Teismo medicinos ekspertai ir istorikai ištyrė balzamuotą Anglijos karaliaus Ričardo I (Richard I) širdį, praneša BBC.
Anglijos monarchas, pramintas Ričardu Liūtaširdžiu, mirė 1199 metais. Jo širdis buvo balzamuota ir palaidota atskirai nuo kūno. Ričardas I buvo svarbus trečiojo kryžiaus žygio dalyvis. Nors jis buvo Anglijos valdovas, daug laiko paleisdavo Prancūzijoje ir ten mirė, kai per pilies apsiaustį buvo pašautas iš lanko. Jo širdis buvo uždaryta mažoje švininėje dėžutėje ir palaidota Dievo Motinos katedroje Ruano mieste. Dėžutė buvo rasta 19 amžiuje atliekant archeologinius kasinėjimus. Iki šiol organas nebuvo detaliai ištirtas. Naujausio tyrimo rezultatai skelbiami žurnale „Scientific Reports“.
Ekspertai paėmė nedidelę dalį pilkai rudų miltelių, į kuriuos yra pavirtęs organas, ir atliko biologinius tyrimus. Pavyzdžiai buvo tiriami mikroskopu, atlikta toksikologinė analizė ir žiedadulkių analizė. Širdis buvo per daug suirusi, kad pavyktų nustatyti tikslią mirties priežastį, bet mokslininkai atmetė versiją, kad Ričardas I mirė nuo užnuodytos strėlės. Manoma, kad jis mirė nuo kraujo užkrėtimo arba gangrenos. Pagal žiedadulkes nustatyta, kad karalius mirė balandžio pabaigoje, gegužę arba birželio pradžioje. Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad Ričardas I mirė 1199 metų balandžio 6 dieną.
Taip pat buvo nustatyta, kokios medžiagos buvo naudojamos organui balzamuoti. Mokslininkai teigia pirmą kartą nustatę, kad balzamavimui buvo naudojamas frankinsensas, tai rodo labai aukštą asmens statusą. Taip pat buvo naudojama mira, mėtos, saulutės, gyvsidabris ir galbūt žalioji citrina.