Kas labiau sustiprina moterų draugystę – abipusis pasitikėjimas, bendrai puoselėjami keršto planai ar simbiozė, kai draugiškus santykius palaikyti naudinga abiem?
Kartais sakoma, esą draugystės tarp dviejų moterų būti tiesiog negali. Kodėl? Nes moterys nuolat konkuruoja, liežuvauja, varžosi tarpusavyje ir visaip kitaip stengiasi palaikyti „šaltąjį karą“ viena su kita, net jei veiduose ir šviečia iš pažiūros nuoširdi šypsena.
Tai klasikinis požiūris, kurio laikosi ne tik dauguma vyrų, bet ir kai kurios moterys. Ir vis dėlto moterų draugystė – ne pramanai, o faktas. Geriausios draugės nuolat reikia ne tik pilkoms pelytėms, kurias tenka drąsinti prieš kiekvieną atsakingesnį žingsnį, bet ir nuožmioms „lemtingoms moterims“. Pavyzdžiui, net ir garsioji Angelina Jolie visai neseniai duodama interviu apgailestavo, kad iki šiol neturi geriausios draugės. Taigi visais savo išgyvenimais turi dalintis tik su savo gyvenimo vyru, Bradu Pitu.
Manoma, kad dažniausiai moterys draugauja arba susitelkusios prieš ką nors, arba matydamos realią šios draugystės atnešamą naudą. Nors kas bebūtų, yra visada pasirengusios įsmeigti bičiulei peilį į nugarą. Laimė, tik perkeltine prasme.
Be abejo, tokių simbiozės pavyzdžių gyvenime – apstu. Ir vis dėlto greta jų egzistuoja ir tikra, nuoširdi moteriška draugystė, panaši į tylią užuovėją, kur galima pasislėpti net ir tada, kai visas pasaulis, atrodo, prieš jus susivienijo. Kur visada bus supratimas, laiku ištiesta pagalbos ranka. Moterų draugystė gali prasidėti net ir nuo 5 minučių pokalbio bei tęstis metų metus. Tačiau ji neišvengiamai turi ir savų ypatumų, skiriančią ją iš kitų draugiškų santykių variantų.
Svarbiausia sąlyga – absoliutus pasitikėjimas
Kad ir kas būtų kalbama apie moterų draugystę, jos nauda psichinei ir fizinei sveikatai įrodyta daugybe mokslinių tyrimų. Jei moterį ištinka neganda, gyvenimo kelyje iškyla didelių sunkumų ar tiesiog užplūsta bloga nuotaika, ji skambina draugei paplepėti. Plepėti galima apie viską. Tokiuose pokalbiuose prie kavos puodelio, vyno taurės ar stumdant parke vaikų vežimėlius moterys viena su kita pasidalina savo rūpesčiais, nerimu, baimėmis. Taip jos atsikrato įtampos, pajunta bičiulės paramą, neretai randa ir sprendimą, kurio prieš tai nė neįsivaizdavo. Kaip tik dėl savo atvirumo moterys mažiau kenčia nuo streso, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų.
Vyrai labiau linkę savo problemas slėpti nuo aplinkinių, jie nesidalina išgyvenimais, kaip sunku priimti nemalonų sprendimą, vengia draugams išsakyti savo abejones. Taip pademonstruoja savo tvirtumą, tačiau viduje išgyvena didelę sumaištį. Visi neišsakyti išgyvenimai neigiamai veikia sveikatą, taigi stiprioji lytis iš moterų tikrai galėtų pasimokyti atvirumo ir mokėjimo kalbėtis.
Draugės nebijo atsiverti viena kitai, nes pasitiki: geriausia draugė paprastai pirmoji sužino ir geras, ir blogas naujienas. Ir ne tik bičiulės, bet ir šeimos ar netgi darbo paslaptis. Taip suartindamos savo ir draugės gyvenimu moterys sukuria savotišką vienovę, kur viską galima dalintis ir nebelieka erdvės keršto planų viena kitos atžvilgiu kūrimui ar net mintims apie tai.
Kas nesustiprins moteriškos draugystės?
Deja, gyvename ne idealiame pasaulyje. Ir kartkartėmis net ir draugystė pasirodo besanti netikra. Moteriškos draugystės iliuzija dažniausiai atsiranda iš neteisingos motyvacijos.
Viena iš neteisingų priežasčių draugystei – nauda. Net jei ji – ir abipusė. Pavyzdžiui, viena iš draugių – kuklesnė ir tylesnė, bet atsidūrusi greta ryškios, charizmatiškos, populiarios bičiulės ji tampa pastebimesnė, susiranda daugiau draugų, lepinasi draugės šlovės spinduliuose. Kodėl ryškioji su ja draugauja? Dauguma ekscentriškų, iš minios išsiskiriančių asmenybių mėgsta turėti prie savęs „foną“ – bičiulę, kuri visada būtų gretai, bet netiktų į konkurentes ir neužgožtų jų pačių.
Dar viena priežastis, kodėl dvi moterys negali būti tikromis draugėmis, nors tokias ir primena – tai draugystė, kurią paskatino būtinybė susivienyti ir kovoti su kuo nors. Pavyzdžiui, su konkurente, kuri abiem gadina nervus meilės fronte. Arba su niekam tikusiu vyru. Tai klasikinis variantas, kai draugystė grindžiama susivienijimu prieš ką nors. Deja, ji kaip tik ir baigiasi tada, kai bičiulės pasiekia užsibrėžtą tikslą – atkeršija kam nors arba suvokia, kad nieko nepeš.
Galiausiai dar vienas „draugystės“ variantas – bičiulystė su priešu. Ne tik melodramose stengiamasi priešus laikyti arčiau savęs, kad būtų galima numatyti jų planus ir laiku užbėgti už akių nelaimei. Taigi moterys netgi labai linkusios bičiuliautis su savo konkurentėmis (tiek kalbant apie darbo, tiek apie asmeninius santykius). Tai joms padeda nuolat būti per žingsnį priekyje.
Ar žinojote, kad... Mokslininkai, tyrinėję moterų draugystės ypatumus, nustatė, jog realybėje vargu ar įmanoma tokia moterų draugystė, kokia vaizduojama filme „Seksas ir miestas“. Moteris gali turėti vieną arba dvi geriausias drauges. Keturios – jau kompanija, kuriai anksčiau ar vėliau lemta susiskaidyti poromis.