• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

1983 metų spalio viduryje parduotuves pasiekė pirmasis mobilusis telefonas „Motorola DynaTAC 8000X“, žmonių vadintas tiesiog „plyta“. „Pirmos kartos“ (1G) pradininkas, analoginius signalus naudojantis mobilusis telefonas svėrė 1 kg, tad pavadinti jį portatyviniu šiandien negalėtume. Kaina taip pat ne iš pigiausiųjų - beveik 4000 šiandienės infliacijos nesugraužtų JAV dolerių. Mobiliojo ryšio operatorius prašydavo mokėti 50 JAV dolerių abonementinį mokestį ir dar po 24 – 40 centų už pokalbio minutę. Nežiūrint į astronomines kainas, šis aparatas pradėjo šiuolaikinių mobiliojo ryšio telefonų erą...

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje analoginis NMT mobilusis ryšys pasirodė beveik po dešimtmečio, 1992 metais. Pirmąsias „plytas“, tuomet klaidingai vadintas „palydoviniais“ telefonais, pasiūlė „Comliet“. Apie pirmąjį „Comliet NMT 150“ išliko prisiminimai, kad „bandant nešioti jį kelnių kišenėse, neretai tos kelnės ir nusmukdavusios…“.

REKLAMA

Prieš 25 metus tai buvo brangus žaisliukas labai turtingiems žmonėms, o šiandien - neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Beveik visi vaikai nuo 8 metų amžiaus jau turi tokius „žaisliukus“, tik 10 kartų lengvesnius ir su daug daugiau funkcinių galimybių. Tokį mobiliojo ryšio populiarumą lėmė tinklų išplėtojimas, mažos pokalbių kainos ir telefonų dalinikas beveik „už ačiū“ (1 litą).

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu pasaulyje yra milijardai mobiliojo ryšio abonentų (vien tik JAV bendrovė AT&T turi beveik 73 mln. klientų), o tolimaisiais 1984 metais „Ameritech Mobile“ turėjo vos 12 tūkstančių. Mobiliojo ryšio plėtra buvo tokia žaibiška, kad greitai apie 20 mln. amerikiečių išvis atsisakė laidinio telefono ryšio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bėgant metams telefonai lengvėjo, o jų funkcionalumas išsiplėtė iki neregėtų galimybių. Šiandieniniai telefonai - tai ir muzikos grotuvai, ir fotografuojanti bei filmuojanti vaizdo kamera, ryšys su internetu ir bendravimas SMS žinutėmis. Atlikti tyrimai nustatė, kad šiandien vartotojai, ypač jaunimas, mieliau susirašinėja SMS žinutėmis ir el. paštu, nei kalbasi telefonu.

REKLAMA

Mobiliojo ryšio operatoriai, bandydami išlaikyti stabilų rinkos augimą, investuoja nemažas lėšas kurdami trečios kartos (3G) sparčiuosius tinklus, kurie suteikia galimybę naudotis greitu interneto ryšiu, žiūrėti televiziją, atsisiųsti muziką ir t.t. Ekspertai, vertindami tokį milžinišką mobiliųjų paslaugų rinkos augimą, nebando net prognozuoti, kas su ja nutiks per kitą 25-erių metų laikotarpį.

Remigijus Bukauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų