• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvą svilinant 30 laipsnių karščiui, ne ką vėsiau ir mokyklose. Socialiniai tinklai ūžia nuo mokytojų ir mokinių nuotraukų su užfiksuotais karščio rekordais klasėse. Pedagogai neslepia, kad patys trumpina pamokas, matydami kenčiančius vaikus, kiti – stengiasi būti lauke ar kitose įstaigose, tik ne mokyklose.

5

Lietuvą svilinant 30 laipsnių karščiui, ne ką vėsiau ir mokyklose. Socialiniai tinklai ūžia nuo mokytojų ir mokinių nuotraukų su užfiksuotais karščio rekordais klasėse. Pedagogai neslepia, kad patys trumpina pamokas, matydami kenčiančius vaikus, kiti – stengiasi būti lauke ar kitose įstaigose, tik ne mokyklose.

REKLAMA

Esą, reta mokykla Lietuvoje turi tinkamą vėdinimo sistemą ir yra pastatyta taip, kad saulė ją kuo mažiau svilintų. Specialistai aiškina, kad reikėtų susitelkti tiek tėvams, tiek pedagogams, kad pavyktų kuo lengviau ištverti šiltąjį sezoną.

Fiksuoja rekordus

Pamatavę temperatūrą klasėse, Kauno ir Vilniaus mokyklų mokytojai pasidalijo nuotraukomis su portalu tv3.lt. Akivaizdu, kad temperatūra viršija 30 laipsnių.

Vargu, ar lengva susikaupti ir atidžiai sekti pamoką. Mokytojai neslepia, kad vaikai alpsta pamokose, prašo išleisti į pertraukas, sunkiai koncentruoja dėmesį. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasirodo, kai kurios mokyklos pačios nusprendė sutrumpinti pamokas itin karštomis dienomis.

„Mes priėmėme su bendruomene sprendimą, kad ypač karštomis dienomis, trumpinsime pamokas ir taip nesikankinsime patys bei vaikų nealinsime. Kitais kartais, kai įmanoma, išvažiuojame ar išeiname su vaikais į muziejus, kur vėdinimas – puikus. Sunku įsivaizduoti, kaip šiemet dirbsime ilgiau, kai mūsų mokykloje tokia prasta vėdinimo sistema“, – pasakojo vienoje Vilniaus gimnazijoje dirbantis mokytojas.

REKLAMA

Jam antrino ir daugelis kitų, sakydami, kad Lietuvos mokyklos mažai kur pritaikytos darbui tokiu oru. O mokytojai palikti patys tvarkytis su esama situacija. Kol vieni randa sprendimą su visa bendruomene, kiti tikina patys tiesiog trumpinsiantys pamokas. Ne vienos kalbintos mokyklos mokytojai aiškino, kad pavargo taip kentėti ir kankinti vaikus, esą valdininkai to nemato ir nesupranta. 

Juolab, ne visos mokyklos išgali įrengti kokybiškas sistemas, užtikrinti tinkamą vėdinimą, todėl tenka kęsti alinantį karštį, nesulaukiant jokio ministerijos atstovų supratimo.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikai – jautri grupė

Pagal Lietuvos higienos normą, mokymo klasėse, mokymo kabinetuose, aktų salėje oro temperatūra turi būti šiltuoju metų laikotarpiu ne aukštesnė kaip 28 laipsniai.

Mokyklos pastate ir (ar) patalpose turi būti suprojektuotos ir įrengtos tokios vėdinimo ir (ar) oro kondicionavimo sistemos, kad jose būtų galima palaikyti reglamentuojamą temperatūrą.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro atstovų teigimu, vaikai priskiriami karščiui jautrioms žmonių grupėms, todėl jiems būtina dažniau gerti skysčius – visą dieną po truputį, nelaukiant, kol pradės kamuoti troškulys. Dėvėti lengvus, šviesius, natūralaus audinio, neveržiančius, orui pralaidžius drabužius ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip išgyventi mokyklose?

Kaip karštąją sezoną ir rekordinius karščius ištverti ugdymo įstaigose, portalui tv3.lt papasakojo Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus specialistė Ingrida Skridailienė.

„Jeigu turi galimybę, organizuoti pamokas lauke, jei tik temperatūra ten neviršija 32 laipsnių. Be to, mokykloms rekomenduojama ugdymo procesą organizuoti šiaurinėje pusėje. Mokyklos yra įpareigotos įsirengti, jeigu pietinė pusė ir daug saulės, žaliuzes. Ir aišku turi būti užtikrintas natūralus vėdinimas.

REKLAMA

Dėl kūno kultūros pamokų, siūloma keisti užsiėmimus į neaktyvius žaidimus, veiklas“, – sakė specialistė.

Jos teigimu, mokyklose galėtų būti priimtas sprendimas – leisti vaikams karštuoju metu nedėvėti uniformų. Be to, raginti vaikus iš namų atsinešti ir visada turėti su savimi vandens.

„Mokykla turėtų užšaldyti ledukų ir turėti vietą, kur paguldyti vaiką, jeigu jam reikėtų pagalbos“, sakė specialistė, išgirdusi mokyklų skundus dėl alpstančių vaikų.

REKLAMA

Atsakingos pačios mokyklos

Švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius portalui tv3.lt atsiųstame atsakyme nurodė, kad mokyklos pačios gali spręsti, ar trumpinti pamokas. Be to, mokytojai turi galimybes versti pamokas lauke. „Mokyklos turi pasirūpinti, kad vaikai visada turėtų atsigerti vandens, net ir per pamokas.

Nereikia prisirišti vien prie tradicinės pamokos formos. Tad ugdymo įstaigos administracija turi pasirūpinti, kad temperatūra atitiktų reikalavimus. Jei oro sąlygos viršija nustatytą ribą, pirmiausia reikėtų kreiptis į įstaigos administraciją, kuri privalo spręsti tokias problemas“, – nurodoma atsakyme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viceministras priminė, tais atvejais, kai sprendimų nėra imamasi, tuomet reikėtų kreiptis į įstaigos steigėją (savivaldybę) arba Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

„Rekomendacijų dėl karščio mokykloms nerengiame. Gyvename tokioje klimato zonoje, kurioje itin dideli karščiai nėra būdingi.

Karštų dienų per mokslo metus pasitaikydavo ir anksčiau, tai tikrai nėra pirma tokia karšta ir tvanki gegužės pabaiga“, – įsitikinęs G. Kazakevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų