trejetą metų iš eilės. Pasak Jurbarko krašto muziejaus dailininkės Gabijos Viduolytės, intenciją tęsti renginį skatina didelis jo pasisekimas – jurbarkiškiai aktyviai dalyvauja „Muziejų naktyje“.
Šiemet Jurbarko krašto gyventojai ir svečiai buvo nudžiuginti iš Lietuvos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio nacionalinės galerijos atsivežta paroda „XX a. pradžios lietuvių tapyba“. Menotyrininkė, monografijos apie skulptorių monumentalistą V.Grybą autorė dr. Nijolė Tumėnienė susirinkusiesiems skaitė Europos skulptūros istorijos paskaitą „Nuo Antikos iki V.Grybo“. Taip pat buvo pristatytos dviejų autorių skiautinių parodos. Naktinėtojus linksmino folkroko ansamblio iš Vaidžgirio „Kreizas“ pasirodymas, skrabalisto Remigijaus Šilinsko koncertas bei Kauno diksilendo „DixXband“ dainos.
Renginio pabaigoje „Muziejų nakties“ dalyviai sukosi salsos ritmu – šokių pamoką renginio svečiams surengė Klaipėdos šokių klubo „Stilius“ šokėjai.
G.Viduolytės teigimu, „Muziejų nakties“ programą Vinco Grybo memorialinis muziejus rengia itin atsakingai. Vienais metais muziejaus darbuotojos pasisemti kūrybinių minčių buvo nuvažiavusios į Berlyną, kur buvo organizuotas panašaus pobūdžio renginys. Anot dailininkės, šiųmečiui renginiui buvo pradėta ruoštis jau spalį. Iš viso renginiui skirta apie 13 tūkst. litų: apie 7000 tūkst. finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, apie 6000 tūkst. – Jurbarko rajono savivaldybė.
„Muziejų naktis“ savaitgalį buvo suorganizuotas ir Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje.
Karina Sėrikova