Siaubinga nelaimė įvyko pirmadienį Vilniuje, V. Kojelavičiaus gatvėje, geležinkelio stoties teritorijoje. Trečiadienio vakarą pranešta, kad 36-erių mediko gyvybės nepavyko išgelbėti.
Apie įvykį naujienų portalui tv3.lt komentavęs Greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties direktoriaus pavaduotojas Tadeušas Rodzas esąs įsitikinęs, kad pirmųjų gelbėjimo darbų turėjo imtis ne medikas su policininku, bet gelbėtojai, kurie privalėjo užtikrinti, kad dirbti įvykio vietoje saugu, o elektros srovė išjungta.
„Lieka klausimas. Mes nežinome, kodėl nebuvo pranešta. BPC kvietimą perdavė, kvietė visas tris tarnybas. Jie turi protokolą, kaip tokiais atvejais viskas vyksta. <…> Mes tik turėtume teikti pagalbą ir daryti savo darbus. O visam kitam turėtų būti protokolas tam tikras“, – nurodo T. Rodzas.
Kaip pranešama, į nelaimės vietą atvykęs 36-erių greitosios pagalbos darbuotojas, norėdamas suteikti nukentėjusiajam pirmąją pagalbą, užlipo ant traukino vagono. Jaunas medikas suteikiant pagalbą nepastebėjo, kad elektra laiduose vis dar teka, palietė laidus. Jis taip pat patyrė elektros iškrovą, nuo kurios užsidegė drabužiai. Netekęs sąmonės, 36-erių medikas nukrito nuo vagono.
T. Rodzas patvirtina, kad prieš važiuojant į įvykį medikų dispečeriai buvo įspėję, kad būtina imtis visų atsargumo priemonių.
„Manau, kad mūsų darbuotojas neabejojo, kad tai yra saugu, kadangi šalia turėjo būti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos (PAGD) darbuotojai. Nes kitaip aš neįsivaizduoju šios situacijos. <..> Aš įsivaizduoju, kad teoriškai ten turėjo būti gelbėtojai, ir jie turėjo vadovauti viskam. Mano manymu, gelbėtojai turėjo pasirūpinti tuo saugumu, jeigu gelbėtojai buvo šalia“, – tv3.lt sako T. Rodzas.
Tačiau, kaip informuoja PAGD, atvykus ugniagesiams gelbėtojams, tiek medikų ekipažas, tiek policija jau buvo įvykio vietoje. Pirmoji medicinos pagalba nukentėjusiam buvo pradėta teikti iki ugniagesių atvykimo.
Priekaištų kliuvo ir BPC
Priekaištų dėl įvykio kliuvo ir Bendrajam pagalbos centrui (BPC). T. Rodzo manymu, dar prieš tarnyboms atvykstant į nelaimės vietą BPC turėjo susisiekti su geležinkelio atstovais ir suorganizuoti elektros srovės atjungimą.
„Manau, turėjo būti informuota ir vadovybė. Tai yra strateginis objektas, kur yra budintys visą parą“, – tvirtina jis.
„Jie turėtų pasirūpinti, kažkokį protokolą dėl elektros traumos [turėti]. Čia ne kažkur bute, o būtent aukštos įtampos, kur traukinių bėgiai“, – priduria T. Rodzas.
BPC informavo ne tik tarnybas
BPC atstovai naujienų portalui tv3.lt patvirtina apie įvykį sulaukę 4 skambučių. 2 iš jų gauti tuo pat metu – 15 val. 56 min. Trečias skambutis gautas šiek tiek vėliau – po trijų minučių. Paskutiniuoju, ketvirtu skambučiu, pranešimo sulaukta apie įvykio vietoje nukentėjusį GMP darbuotoją.
„Į du pirmus skambučius beveik tuo pat metu atsiliepė du operatoriai. Pirmas skambutis buvo iš nukentėjusio vaikino draugės, kuri pranešė, kad jos draugą nutrenkė elektra, antras – iš vietos gyventojo, kuris matė liepsnas virš geležinkelio, bet, pats būdamas toli, nematė, kad būtų nukentėjusių žmonių“, – pateikiama BPC komentare.
Atsižvelgiant į gautų pranešimų turinį, pagal pirmą skambutį 15 val. 58 min. informacija perduota GMP. Pagal antrą skambutį, beveik tą pačią akimirką informuoti ir priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų valdytojai.
Kaip teigia BPC, netrukus apie įvykį buvo pranešta ir „Lietuvos geležinkelių“ traukinių valdymo centrui. Taip pat buvo vykdomi ir pakartotiniai skambučiai.
Telefonu informuoti „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) atstovai.
„Tokiu būdu apie nelaimingą incidentą Naujojoje Vilnioje buvo informuotos ne tik skubiosios pagalbos tarnybos, bet ir Energijos skirstymo operatorius bei „Lietuvos geležinkeliai“, – praneša BPC.
Su 17-mečiu ant traukinio laipiojusi mergina sveika, patyrė šoką
Paaiškėjo, kad 17-metis paauglys su dar viena paaugle norėjo pasidaryti asmenukes, todėl ryžosi tokiam beprotiškam žingsniui. Užlipęs ant traukinio vagono, jis prisilietė prie aukštos įtampos laido ir patyrė elektros iškrovą, nuo jos užsidegė drabužiai. Gavę pranešimą apie nelaimę, greitosios pagalbos darbuotojai skubėjo gelbėti paauglius.
Į nelaimės vietą atvykęs 36-erių greitosios pagalbos darbuotojas, norėdamas suteikti nukentėjusiajam pirmąją pagalbą, užlipo ant traukino vagono. Jaunas medikas suteikiant pagalbą nepastebėjo, kad elektra laiduose vis dar teka, palietė laidus. Jis taip pat patyrė elektros iškrovą, nuo kurios užsidegė drabužiai. Netekęs sąmonės, 36-erių medikas nukrito nuo vagono. Atvykę antrosios brigados medikai skubėjo padėti nukentėjusiems.
Pusę kūno apdegęs 17-metis ir stipriai apdegęs 36-erių medikas buvo skubiai išvežti į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę. Abu jie atsidūrė reanimacijos skyriuje. Vaikinas dar kovoja už savo gyvybę, o mediko nepavyko išgelbėti, trečiadienio vakarą jis mirė.
Paaiškėjo, kad nelaimė įvyko jaunuoliui ir jo draugei vaikščiojant ant traukinio vagonų. Jie norėjo pasidaryti asmenukes. Bet jaunuolis palietė laidus ir elektra jį nutrenkė. Ištikus tragedijai į Bendrąjį pagalbos centrą skubėjo skambinti su tuo pačiu 17-mečiu kartu buvusi mergina.
Vėliau paaiškėjo, kad po įvykio ją ištiko šokas, bet laimei ji stipriau nenukentėjo. Įvykio vietoje buvęs Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato 45 metų pareigūnas, gesindamas degantį greitosios pagalbos darbuotoją, nudegė rankos plaštaką. Po medicinos pagalbos suteikimo jis gydomas ambulatoriškai.
Dulkys žada peržiūrėti GMP darbo tvarką
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys reiškia užuojauta artimiesiems ir visai greitosios medicinos bendruomenei dėl tragiškai žuvusio greitosios pagalbos mediko. Vilniaus greitosios pagalbos medicinos stoties darbuotojas mirė nuo gautų sužalojimų, gelbėjant jaunuolio gyvybę.
„Tragiškas įvykis. Gelbėdamas gyvybę, jaunas medikas atidavė savąją. Tai pasiaukojantis ir didvyriškas elgesys, kuris, deja, baigėsi didžiausia auka. Reiškiu užuojauta žuvusiojo artimiesiems ir visai greitosios pagalbos bendruomenei. Šis įvykis parodė, kad būtina didinti medikų, o ypač greitosios pagalbos, saugumą – dėl to bus imtasi veiksmų, peržiūrint darbo tvarką“, – sako A. Dulkys.
Ministras susisiekė su Vilniaus greitosios pagalbos stoties vadove ir detaliai aptarė veiksmus ir pagalbą, kurios reikia tarnybai artimiausiu metu. Taip pat buvo pasiūlyta individuali ir komandinė profesionalų psichologinė pagalba, padedanti išgyventi netekties skausmą stoties darbuotojams.
„Tragiškas įvykis. Tragiškos žinios. Didvyriškai gelbėdamas jaunuolį sunkiai nukentėjo jaunas medikas. Deja, bet kova dėl jo gyvybės buvo pralaimėta. Situacija tokia, kad spaudžia gerklę ir trūksta žodžių. Reiškiu užuojauta žuvusio artimiesiems, visai Vilniaus greitosios medicinos stočiai bei greitosios medicinos pagalbos bendruomenei. Su tarnybos vadove detaliai aptarėme veiksmus ir pagalbą, kurios reikia tarnybos komandai artimiausiu metu. Individuali ir komandinė profesionalų psichologinė pagalba, tikiuosi, bent kažkiek prisidės prie smūgio, kurį mes visi jaučiame, sumažinimo.
Paskutiniu metu kartojantis smurto prieš medikus atvejams, palaikau iniciatyvą griežtinti bausmes už smurtą prieš medicinos darbuotojus. Gelbėjantys neturi patys tapti aukomis. Nors šis atvejis ne apie smurtą, o apie pasiaukojimą ir didvyriškumą, bet tie, kurie aukojasi dėl mūsų, turi jaustis saugūs“, – feisbuke rašė ministras.