Kas yra mokesčių grąžinimas ir kada juo galima pasinaudoti
Mokesčių susigrąžinimas iš užsienio – tai visiškai legalus ir teisėtas procesas, leidžiantis asmenims, dirbusiems užsienyje, susigrąžinti jiems priklausančias mokesčių permokas. Tiesa, ne visos valstybės yra pasirašiusios su Lietuva dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, o tai uždaro duris susigrąžinti mokesčius iš tam tikrų valstybių, pavyzdžiui, Irano ar Mongolijos. Laimei, populiariausios lietuvių emigrantų kryptys – Jungtinė Karalystė, Norvegija, Olandija, Vokietija ir kt. turi pasirašiusios šią sutartį, tad legaliai susigrąžinti ten permokėtus mokesčius įmanoma.
Tiems, kas dirbo ne Lietuvoje, mokesčių susigrąžinimas iš užsienio gali būti lyg dovana, papildanti jų pinigines. Tik jos dydis gali varijuoti priklausomai nuo išdirbto laiko ir sumokėtų mokesčių. Svarbu žinoti, kad mokesčių taisyklės skirtingose šalyse nėra vienodos, kaip ir pats mokesčių grąžinimo procesas. Tad norint susigrąžinti jums priklausančius pinigus pirmiausia turėsite perprasti užsienio mokesčių sistemą, žinoti pagrindines sąlygas bei pasirūpinti reikalingais dokumentais.
Norint susigrąžinti mokesčius yra du keliai: atidžiai įsigilinti į šio proceso subtilybes ir imtis deklaracijos pildymo savarankiškai, arba kreiptis į tarpininkaujančias įmones, mokesčių iš užsienio grąžinimo specialistus. Abu šie keliai yra teisingi ir gali nuvesti jus prie permokėtų mokesčių susigrąžinimo, tačiau kiekvienas jų reikalauja skirtingų pastangų. Jeigu jūsų negąsdina bendravimas su tos šalies mokesčių institucijomis, puikiai išmanote užsienio kalbą bei turite visus reikiamus dokumentus – galite drąsiai imtis šio proceso savarankiškai. Tačiau taupantiems laiką, nenorintiems bendrauti su mokesčių institucijomis ar pastebėjus, kad neturite visų reikalingų dokumentų, geresnis pasirinkimas gali būti tarpininkaujančios įmonės. Tad sprendimą, kam patikėti mokesčių susigrąžinimo procesą priimkite atsižvelgę į savo asmeninę situaciją.
Bandant geriau suprasti mokesčių grąžinimo procesą, pažvelkime atidžiau į Olandijos pavyzdį.
Kaip vyksta mokesčių grąžinimo procesas Olandijoje?
Mokesčių susigrąžinimas iš Olandijos yra galimas už paskutinius penkis metus. Tad jeigu tarp 2016 m. ir 2021 m. dirbote Olandijoje, vis dar turite galimybę susigrąžinti ten permokėtus mokesčius.
Olandijoje yra įvesti progresiniai mokesčiai, kurie tiesiogiai priklauso nuo atlyginimo – kuo alga didesnė, tuo aukštesni mokesčiai. Mokesčiai nuo atlyginimo atskaičiuojami kiekvieną mėnesį, tačiau jums įsidarbinus darbdaviai nežino, kokios bus jūsų metinės pajamos, tad dažniausiai atskaičiuoja daugiau mokesčių nei turėtų. Būtent taip susidaro permoka, kurią galite susigrąžinti laiku užpildant mokesčių deklaraciją. Tiesa, jeigu Olandijoje dirbote ir gyvenote ilgą laiką, turbūt žinote, kad 2015 m. keitėsi mokesčių grąžinimo tvarka. Tad ką reikėtų žinoti prieš imantis deklaracijos pildymo?
Pasikeitusios mokesčių grąžinimo taisyklės ir reikalingi dokumentai
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad nuo 2015 metų Olandijoje keitėsi mokesčių grąžinimo tvarka. Norint pasinaudoti šia galimybe, reikia visus mokestinius metus gyventi Olandijoje arba kurioje nors kitoje Europos Sąjungos šalyje. Taip pat ne mažiau nei 90 proc. pajamų turi būti iš Olandijos. Žinoma, permokėtų mokesčių susigrąžinti nepavyks jeigu neturėsite visų reikalingų dokumentų.
Pirmiausia, mokesčių susigrąžinimas iš užsienio nebus įmanomas be asmens tapatybės įrodančių dokumentų – paso arba ID kortelės. Kiti svarbūs dokumentai, kuriuo taip pat turėsite pateikti:
1. Jaaropgave forma, kurioje pateikti duomenys apie sumokėtus mokesčius ir uždirbtas pajamas Olandijoje. Šios formos neturint pasirūpinkite paskutiniais algalapiais iš visų darboviečių;
2. BSN/SoFi socialinio draudimo numeris;
3. VMI pažyma apie pajamas – joje turi būti įrašytos jūsų gautos pajamos Lietuvoje. Pažyma nėra būtina, jeigu jūsų metinės pajamos (bendrai iš Nyderlandų ir Lietuvos) sudarė daugiau nei 10 proc. visų jūsų metinių pajamų.
Jeigu pastebite, kad trūksta vieno ar kelių dokumentų, pavyzdžiui, Jaaropgave formos, ją galima gauti susisiekus su darbdaviu arba šį darbą perdavus tarpininkaujančioms įmonėms. Vidutiniškai iš Olandijos galima susigrąžinti apie 816 Eur. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad kiekvieno žmogaus situacija yra skirtinga, tad jums priklausanti permokėtų mokesčių suma gali skirtis. Preliminarią grąžinamų pinigų sumą galite sužinoti pasinaudojus nemokama, internetine mokesčių grąžinimo skaičiuokle.
Nepraleiskite progos susigrąžinti jums priklausančius pinigus
Taigi, norint susigrąžinti mokesčius iš užsienio reikia žinoti pagrindines taisykles, sąlygas bei pasirūpinti reikalingais dokumentais. Jeigu mokesčiai yra jus dominanti tema, savarankiškos pastangos susigrąžinti mokesčius tik praturtins jūsų patirtį. O jeigu neturite tam laiko ar nedegate entuziazmu rūpintis šia procedūra patys, tuomet galite kreiptis į specialistus, kurie pasirūpins, kad būtų grąžinta visa jums priklausanti permokėtų mokesčių suma. Tiesa, nepamirškite, kad kiekvienoje šalyje galioja skirtingas mokesčių grąžinimo senaties terminas. Nors susigrąžinti permokėtus mokesčius iš Olandijos galite už 5 praėjusius metus, iš Norvegijos ar Vokietijos tai galėsite padaryti tik už praėjusius 4 metus.