• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos dailės muziejus ir Vilniaus dailės akademijos Dailėtyros institutas spalio 15-17 d. rengia tarptautinę mokslinę konferenciją “Lietuvos sakralinė dailė: atodangos ir naujieji kontekstai”. Ji vyks Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A). Tai trečioji konferencija iš jų ciklo Lietuvos tūkstantmečio programos parodoje “Krikščionybė Lietuvos mene”.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį 9 val. atidaromoje konferencijoje dalyvaus žymūs mokslininkai - istorikai, dailėtyrininkai iš Vilniaus, Kauno, Varšuvos, Lvovo, Minsko, Rygos, Milano, Florencijos, Vienos. Pranešimų autoriai - Europoje garsūs mokslų daktarai, profesoriai Ojarsas Sparitis, Giovanni Guidetti (Džiovanis Gidetis), Marco Rossi (Markas Rosis), Helmutas Lorenzas (Helmutas Liorencas), Marija Gražina Martinaitienė, Aleksandra Aleksandravičiūtė, Irena Vaišvilaitė, Rūta Janonienė ir kiti. Jų pranešimuose aprėpiami ikonų tapybos, atskirų bažnyčių altorių dailės kūrinių, Lietuvos gotikinės skulptūros, bažnytinės tekstilės, baroko architektūros Vidurio Europoje tyrinėjimai. Apibendrinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūrinių ryšių atspindžiai Vilniaus katedros lobyne, šv. Kazimiero kultas ir jo ikonografija, kiti paveldo faktai. Mokslininkų surinkta ir analizuojama medžiaga siekia XVI-XX amžiaus sakralinio meno palikimą. Visa tai išdėstyta trijų dienų konferencijos darbotvarkėje. Ji paįvairinta ir parodos “Krikščionybė Lietuvos mene” apžiūrėjimu, Vilniaus dailės akademijos leidyklos knygų pristatymu, ekskursijomis ir laisvais pašnekesiais. Konferencijos programa skelbiama Lietuvos muziejų portale www.muziejai.lt.

REKLAMA

Šia konferencija užbaigiamas trijų tarptautinių mokslinių konferencijų ciklas, kuris vykdomas didžiausios Lietuvos muziejininkystės istorijoje sakralinės dailės parodos “Krikščionybė Lietuvos mene” kontekste. 2001 m. rudenį buvo organizuota tarptautinė mokslinė konferencija “Lietuvos krikščionėjimas Vidurio Europos kontekste”, o 2002 m. lapkričio 21-23 d. įvyko konferencija “Sakralinės dailės tyrimai, konservavimas ir restauravimas”. 2001 m. konferencija “Lietuvos krikščionėjimas Vidurio Europos kontekste” analizavo istorines sakralinio meno kūrimo ir puoselėjimo aplinkybes, antroji konferencija aptarė sakralinio meno vertybių tyrimų, konservavimo ir restauravimo problematiką (kaip žinoma, parodoje eksponuojami kūriniai restauruoti būtent konferenciją organizavusių Lietuvos dailės muziejaus P. Gudyno muziejinių vertybių restauravimo centro restauratorių), o konferencijų ciklą užbaigianti šių metų menotyrinė konferencija skirta parodos “Krikščionybė Lietuvos mene” sakralinės dailės vertybių naujoms atodangoms ir naujai išryškėjančiam kontekstui. Kaip žinoma, daug vertybių parodoje “Krikščionybė Lietuvos mene” galima pamatyti pirmą kartą. Net meno istorikams, paminklosaugininkams keli šimtai parodoje eksponuojamų vertybių iš Lietuvos bažnyčių yra nežinomi, neįtraukti į saugomų vertybių registrus, neaptarti menotyriniu požiūriu (ypač auksakalystės kūriniai, kuriuos Lietuvos Katalikų Bažnyčios vadovai leido parodyti visuomenei bendrai Lietuvos dailės muziejaus su Lietuvos Vyskupų Konferencija organizuojamoje parodoje). Konferencijoje bus atributuojami ir apibūdinami ne tik naujai į menotyrinę apyvartą įvedami iki šiol nežinomi Lietuvos sakralinės dailės paveldo kūriniai, bet jų vertė, mecenatų veikla ir intencijos, kūrėjų meistriškumas analizuojamas plačiame Vidurio ir Rytų Europos meninės raidos nuo gotikos iki moderno kontekste. Sakralinės dailės kūriniai kaip gausiausia ir vertingiausia Lietuvos materialinės kultūros paveldo dalis akivaizdžiausiai liudija tradicinius ir ilgaamžius Lietuvos kultūrinius ryšius su krikščioniškąja Vakarų civilizacija, jų stilistinė gausa išryškina Lietuvos krikščionėjimo ir atsivertimo lotyniškajai Europos kultūrai etapus, Lietuvos kultūrinius ir meninius aukštus pasiekimus bendraeuropiniame kontekste.

Parodos kuratoriai - dr. Rūta Janonienė ir dr. Vydas Dolinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų