• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paryžiuje sekmadienį būdamas 71 metų mirė vienu didžiausių XX-ojo amžiaus mados kūrėjų vadinamas Yves‘as Saint Laurent‘as.

REKLAMA
REKLAMA

„Yves‘as Saint Laurent‘as mirė sekmadienį 23 val. 10 minučių“, - pranešė jo fondas „Pierre-Berge-Saint Laurent Foundation“.

REKLAMA

Atsiskyrėliškai gyvenęs prancūzų maestro, kurio karjera truko keturis dešimtmečius ir baigėsi 2002-aisiais, jau kuris laikas sirgo.

Ilgametis Y.Saint Laurent‘o verslo partneris Pierre‘as Berge jį vadino mados revoliucionieriumi.

„Jis labai gerai žinojo, kad padarė revoliuciją aukštosios mados srityje, o jo kūryba užėmė svarbią vietą antrojoje XX-ojo amžiaus pusėje, - televizijai LCI sakė P.Berge. - Yves‘as Saint Laurent‘as labai gerai žinojo, kad transformavo pasaulį ir madą, kad visos pasaulio moterys tam tikra prasme yra jam skolingos“.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp daugybės jo gerbėjų buvo prancūzų aktorė Catherine Deneuve, kurią visuomet galėjai pamatyti jo šou ir Monako princesė Grace.

P.Berge radijui „France Info“ sakė: „Chanel suteikė moterims laisvę. Yves‘as Saint Laurent‘as suteikė joms valdžią.

Y.Saint Laurent‘ui mirus „dingo vienas didžiausių mados vardų, pirmasis, pakylėjęs aukštąją madą iki meno rango ir suteikęs jai pasaulinę įtaką“, sakė Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yves‘as Saint Laurent‘as per pusę amžiaus trukusį darbą į savo prekės ženklą įliejo savo kūrybinį genijų, elegantišką ir rafinuotą asmenybę, diskretišką ir žymią, tiek prabangiems, tiek gataviems drabužiams, nes buvo įsitikinęs, kad grožis yra būtina prabanga visiems vyrams ir visoms moterims“, - sakoma N.Sarkozy pareiškime.

REKLAMA

Prieš septynerius metus surengęs atsisveikinimo pasirodymą, Y.Saint Laurent‘as žurnalistams sakė, kad „visuomet didžiausią reikšmę teikė pagarbai šiam amatui, kuris nėra visiškai menas, bet kurio egzistavimui reikia menininko“.

Yves‘as Henri Donat Mathieu Saint Laurent‘as - vienas iš nedaugelio 20-ojo amžiaus mados srityje dominavusių dizainerių, stovintis greta Christiano Dioro, Coco Chanel ir Paulio Poiret, - gimė Alžyro Orano mieste, 1936 metų rugpjūčio 1-ąją, tuo metu, kai ši Šiaurės Afrikos valstybė buvo laikoma Prancūzijos dalimi.

REKLAMA

Drovus, vienišas vaikas susižavėjo drabužiais ir 1953 metais pirmą kartą vykdamas į Paryžių jau turėjo solidų eskizų portfelį. Tuo metu jam buvo septyniolika.

„Vogue“ redaktorius Michelis de Brunoffas, kuris paskui tapo jo svarbiu rėmėju, netrukus juos išspausdino.

Kitais metais Y.Saint Laurent‘as laimėjo trijose iš keturių Paryžiaus dizainerių konkurso kategorijų. Toje ketvirtoje kategorijoje nugalėtoju buvo paskelbtas Karlas Lagerfeldas, kuris dabar dirba „Chanel“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įžvelgdamas jaunuolio galimybes M.de Brunoffas patarė Christianui Diorui jį pasamdyti ir netrukus visi jį laikė šio didžio kūrėjo įpėdiniu. Ch.Diorui po trejų metų staiga mirus, Y.Saint Laurent‘as perėmė jo mados namus.

Apie savo mokytoją Y.Saint Laurent‘as yra pasakęs: „Dioras mane užburdavo. Jo akivaizdoje negalėdavau kalbėti. Jis išmokė mane šio meno pagrindų. Kad ir kas turėjo nutikti paskui, aš niekada nepamiršau tų metų, praleistų šalia jo“.

REKLAMA

Tačiau 1960-aisiais, kaip ir daugelis kitų jo amžiaus prancūzų, Y.Saint Laurent‘as buvo pašauktas kariauti gimtajame Alžyre, kur vyko nepriklausomybės karas.

Mažiau nei po trijų savaičių jis dėl sveikatos buvo paleistas, bet grįžęs į Paryžių sužinojo, kad Ch.Dioras jau rado jam pamainą - Marcą Bohaną.

REKLAMA

Su savo kolega ir meilužiu P.Berge Y.Saint Laurent‘as pasiryžo dirbti savarankiškai. Verslo reikalus tvarkyti ėmėsi P.Berge.

Y.Saint Laurent‘o sėkmės receptas - kūno ir drabužio darna, kurią jis vadino „visiška drabužių tyla“.

Be to, jis tinkamu laiku atsidūrė tinkamoje vietoje. Išmokęs amato Ch.Dioro mados namuose, jis 7-ojo dešimtmečio pradžioje, kai pasaulis keitėsi ir originalumo paklausa didėjo, įkūrė savo mados namus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Y.Saint Laurent‘ui pasinaudojo naujos rinkos ir popkultūros kilimu, kurį skatino tuometinis ekonomikos klestėjimas, kai moterys staiga įgijo didesnę ekonominę laisvę.

Jo vardas ir ženklas YSL tapo visko, kas madingiausia, sinonimu. Tai akcentavo ir gatavų drabužių linija „Rive Gauche“ ir kvepalai, taip pat - sumaniai sudaryti kontraktai dėl aksesuarų ir kvepalų.

REKLAMA

7-ajame ir 8-ajame dešimtmečiuose Y.Saint Laurent‘as nustatydavo mados tempą visame pasaulyje, atvėrė Japonijos rinką ir galiausiai įžengė į Pietų Korėją ir Taivaną.

Dizainerio Christiano Lacroix nuomone, Y.Saint Laurent‘o sėkmės paslaptis yra stulbinamas jo įvairiapusiškumas. Pasak Ch.Lacroix, buvo ir kitų didžių dizainerių, bet nė vienas neprilygo jam diapazonu.

REKLAMA

„Ir „Chanel“, ir „Schiaparelli“, ir „Balenciaga“, ir „Dior“ padarė nuostabių dalykų. Bet jie dirbo ribojami vieno konkretaus stiliaus, - aiškino jis. - Yves‘as Saint Laurent‘as daug įvairiapusiškesnis, jis - kaip visų jų derinys. Kartais galvoju, kad jis turi „Chanel“ formą su „Dior“ prabanga ir „Schiaparelli“ sąmoju“.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kūrėjas Y.Saint Laurent‘as yra gydęsis nuo alkoholizmo, o paskutiniais gyvenimo metais pasunkėjo depresija, kuri jį persekiojo visą gyvenimą, ir jis ėmė vis labiau vengti viešumos.

Per atsisveikinimo renginį 2002-aisiais kūrėjas prisipažino, jog turi kreiptis pagalbos į „tuos netikrus draugus - raminamuosius vaistus ir narkotikus“.

Y.Saint Laurent‘as, kurio sukurta drabužių, kvepalų ir aksesuarų imperija 1989 metais tapo pirmaisiais mados namais, išleidusiais viešąją akcijų emisiją, laikomas žmogumi, visiems laikams pakeitusiu moterų aprangą. Jo dėka kelnių kostiumas tapo svarbiausia moterų dienos apranga, o smokingas - elegantiška galimybe.

Jis taip pat išpopuliarino safario švarkus ir ilgaaulius batus, o permatomos jo palaidinės privertė aukštuomenę priimti beveik visišką nuogybę.

Vis dėlto Y.Saint Laurent‘o karjera neišvengė ir prieštaringų vertinimų. 1971 metais kai kurie Amerikos kritikai išpeikė jo kolekciją Antrojo pasaulinio karo stiliumi, o 8-ojo dešimtmečio viduryje dėl kvepalų „Opium“ jis susilaukė kaltinimų tolerancija narkotikams.

Kūrėjo laidotuvių pamaldos įvyks penktadienį, Paryžiaus Šv. Roko (Saint Roch) bažnyčioje, kurią lanko menininkai ir muzikantai.

REKLAMA


Raisa Gorbačiova (antra iš dešinės) apsilankė mados Yves Saint Laurent'o mados namuose, 1985 m.

Įžymybės su Yves Saint Laurent'o modeliuotais drabužiais:

Prancūzijos dainininkė Mireille Mathieu, 1966

Austrijos aktorė Senta Berger, 1967





Prancūzijos aktorė ir modelis Dominique Santa, 1970

Prancūzijos aktorė Annie Duperey, 1974

2002 sausio mėnesį  Yves Saint Laurent'as pranešė, jog pasitraukia iš mados pasaulio ir Beaubourgo centre, Paryžiuje pristatė paskutinę savo kolekciją.










REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų