Kelionės moterims apie moteris? „The Guardian“ žurnalistė Viv Groskop siūlo kelis maršrutus nusiteikusiems pasekti iškilių moterų pėdsakais.
Nepaisant visų mano pastangų, trijų metų dukrelė Vera nesijaučia itin laiminga būdama mergaite. Tiesa pasakius, paveikta šešiamečio broliuko ji nuolat bamba „mergaitės yra nuobodžios! Noriu daryti tai, ką daro berniukai“ Ir aš ją puikia suprantu. Jos brolio gyvenimas pilnas „Žvaigždžių karų“, piratų, futbolo bei kitų aktyvių žaidimų. Verai telieka „Hello Kitty“. Akivaizdu – tuo ji nei kiek nepatenkinta. „Mama, aš ne mergaitė, aš – berniukas. Mano vardas Peteris“, - pareiškė neseniai.
Tačiau aš ją tikinu, jog būti mergaite – smagu. Pažymėtini daugybė moterų pasiekimų Kaip tai įrodyti? Mūsų gimtajame mieste, Londone, nėra daugybės ženklų, liudijančių moterų nuveiktus darbus. Parlamento aikštėje yra šešios vyrų statulos ir nei vienos – moterų. Naujausias moteriai skirtas monumentas – aktorės Dianos Dors statula Swindone. Man patinka Diana Dors, bet vis dėlto, tai – patetiška.
Nesiruošiau Veros vežti į Swindoną, tačiau man patiko idėja parodyti jai moterų pėdsaką Londono gatvėse. Taip mes išsiruošėme į pirmąją moterų piligriminę kelionę. Motiniškas instinktas man šnabždėjo: „vargšas vaikas...“, bet aš žinojau kaip pakišti šią idėją: „Ar norėtum pasivaikščioti ir pažiūrėti, ką nuveikė žymios mūsų miesto ponios, o tada suvalgyti pyragaičių?“.
„Taip, - atsakė ji rimta veido išraiška – norėčiau pyragaičių“. Taigi, mes išsiruošėme į tris valandas truksiančią kelionę. Rachel Kolsky, Londono gidė, rengia turus moterims nuo 2005-ųjų. „Taip mes atveriame žmonių akis ir jie pastebi netokią matomą miesto istoriją“, - pasakoja ji.
Kelionė prasideda prie Karališkosios Londono ligoninės kur R. Kolsky papasakoja apie Eva Luckes, žinoma ligoninės globėją prisidėjusią prie šiltinės epidemijos sustabdymo. Ligoninės vidiniame kieme – didelė karalienės Viktorijos statula. „Pažiūrėk, Vera, kokia stipri ir išdidi moteris“, - sakau. „ Tu pažadėjai pyragaitį. Man šalta“, - atsako mažoji ir pradeda verkti. Taigi, turas baigtas. Tai – R. Kolsky turų problema – moterų pėdsakų ieškoma LABAI giliai. Įdomu suaugusiajam, bet ne vaikui.
Tačiau tai neatbaido manęs nuo šios minties ir pakeliui namo planuoju tolimesnes keliones. Didžiojoje Britanijoje galima sekti Virginijos Woolf ir Jane Austen, bei seserų Bronte pėdsakais. Be to, yra ir Gertrude Stein butas Paryžiuje, Rue de Fleurs 27. Šiuo metu namas, kuriame anksčiau nuolat pietaudavo Picasso ir kiti menininkai, yra privatus. Be to, Paryžiuje galima aplankyti ir Simone de Beauvoir kapą, Montparnasse kapinėse.
Niujorke yra Dorothy Parker takas, vedantis nuo jos gimtųjų namų iki jos darbo vietos ar Algonquin viešbučio, kur ji mėgdavo gurkšnoti kokteilius. Be to čia yra ir feministinių muziejų, pavyzdžiui, „Elizabeth A Sackler feministinio meno centras“. Galbūt jau dabar pradėsiu kaupti lėšų turui „Sylvia Plath Niujorke“, į kurį leistumėmės kuomet Verai sukaks 16. Apsistotume Barbizono viešbutyje, kuris kadaise buvo skirtas tik moterims, bei dėvėsime sukneles, priderintas prie mūsų rankinių ( taip darydavo Plath). Užkandžiautume netoli „Mademoiselle“ biurų Madisono avenių 575, kur S. Plath atliko praktiką.
O tie, kurie nori patyrinėti moterų paliktus pėdsakus, turi iš ko rinktis:
Anglija, Bath, Jane Austen
Austen Bath miestelyje gyveno 1801-1806 metais. Apsilankyti Jane Austen centre, esančiame 40 Gay Street verta rugsėjo Austen festivalio metu, kuomet visi turi galimybė apsirengti regento laikų drabužiais. Tačiau geros arbatos, sumuštinių su agurkais, sklindžiais ir grietine galima gauti visus metus ( apie 10,5 svarų sterlingų). Besižavintiems Elizabeth Bennet stiliumi, „visitbath.co.uk“ siūlomi „Jane Austen pėdsakais“ audio turai. Čia rasite netgi J. Austin laikų dienotvarkę...
Anglija, Sussexas: Virginia Woolf
„Dabar tai ne tiek namas, kiek fenomenas“, parašė Quentinas Bellas lapie nedidelį lauko namą esantį tarp Eastbourne ir Lewes, kur rinkdavosi žymūs Britanijos menininkai. Virginia ir Leonardas Wollfai šį namą pastebėjo XX a. Pradžioje. Netrukus, 1916-aisiais čia įsikėlė Virginijos sesuo Vanessa Bell. Namas lankytojams duris atveria kiekvieną kovo 31-ąją ir per visą sezoną penktadieniais rengiami specialūs turai.
Yra ir Woolfų šeimos poilsiavietė, Monk's House, netoli Lewes, rytų Sussexe. Dabar namas yra privatus ir duris lankytojams atveria tik nuo balandžio iki spalio, trečiadienio ir šeštadienio popietėmis. 26 birželio čia rengiamas žygis „Virginios Woolf pėdsakais“ nuo Monk's House iki Charlestono, su užkanda vietinėje užeigoje. Kaina – 25 svarai, rezervuoti bilietus galima internetu charleston.org.uk.
JAV, Washingtonas: Michelle Obama
Smithsonų nacionaliniame Amerikos istorijos muziejuje ( National Mall, 14 gatvė/ Constitution Avenue) yra gausybė mažesnių parodų, skirtų moterų judėjimui. Viena populiariausių - Pirmųjų damų kolekcija, kurioje sukaupti iki 100 metų senumo eksponatai: laiškai, dienoraščiai bei kostiumai. Neseniai čia atsidūrė ir Jason Wu sukurta Michelle Obamos suknelė, kurią ji vilkėjo per inauguraciją.
Obamų šeimos gerbėjai gali apsilankyti ir Michelle mėgstamoje „Good Stuff Eatery“ kavinėje ( Pennsylvania Avenue SE, Washingtone) ir sukramsnoti „Prez Obama“ mėsainį, arba „Bens Chili Bowl“ kavinėje (1213 U Street NW) paragauti Obamos mėgiamo pusiau rūkyto čili dešrainio. Greta (2021 14 gatvė) - „Busboys and Poets“ kavinė ir knygynas, kuriame sukaupta milžiniška feministinės literatūros kolekcija.
Olandija: Amsterdamas: Anne Frank
Namas, esantis Prinsengracht gatvėje ir pažymėtas 163 numeriu ilgai buvo žydų mergaitės Annes Frank prieglauda. Čia užsuka daugelis turus vedančių gidų. Muziejus duris atveria 9 ryto ir verta čia užsukti anksti – taip nereikės laukti eilėse ( bilietai ir informacija: annefrank.org)
Paryžiuje galima sekti Simone de Beauvoir pėdsakais: aplankyti jos butą ir mėgstamas kavines.
Ką būtų galima pamatyti Lietuvoje? Kokios žymios moterys paliko savo pėdsakus mūsų miestų gatvėse?