Stemplės vėžys yra piktybinė liga, susiformuojanti stemplės audiniuose. Stemplė yra tuščiaviduris vamzdelis, kuriuo maistas ir skystis patenka iš burnos į skrandį.
Kokie yra stemplės vėžio simptomai?
Nors dažniausiai stemplės vėžį išduoda apsunkęs maisto rijimas ir staigus svorio kritimas, tačiau yra ir ilgesnis sąrašas požymių, kuris gali išduoti šią nemalonią ligą:
1. Skausmas už krūtinkaulio.
2. Užkimęs kosulys
3. Maisto nevirškinimas ir rėmuo.
4. Atsiradę gumbeliai po oda.
Kas sukelia stemplės vėžį?
Teigiama, kad tabako ir alkoholio vartojimas gali padidinti tikimybę susirgti stemplės vėžiu.
Būklė, žinoma kaip Bareto stemplė – apatinėje stemplės dalyje esančių ląstelių pasikeitimas, kurį dažnai sukelia skrandžio refliuksas – taip pat gali padidinti vėžio riziką.
Dažniausiai yra žinomos dvi įprasto stemplės vėžio formos: plokščiųjų ląstelių karcinoma ir adenokarcinoma.
Plokščiųjų ląstelių karcinoma susidaro plokščiose ląstelėse, išklotose stemplės vidų, ir dažnai randama viršutinėje raumenų vamzdelio dalyje, rašoma thesun.co.uk.
Kita vertus, adenokarcinoma paprastai susidaro apatinėje stemplės dalyje šalia skrandžio. Adenokarcinoma yra liaukų ląstelių, kurios iškloja stemplę ir gamina skysčius, vėžys.
Kaip gydomas stemplės vėžys?
Šiais laikais gydytojai turi daugybę būdų, kurie gydo vėžį bei padeda su juo kovoti. Tai apima: chirurgiją, radiacinę terapiją, chemoterapiją, chemoradiacinę terapiją, elektrokoaguliaciją, imunoterapiją.
Priklausomai nuo to, kur yra auglys ar augliai, visgi, labiausiai paplitęs stemplės vėžio gydymo būdas yra operacija.
Skirtingoms vėžio stadijoms gali prireikti skirtingo gydymo, priklausomai nuo ligos sunkumo ir agresyvumo.