Iš Lietuvos jaunuosius mokslininkus veja ne tik įrangos laboratorijose trūkumas ar prastos sąlygos universitetuose, bet ir nekompetentingi ir savo žinių neatnaujinantys daktaro disertacijų vadovai.
Spręsdama susidariusią padėtį, Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga (LJMS) ėmėsi kurti „Gerų konsultantų banką“, rašo „Respublika“.
Problema – kompetencija
„Lietuvoje šiuo metu mokslo bendruomenė yra gana uždara: nemažai mokslininkų yra susibūrę į nedideles grupeles, vangiai bendrauja su kolegomis, o kitų mokslininkų į savo darbą apskritai neįtraukia“, – sakė LJMS pirmininkė Vilma Petrikaitė.
Būtent dėl tokio uždarumo, anot LJMS narės, „Gerų konsultantų banko“ iniciatorės Indrės Pikturnienės, nukenčia disertacijų kokybė: mat doktorantai, patekę į uždarą ratą, neranda būdų, kaip gauti mokslinę pagalbą iš kitų Lietuvoje sėkmingai dirbančių mokslininkų, pasirinkti tinkamus ir naujus mokslo metodus.
Jos teigimu, ieškotis mokslinio darbo užsienyje dažnai verčia ne tik nepakankamas finansavimas, iniciatyvos slopinimas iš vadovų pusės ir prastas visuomenės požiūris į mokslą, bet dažnai ir netinkamas vadovavimas disertacijos rengimui bei Lietuvos mokslininkų kompetencijos stoka tam tikrose srityse, o ypač tiriant tarpdisciplinines, pavyzdžiui, teisinės medicinos, temas.
Konsultacijos – nemokamos
„Gerų konsultantų banke“ bus kaupiama informacija apie savo srityje daug pasiekusius mokslininkus, kurie dirba tiek Lietuvoje, tiek užsienyje ir kurie sutinka nemokamai konsultuoti Lietuvos doktorantus, atliekančius mokslinius tyrimus.
„Į „Gerų konsultantų banką“ atrinksime ne tik mokslininkus, bet ir verslininkus ir visuomenės veikėjus, kurie turės geras rekomendacijas ir norės dalytis savo žiniomis. Tikimės, kad per kitus metus jame atsiras 50 pavardžių – po 10 kiekvienai mokslo sričiai“, – planus pasakojo I. Pikturnienė.
Šio banko mechanizmas, anot I. Pikturnienės, veiks paprastai: prie virtualios duomenų bazės galės prisijungti prisiregistravęs doktorantas ir paprašyti bet kurio duomenų bazėje esančio konsultanto pagalbos.
LJMS narės teigimu, galimybė doktorantams susirasti gerą konsultantą Lietuvoje turėtų sumažinti protų nutekėjimą į užsienį ir paskatinti užsienyje dirbančius lietuvius dalytis savo idėjomis. Tokiu būdu norima skatinti jaunus žmones tapti pasaulinio lygio mokslo elitu.
Agnė Vaitasiūtė