• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Temperatūrai vasarą mušant rekordus itin svarbu yra apsisaugoti nuo saulės ar šilumos smūgių. Bet, kaip pabrėžia mokslų daktaras Julius Kalibatas, reikia nepamiršti ir trečio mūsų sveikatai pavojingo faktoriaus – magnetinių audrų.

Temperatūrai vasarą mušant rekordus itin svarbu yra apsisaugoti nuo saulės ar šilumos smūgių. Bet, kaip pabrėžia mokslų daktaras Julius Kalibatas, reikia nepamiršti ir trečio mūsų sveikatai pavojingo faktoriaus – magnetinių audrų.

REKLAMA

Apie tai, kaip saulės spinduliai ir magnetinės audros veikia žmogaus sveikatą, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ atsakė gydytojas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras J. Kalibatas. 

Karšti orai būna išbandymas žmonių sveikatai. Kaip tai paveikia gyventojus? 

Per didelis karštis yra nesveika. Karštį labai jautriai išgyvena pagyvenę žmonės, vaikai iki 4 metų, taip pat sergantys tokiomis ligomis kaip diabetas, širdies kraujagyslių nepakankamumas, inkstų, plaučių ligomis. Mes pastebime, kad pacientų padaugėja, kai yra karščio bangos.

Pats pavojingiausias yra saulės smūgis. Kai žmogus deginasi be kepurės, be skrybėlės – tada saulė tiesiogiai spinduliuoja savo šilumą. Ultravioletinės bangos daro poveikį smegenų dangalams, pradeda perkaisti smegenys, paveikiamas termoreguliacijos centras, kuris yra smegenyse. Tada kyla temperatūra, pykina, mirguliuoja akyse, atsiranda zvimbimas ausyse, gali kilti viduriavimas, atsirasti skrandžio skausmai ir taip toliau.

REKLAMA
REKLAMA

Baisiausia, kad jei žmogus toliau yra po kaitria saule, tada gali prasidėti sąmonės aptemimai, žmogus gali nesiorientuoti erdvėje, apalpti. Laiku nesuteikus pagalbos, kada žmogus yra be sąmonės, gali prasidėti širdies aritmijos ir tai gali baigtis mirtimi. 

REKLAMA

Pirmoji pagalba būtų stengtis kuo greičiau patraukti žmogų į patalpas, kur nebūtų tiesioginių saulės spindulių. O jei žmogus jau be sąmonės, reikia dėti šlapius rankšluosčius, išskleisti skėtį, sukurti pavėsį. Taip pat reikia girdyti vandeniu, nes karštyje žmogus dehidratuoja, geriausia mineralinis vanduo, nes prakaituodamas žmogus netenka svarbių elektrolitų. Jei situacija negerėja ir žmogus neatsigauna, reikia skambinti pagalbos numeriu 112. 

REKLAMA
REKLAMA

Dėl ko, be saulės smūgio, dar reikia kreiptis į gydytojus? 

Saulės smūgis, šalia jo dar būna šilumos smūgis. Yra asmeniškai buvę atvejų, kada žmogus dirbo šiltnamyje ir jis jame nualpo. Gerai, kad pamatė žmona, vyrą iš šiltnamio ištraukė ir iškvietė medikus.

Šilumos smūgis yra labai panašus į saulės smūgį. Bet saulės smūgio atveju poveikis į galvą, smegenų dangalus, į smegenis. O esant šilumos smūgiui pradeda kilti temperatūra, padažnėja pulsas. Labai dažnai šie smūgiai veikia kartu. Dar blogiau, kai prisideda trečias faktoriusgeomagnetinės audros

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mes dabar gyvename 11-os metų periode, kada saulės aktyvumas yra labai padidėjęs. Saulė išmeta pliūpsnius magmos ir atitinkamai yra veikiamas mūsų magnetinis laukas, kuris yra pagrindinė apsauga visų tų blogybių, kurios sklinda iš kosmoso.

Magnetinio lauko sutrikimai veikia žmogaus organizmą labai stipriai. Buvo stebėti 6 milijonai žmonių 13-os metų periode. Pasirodė, kad tada, kai yra geomagnetinio lauko sustiprėjimas, 17 proc. padidėja insulto atvejų, padidėja miokardo infarkto atvejų.

REKLAMA

Ypač noriu įspėti tuos, kurie serga hipertenzinėmis ligomis ir gydosi antihipertenziniais vaistais. Kada yra geomagnetinės audros, tiems žmonėms ypač pašoka spaudimas. Dažnai žmonės nesupranta – geria tuos pačius vaistus, spaudimas visą laiką geras ir nei iš šio, nei iš to staiga pašoka spaudimas. Noriu įspėti, kad tai tikriausiai yra geomagnetinės audros poveikis. 

Ką daryti, jei per magnetines audras vaistai nebepadeda ir pakyla spaudimas? 

Reikia pasikonsultuoti su gydytoju. Bet būna žmonių, kurie jau patys žino, kad kai pakyla spaudimas, pradeda tam tikro vaisto gerti nebe po vieną tabletę, o po pusantros. Žmonės, kurie ilgai serga, jau patys tampa savo gydytojais. Bet visada reikia atsižvelgti į gydytojo rekomendacijas. Savigyda tai yra labai blogai, gink Dieve, patys nesigydykit. 

Visą pokalbį, kuriame kalba ir meteorologas, habilituotas fizinių mokslų daktaras Arūnas Bukantis, išgirskite vaizdo įraše interviu pradžioje. 

tv3.lt

Ir man įdomu apie kokias magnetines audras kalbama vos ne kas dieną. Šiemet buvo 1 audra, buvo net pašvaistės. Esu atsisiuntus programėlę, bet tom dienom kai straipsniai pasirodo magnetinis laukas labai žemas
Birželio 28 dieną buvo stiprus karštis (virš 30 laipsnių) ir labai stipri magnetinė audra. Kraujospūdžio nebuvo įmanoma numušti. Tą savaitgalį namuose ir įvairiose vietose buvo rasta 19 įvairaus amžiaus mirusių žmonių be išorinių smurto žymių. Kas nejaučia magnetinio lauko pasėkmių, tas ir kalba bet ką.
Pastebėjau tą patį.Kai būna audra,tai visi tyli.Kai audros nėra,tai pasipila straipsniai,kad vos ne po žeme reikia užsikast.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų