„Šiandien auštant netoli Gyvačių salos buvo sunaikinti du Rusijos kateriai „Raptor“, – sakoma Ukrainos gynybos ministerijos pareiškime, paskelbtame socialiniuose tinkluose.
Gynybos ministerija taip pat paviešino iš oro filmuotą menkos raiškos nespalvotą vaizdo įrašą, kuriame matyti sprogimai mažuose kariniuose laivuose.
„Bayraktar“ veikia“, – pareiškime cituojamas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Valerijus Zalužnas. Jis turėjo omenyje Turkijos gaminamus atakos dronus.
Tuo metus Ukrainos kariuomenės Pietų karinės apygardos vadovybė nurodė, kad sunaikinti Rusijos kateriai prisidengdami tamsa bandė žvalgyti padėtį Dunojaus upės žiočių rajone.
„Pajutę pavojų priešo kateriai spruko Gyvačių salos link, bet ir ten juos pasivijo „Bayraktar“ bausmė. Taikliais smūgiais du „Raptor“ pasiųsti į povandeninę laivų flotilę pas kreiserį „Moskva“ [anksčiau nuskandintą Juodojoje jūroje per numanomą Ukrainos raketų smūgį]", – sakoma kariškių pranešime.
Patruliniai kateriai „Raptor“ gali plukdyti iki trijų įgulos narių ir dar 20 žmonių. Šie laivai paprastai ginkluojami kulkosvaidžiais ir naudojami žvalgybai ar per desanto operacijas.
Gyvačių sala tapo Ukrainos pasipriešinimo Kremliaus įsiveržimui simboliu, internete žaibiškai išpopuliarėjus radijo pokalbiui, per kurį ukrainiečių pasieniečiai atsisako pasiduoti atakuojančio laivo įgulai. Jų ryžtingas atsakymas „Rusijos karini laive, eik ****" tapo vienu iš šio karo simbolių.
Tas Rusijos laivas – laivyno flagmanas kreiseris „Moskva“ – balandžio viduryje nuskendo Juodojoje jūroje. Maskvos teigimu, tai įvyko laive kilus gaisrui ir detonavus šaudmenims. Tuo metu Ukrainos kariuomenė tvirtina, kad ji pataikė į kreiserį raketomis.
Rusija bando įsitvirtinti saloje
Maži laivai taip pat gali įgyvendinti patruliavimo ir saloje dislokuotų dalinių papildymo ar pakeitimo operacijas. Manoma, kad rusai strategiškai patogioje vietoje esančioje Gyvačių saloje įsirengė ir tobulina radiolokacinę įrangą.
„Jeigu saloje dislokuotų raketų sistemą S-400, ji galėtų perimti orlaivių skrydžius net ir virš Bukarešto, tačiau kol kas to nematyti. Tikėtina, tai susiję su tuo, kad mūsų kariuomenė leido suprasti: sala gali būti apšaudyta ir didelės oro gynybos sistemos tampa lengvu taikiniu. Tačiau, aš manau, kol sala yra jų kontroliuojama, jie ten įrenginės radijo žvalgybos priemones ir nuskaitinės informaciją“, – „Radio Svoboda“ pasakojo ukrainiečių gynybos ekspertas Andrejus Ryženka.
Palydovų nuotraukose matyti, kad saloje vyksta technikos judėjimas, įskaitant ir sunkvežimius, kurie gali gabenti radiolokacinę ir oro gynybos techniką.
Balandžio mėnesį Ukrainos pietų operatyvinė vadavietė skelbė jau dukart sunaikinusi oro gynybos sistemas, kurios rusų buvo dislokuotos okupuotoje saloje. Gegužės 1-ąją ukrainiečiai paskelbė, kad rusai bando desantiniais karteriais „Raptor“ papildyti ir evakuoti Gyvačių salos karių kontingentą. Dviejų katerių sunaikinimas dronais ir užfiksuotas vaizdo įraše.