Ukmergiškis Audrius Aukštuolis (29 m.), jau kuris laikas gyvenęs Šiaurės Airijoje, krito nuo tautiečio Gedimino Stausko (28 m.) rankos. Įtariama, kad pastarasis A. Aukštuolį nužudė keršydamas už savo merginą.
Širdis iš rožių žiedų
Pernai birželio mėnesį A. Aukštuolis, kuris Airijoje gyveno jau 6 metus, viename iš socialinių tinklalapių susipažino su Greta. Keletą mėnesių pabendravę internetu ir pajutę vienas kitam simpatijas, nutarė susitikti. Kultūrizmu užsiiminėjantis A. Aukštuolis pakvietė merginą atvykti pas jį į Airiją. Ilgai nesvarsčiusi Greta nusipirko bilietus ir išskrido pas, kaip tada manė, gyvenimo meilę.
A. Aukštuolis atvykėlę pasitiko itin romantiškai – ant lovos iš rožių žiedlapių išdėliojo didžiulę širdį, paruošė vakarienę žvakių šviesoje. Pirmąsias savaites naujajai porelei sekėsi visai neblogai.
Vis dėlto netrukus A. Aukštuolis ėmė įtarinėti savo naująją sugyventinę neištikimybe. Apimtas pavydo, pradėjo Gretą sekti, pareikalavo ištrinti anketą iš interneto, nuolat tikrindavo jos telefoną.
Grasino pakarti
Įtardamas, kad Greta paslapčia vis tiek rašo žinutes kitiems vyrams, A. Aukštuolis užrakino ją kambaryje ir pradėjo terorizuoti. Grasino nupjausiantis rankų pirštus, išlupsiantis akis ir nusiųsiantis jas merginos tėvams. Buto koridoriuje jis net pakabino juodą virvę, kuri anot jo, buvo skirta Gretai pakarti. Sugyventinę jis daužė užsimovęs bokso pirštines, degino jai kojos pirštus ant žiebtuvėlio ugnies įkaitintu peiliu. Kai mergina nesutiko mylėtis, A. Aukštuolis pagrasino sulaužysiantis jai žandikaulį ir parklupdęs privertė patenkinti jį oraliniu būdu. Paklusti atsisakiusią Gretą A. Aukštuolis dar gąsdindavo nukreipdamas jai į galvą ginklą.
Ištrūkti iš nelaisvės Gretai pavyko atsitiktinai. Nuskubėjusi į netoliese esančią gaisrinę ji paprašė pagalbos, o A. Aukštuolį netrukus sulaikė Airijos policija.
Teisme A. Aukštuolis tąkart visus jam pateiktus kaltinimus atmetė ir tikino, neva nukentėjusioji kartu su savo bendrininkais iš Lietuvos, kurie esą priklausantys mafijai, norinti jį tokiu būdu apiplėšti.
Teismui nespėjus paskelbti nuosprendžio, Greta nusprendė nebeliudyti prieš A. Aukštuolį ir atsisakiusi savo kaltinimų išvyko į Lietuvą.
Grasino vertėjai
Vis dėlto už smurtą prieš moteris jam atleisti neketino dar viena lietuvaitė – Aleksandra. Teismo procesuose dėl Gretos išprievartavimo ji buvo A. Aukštuolio vertėja. Nutrūkus teismo procesui, Aleksandra iš A. Aukštuolio sulaukė ne padėkos, o grasinimų, kad ir jai gali nutikti kaip Gretai...
Gavusi iš A. Aukštuolio keletą grasinimo žinučių, Aleksandra nutarė jam atkeršyti ir paprašė pažįstamo pareigūno pagalbos. Šis, Endriu Desmondas Donaldsonas, pasinaudojęs policijos duomenų baze, sausio 5 dieną merginai perdavė visą policijos turimą informaciją apie A. Aukštuolį, o pastaroji tą informaciją perdavė savo vaikinui Gediminui Stauskui...
Praėjus savaitei, vidury dienos vienoje Dunganono miesto automobilių stovėjimo aikštelėje A. Aukštuolis buvo subadytas atsuktuvu. Nuo tų sužalojimų kitą dieną jis mirė ligoninėje, o įtartas jo nužudymu G. Stauskas netrukus buvo sulaikytas.
Neprisipažįsta nužudęs
G. Stauskas teisme prisipažino, jog atsuktuvas, kuriuo buvo subadytas A. Aukštuolis, iš tiesų priklauso jam, bet tikino tautiečio nežudęs, o pats nuo jo gynęsis. Airijos policija nustatė, jog abu lietuviai vienas kitą neblogai pažinojo ir jau kuris laikas konfliktavo. A. Aukštuolis buvo gąsdinęs G. Stauską, grasinęs, kad jam „galandamas peilis“. Nustatyta, kad susitikimas buvo suplanuotas iš anksto, o prieš jam įvykstant, G. Stausko mergina, minėtoji Aleksandra, gavo žinutę iš A. Aukštuolio, kurioje jis grasino merginą išprievartauti.
Automobilių stovėjimo aikštelėje susitikę lietuviai buvo ginkluoti peiliais. Teisme taip pat paaiškėjo, jog pusantrų metų Airijoje gyvenantis G. Stauskas naudojosi dviem skirtingomis asmens kortelėmis, prisistatinėdavo skirtingomis pavardėmis ir jau kuris laikas sekė savo auką. Informaciją apie nužudytąjį nutekinęs Airijos pareigūnas teismo buvo paleistas už užstatą.
Kito teismo posėdžio, kuris numatytas kovo pradžioje, G. Stauskas laukia už grotų. Jam gresia 20 metų nelaisvės.
Sietas su Antenų gauja
Nužudytasis – itin spalvinga asmenybė, gerai žinoma ir Lietuvos, ir Airijos teisėsaugai. Likimo ironija – A. Aukštuolis buvo nužudytas vos išėjęs iš teismo. Ten buvo nagrinėjamos kelios bylos, kuriose figūravo jo pavardė. A. Aukštuolis kaltintas moterų pagrobimu, išprievartavimu ir užpuolimu. Teismas buvo sutikęs jį paleisti už užstatą.
„Jis buvo tikras siaubūnas, ne viena mergina nuo jo yra nukentėjusi, tad nenuostabu, kad sulaukė tokio galo“, – kalbėjo A. Aukštuolį pažinoję Šiaurės Airijoje gyvenantys lietuviai. O pažinojo jį beveik visi – jis garsėjo neprognozuojamu chrakteriu, išpuoliais ir viešosios tvarkos pažeidimais.
Iš Ukmergės A. Aukštuolis išsinešdino 2005 metais. Jis puikiai žinomas šio miesto policijai – turbūt ir į Airiją išvyko norėdamas išvengti teisėsaugos dėmesio. Kisos pravardę turintis A. Aukštuolis jau kuris laikas buvo siejamas su Ukmergėje veikusia Antenų nusikalstama grupuote, kuri garsėjo narkotikų platinimu, plėšimais ir turto prievartavimu.
Tai gaujai priklausė ir A. Aukštuolio brolis Robertas Aukštuolis, pravarde Hansas, kuris 2001 metais sulaikytas dėl Molėtų rajone gyvenusio verslininko Rimanto G. (36 m.) nužudymo. Tąkart dėl šio žiauraus nusikaltimo buvo sulaikyti dar du Anteniniai – Darius Vinckus (35 m.) ir Darius Usorius (39 m.).
„Tonijos“ gamybos direktoriaus Rimanto G. lavonas stipriai sumušta galva buvo rastas 2001 metų balandžio pradžioje, lentpjūvės gyvenamosiose patalpose. Ekspertai nustatė, jog Anteniniai žmogų užpuolė miegantį ir sutalžė beisbolo lazdomis.
Giedrė POTELIŪNAITĖ