Vakar Šiauliuose pedagogai į gatves nėjo – streikavo tyliai klasėse. Pakruojo ir Kelmės rajone nebuvo nė tylaus protesto. Pakruojiškių profsąjunga sumenko, uždarius dalį mokyklų, o kelmiškiai sakė bijantys prarasti darbą, nes po ankstesnių streikų pirmieji atleisti būtent streikininkai.
Kalbėjosi pilietinėmis temomis
„Pas mus ramu – mokytojai išėjo vesti pamokų“, – iš ryto sakė Šiaulių Didždvario gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Trijonienė. Čia mokytojai streikuoti rengėsi nuo popietės.
„Mūsų mokytojams nėra labai dėl ko streikuoti: mokiniai pas mus veržiasi, klasės – pilnos, mokytojai geri ir darbo jiems netrūksta“, – situaciją apibūdino pavaduotoja.
Esą, jei kurį dalyką mokiniai renkasi mažiau, mokytojams suteikiama galimybė prisidurti dirbant kitose mokyklose. Todėl jai keistokas streikuotojų reikalavimas užtikrinti 18 kontaktinių valandų. Kaip tai įgyvendinti, jei dalykas nepopuliarus ir mokiniai jo nenori rinktis?
Įspėjamajame streike dalyvavę Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos pedagogai su plakatais į gatvę nėjo – nevedė pirmos pamokos, o jos metu su mokiniais kalbėjo pilietinėmis temomis.
„Paaiškinome moksleiviams, kad mokytojų streikas – demokratinė priemonė mūsų protestui išreikšti“, – sakė S. Daukanto gimnazijos profesinės organizacijos pirmininkė Jolanta Buivydienė.
Kalbėta ir apie tai, kad nesudarydama sąlygų savo piliečiams dirbti ir gyventi Lietuvoje, kad valdžia skatina emigraciją.
Bijo atlyginimų mažinimo
Mokytojus žeidžia Švietimo ir mokslo ministerijos iš viršaus nuleidžiami sprendimai, nesitarus su pedagogais. „Norime būti išklausyti, trūksta dialogo“, – akcentavo profsąjungos atstovė J. Buivydienė.
Kad eiliniais mokytojais nepasitikima, esą rodo ministerijos brandinama Pedagogų kvalifikacijos tobulinimo koncepcija, numatanti įvesti visuotinę, reguliarią bei privalomą mokytojų atestaciją.
„Iš mokytojo bus įmanoma atimti įgytą kvalifikacinę kategoriją, taip bus galima susidoroti su neparankiais pedagogais. Mokytojas ir be atestacijos nesėdi rankų sudėjęs – nuolat gilina žinias, tobulėja“, – sakė J. Buivydienė.
Nuo sausio 1 dienos sumažinta mokinio krepšelio lėšų dalis savivaldybėms, kurios įpareigotos patvirtinti bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarkos planus 2012 – 2015 metams. „Sprendimas mažinti finansavimą greičiausiai atsilieps mokytojų atlyginimams, kurie sumenks maždaug trečdaliu“, – prognozavo profsąjungos atstovė.
Dabar vidutinis mokytojo atlyginimas į rankas siekia apie 2000 litų.
Ateitis – miglota
Nuo šių metų rugsėjo prie „Salduvės“ pagrindinės mokyklos jungiamoje „Dubijos“ pagrindinėje mokykloje įspėjamasis pedagogų streikas taip pat buvo tylus. Pradinukai paleisti atostogų, o su vyresnių klasių mokiniais pedagogai bendravo, bet pamokų nevedė nuo 9 iki 11 valandos.
„Kadangi mūsų mokykla reorganizuojama, mokytojus kausto nežinia dėl ateities. Daugelis nėra tikri, ar pavyks išsaugoti darbo vietą“,– sakė mokyklos profsąjungos lyderė Daiva Jucevičienė.
Iš viso Šiaulių mieste ir rajone įspėjamajame pedagogų streike dalyvavo 25 švietimo įstaigos: gimnazijos, progimnazijos, mokyklos ir lopšeliai – darželiai.
Irena BUDRIENĖ