• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet profilaktiškai sveikatą besitikrinantys moksleiviai privalės apsilankyti ne tik pas savo šeimos gydytoją ar tam tikrus specialistus, jeigu yra kokių nors sveikatos problemų, bet ir pas odontologą. Be odontologo apžiūros šeimos gydytojas negalės išduoti pažymos apie vaiko sveikatos būklę.Naujovė sutrikdė medikus

REKLAMA
REKLAMA

Nauja tvarka numatyta Sveikatos apsaugos ministerijos papildytame įstatyme dėl profilaktinių sveikatos patikrinimų. Įvesti vaikams privalomą vizitą pas dantų gydytoją bent kartą per metus ministerijai pasiūlė Odontologų rūmai. Tačiau poliklinikos ir privačios bendrosios praktikos klinikos nerimauja, kad naujoji tvarka dar labiau pailgins eiles prie odontologų kabinetų. Juolab kad moksleiviai profilaktiškai pasitikrinti sveikatą privalo iki rugsėjo 15 dienos.

REKLAMA

Didžiausios miesto pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios prisirašę 43 tūkstančiai gyventojų, direktorė Irena Čeilitkienė neslepia, kad teks nusižengti įstatymui – pažymėjimus vaikams išduoti ir be dantų gydytojo pažymos.

Poliklinikoje dirbantys 12 odontologų nespės priimti visų moksleivių per tokį trumpą laiką.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai nereiškia, kad mes nevykdysime įstatymo. Vykdysime, bet protingai. Vaikams išduosime pažymas, o paskui nusiųsime pas odontologą. Nelogiška neišduoti pažymos vien dėl to, kad vaiko dar neapžiūrėjo odontologas. Juk mokykla turi žinoti, kokį fizinį krūvį moksleiviui skirti, kur jį sodinti, kad nepakenktų jo regėjimui ir t.t.“, – „Sekundei“ teigė direktorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio miesto poliklinikoje nuo rugpjūčio 1 dienos kasdien bus skirtos 2-3 valandos vaikų profilaktinei burnos apžiūrai. Per jas odontologai tik tikrins dantis, bet negydys. Turintys nesveikų dantų vaikai lauks, kol atsiras laisva vieta pas specialistą.

Pasak I.Čeilitkienės, dantų gydymo laukiantiems pacientams eilė neišvengiamai pailgės.

REKLAMA

Poliklinikos vadovės nuomone, privaloma dantų patikra moksleiviams nebuvo būtina. Esą šeimos gydytojai ir iki šiol apžiūrėdavo vaikų dantis, o esant nesveikiems siųsdavo pas odontologą.

Be to, anot jos, tėvai turi jausti atsakomybę nuolat rūpintis vaikų dantimis.

„Privalomas apsilankymas kartą metuose pas odontologą vaikams negarantuos sveikų dantų. Tai – tiesiog dar vienas biurokratinis mechanizmas, neleisiantis racionaliai panaudoti odontologų laiko“, – kalbėjo I.Čeilitkienė.

REKLAMA

Neseniai odontologams įstatymais dar labiau buvo padidintas darbo krūvis. Jeigu anksčiau vienam dantų gydymo specialistui buvo priskiriama aptarnauti iki 4000, tai dabar jau – iki 4,5 tūkstančio pacientų.

Panevėžio miesto poliklinikoje dirbantys odontologai vidutiniškai aptarnauja po 3700 pacientų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ragina pasirūpinti profilaktika

I.Čeilitkienė apgailestavo, kad panevėžiečiai nepakankamai aktyviai veda vaikus nemokamai silantuoti dantis. Ji ragina tėvus, turinčius 5–13 metų vaikų, nuvesti juos pas gydytojus odontologus, kurie nemokamai padengs jų krūminius dantis nuo ėduonies saugančia medžiaga – silantais.

REKLAMA

Silantai neleidžia bakterijoms patekti į dantų vageles ir įdubas ir formuotis kariesui.

Dėl nemokamo silantavimo galima kreiptis į tą pirminę asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje yra prisirašę. Jeigu su teritorinėmis ligonių kasomis nėra sudarę sutarties, privačiai dirbantys odontologai tokių paslaugų nemokamai neteikia.

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad vaikams laiku padengus dantis silantais, net ir praėjus 8 metams, dantų ėduonies atsiradimo galimybė sumažėja 80-90 procentų.

REKLAMA

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, Lietuvoje net 94 procentų šešiamečių vaikų dantukai jau pažeisti ėduonies. Ėduonis yra pažeidęs nuo 69 iki 98 procentų dvylikamečių ir nuo 84 iki 100 procentų penkiolikamečių dantų.

Nereikia pamiršti ir skiepų

Medikai tėvams primena, kad reikia pasirūpinti, jog vaikai būtų laiku paskiepyti nuo tam tikrų užkrečiamųjų ligų pagal profilaktinių skiepų kalendorių, kuriame nurodytas vaikų amžius, kai jį geriausia skiepyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikai skiepijami valstybės finansuojamomis vakcinomis nuo 10 užkrečiamųjų ligų (tuberkuliozės, virusinio hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito (kiaulytės), raudonukės, bakterijos Haemophilus influenzae B tipo sukeltos infekcijos).

Būsimi pirmokai skiepijami nuo kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, jiems atliekamas tuberkulino mėginys, padedantis nustatyti užsikrėtimą tuberkuliozės mikrobakterijomis. Ypač svarbu pasirūpinti, kad 6–7 metų vaikai būtų paskiepyti nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito (kiaulytės).

REKLAMA

Būsimus pirmokus reikia paskiepyti ir nuo kokliušo, nes tarp vyresnių vaikų taip pat daugėja susirgimų šia liga.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad šiuo metu Europoje fiksuojami dideli tymų protrūkiai, jau užregistruoti 9349 šios ligos atvejai. Dėl gyventojų migracijos ir turizmo didėja tymų viruso įvežimo į Lietuvą rizika. Vakcina nuo tymų dar skiepijami ir 12 metų vaikai.

15–16 metų paaugliai pakartotinai skiepijami nuo difterijos ir stabligės, nes imunitetas šioms ligoms trunka dešimt metų, todėl, norint užtikrinti patikimą apsaugą, kas dešimtmetį reikėtų pakartoti šį skiepijimą.

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų