Šiaulių miesto vadovai vakar pristatė mokyklų tinklo pertvarkos projektą 2012–2015 metams. Jis teikiamas mokyklų bendruomenėms svarstyti. Gali būti uždaryta iš viso iki 8–9 mokyklų. Galutinį sprendimą ketinama priimti balandžio mėnesį.
Vizija sprendimams priimti
Miesto meras Justinas Sartauskas pabrėžė, jog teikiamas bendruomenei svarstyti „konkretus planas, koks galėtų būti mokyklų likimas iki 2015 metų“.
„Kad mokytojai žinotų savo ateitį ir ruoštųsi kurioje mokykloje numatyti savo darbo vietą“, – sakė meras.
J. Sartauskas teigė, jog „automatiškai neturi perspektyvos mokykla, kai mažėja iki 300 mokinių“. Tokių jau yra. Pirmiausia visos pradinės mokyklos. Progimnazijoms brėžiama 380 minimalaus mokinių skaičiaus riba, gimnazijoms – 450. Pastarosioms iki šios ribos dar toli, todėl trimetė pertvarka jų dar nepalies.
Miesto Tarybai projektas bus teikiamas balandžio mėnesį. Iki to laiko laukiama bendruomenės reakcijos, projektas yra skelbiamas Savivaldybės tinklalapyje. Pagal mokyklų bendruomenių siūlymus projektą dar žadama koreguoti.
Pradinių neliks
Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė sakė, kad toliau bus tęsiamas pradinių mokyklų jungimas prie progimnazijų.
Nuo šio rugsėjo 1 dienos pagal priimtus miesto Tarybos sprendimus jau jungiamos Auštabalio pradinė prie Rasos progimnazijos, Dainų pradinė – prie Dainų progimnazijos.
Nuo 2013 metų rugsėjo 1 dienos tokia pat perspekyva laukia ir dar trijų pradinių mokyklų. Centro pradinė būtų jungiama prie Jovaro progimnazijos, Lieporių – prie Gegužių, „Saulės“ – prie „Romuvos“ progimnazijos. Jungiamos pradinės mokyklos iš savo pastatų būtų iškeldintos 2015 metų rugsėjį.
Iš pradinių mokyklų vienintelei Tėvo Benedikto Andruškos pradinei numatyta kitokia ateitis. Iki 2013 metų rugsėjo 1 dienos ji turėtų persitvarkyti į katalikų bendruomenės mokyklą. Tėvai užsikraus naštą ją iš dalies išlaikyti.
Jeigu nepavyks, ir ši pradinė būtų jungiama prie kurios nors progimnazijos.
Progimnazijų perspektyva
Sprendimas kol kas yra priimtas tik dėl Dubijos pagrindinės, kuri jau nuo šio rugsėjo braukiama iš mokyklų tinklo ir jungiama prie Salduvės progimnazijos.
Nuo šio rugsėjo Medelyno, V. Kudirkos ir Zoknių pagrindinės, išleidusios dešimtokus, virs progimnazijomis.
Šios trys mokyklos, o taip pat Rėkyvos, Rasos, Ragainės, Gytarių progimnazijos įvardytos probleminėmis mokyklomis. Jų mokinių skaičius arba jau yra kritinis arba artėja prie šios ribos.
Vadinamosioms „pakraščių“ mokykloms siūlomas papildomas finansavimas, kad galėtų išlikti. Bet visos probleminės mokyklos „būtų stebimos“.
Nors meras tvirtina, jog išlieka nuostata mikrorajone turėti nors vieną mokyklą, bet mažėjančios progimnazijos gali būti jungiamos prie kitų progimnazijų.
Didelės progimnazijos, tokios kaip „Juventos“, Jovaro, „Romuvos“ turi 800–850 mokinių. Čia mokinių skaičius būtų reguliuojamas, pritaikant teritorijos aptarnavimo, klasių komplektavimo, taip pat ploto kriterijus. Vienam mokiniui negalės tekti mažiau nei 9 kvadratiniai metrai ploto.
Išskirtinis statusas
Vijolių vidurinė mokykla išliktų, jeigu iki šio rugsėjo paaiškės, jog įgyja regioninės sporto mokyklos statusą. Kitaip, būtų išskaidoma. Dabar čia mikrorajono vaikai sudaro tik pusę visų mokinių.
Regioninių mokyklų statusas nuo 2013 metų rugsėjo planuojamas ir penkioms specialiosioms mokykloms. Jas miestas perėmė, kai buvo naikinamos apskrities administracijos.
Rusakalbė „Santarvės“ vidurinė mokykla išliks, bet ją planuojama iškelti į kitą pastatą – galbūt Zokniuose ar Pietiniame mikrorajone. Centre esančios „Santarvės“ mokyklos pastatas esąs prastos būklės.
Vyskupo Eugenijaus Bartulio prašymu mieste turėtų atsirasti katalikiška gimnazija. Gimnazijų skaičius nedidėtų, nes į katališkąją persitvarkytų viena iš aštuonių miesto gimnazijų.
Taupymas
8-9 mokyklų pastatai ištuštėtų – atitinkamai tiek mokyklų gali būti uždaryta. Skaičiuojama, jog bus sutaupyta per metus apie 3 milijonus litų. Vienai mokyklai išlaikyti vidutiniškai dabar reikia per 350 tūkstančių litų.
Kas bus su ištuštėjusiais pastatais, atsakymo nėra. Anot mero, „siūlome visiems, kas nori.“
Kiek reikės mokėti kompensacijų mokytojams ir kitiems darbuotojams, neprognozuojama. Vien dėl Dubijos mokyklos uždarymo kompensacijų reikės mokėti per 300 tūkstančių litų.
Apie 70 mokytojų per metus netektų darbo. Bet esą mokytojai darbo netenka ne dėl mokyklų jungimo – dėl mokinių skaičiaus mažėjimo.
J. Sartauskas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog vienu atveju mokytojus būtų galima išsaugoti – jeigu būtų finasuojamos klasės ir po 15 mokinių. Bet valstybė to neišgalinti. Miestas juo labiau.
Pats prisipažino, kad kaimo mokykloje mokėsi 6 mokinių klasėje. „Bet kaimo mokykla, ne miesto mokykla, – sakė meras. – Valstybė kaime mokyklas turėtų išlaikyti.“
SKAIČIAI
Šiauliuose mokinių mažėjimo tendencija išlieka. Dabar yra 14 tūkstančių. Iš jų net 1400 – Šiaulių rajono vaikų.
2013 metais, prognozuojama, mokinių bus 13,4 tūkstančio, o 2014–2015 metais turėtų stabilizuotis – apie 12,7 tūkstančio. Per šį laikotarpį pradėtų didėti tik pirmokų skaičius.
Rūta JANKUVIENĖ