Šią informaciją naujienų portalui 15min.lt patvirtino V. Karaliaus sūnus Egdaras.
Buvo nuteistas kalėti
Naujienų portalas tv3.lt praėjusiais metais rašė, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) išnagrinėjęs vieną didžiausių kontrabandos bylų Lietuvos istorijoje buvusiam policijos pareigūnui Viliui Karaliui, susivienijimo lyderiui Svajūnui Čebatoriui sumažino konfiskuotino turto vertę, bet paliko galioti įkalinimo bausmes.
Šioje didelės apimties byloje dėl 2009-2010 metais įvykdytų nusikaltimų kaltais pripažinti 24 asmenys, tarp jų – ir buvę muitininkai.
Šios bylos duomenimis, per dvejus metus į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos šalis vilkikais neteisėtai įvežta ir išvežta cigarečių, kurių muitinė vertė viršijo 10 mln. eurų. Nelegaliai per sieną gabenta arba bandyta pergabenti daugiau nei 84,6 mln. vienetų kontrabandinių rūkalų iš Rusijos.
Apeliacinis teismas pernai buvusiam policijos pareigūnui V. Karaliui skyrė šešerių metų laisvės atėmimo bausmę, S. Čebatoriui – penkerių metų bausmę.
„Teisėjų kolegija konstatavo, kad, nepaisant ilgai užtrukusio baudžiamojo proceso, atsižvelgiant į minėtų nuteistųjų organizuotų nusikaltimų sunkumą ir didelį skaičių, jų vaidmenį organizuojant šiuos nusikaltimus, jiems paskirtos subendrintos laisvės atėmimo bausmės yra tinkamai individualizuotos ir nepažeidžia proporcingumo bei teisingumo principų“, – pranešime žiniasklaidai skelbė LAT.
V. Karaliaus ir S. Čebatoriaus skundus dėl konfiskuotino turto vertę atitinkančių pinigų sumų išieškojimo teisėjų kolegija tenkino iš dalies: LAT sprendimu, panaikinta nuosprendžio dalis, kuria iš nuteistųjų anksčiau nuspręsta išieškoti trijų vilkikų vertę atitinkančius 30,8 tūkst. eurų.
Vis dėlto šiems ir kitiems bylos nuteistiesiems palikta įvairiomis dalimis atlyginti dalį dar aštuonių vilkikų ir jų puspriekabių vertės, kuri siekia 153 tūkst. eurų.
Anot teisėjų kolegijos, tam tikrais atvejais sprendimas sprendimas išieškoti iš nuteistųjų konfiskuotino turto (vilkikų ir puspriekabių) vertę neatitiko įstatyme nustatytos būtinos sąlygos.
„Teisėjų kolegija, nustačiusi, kad keliuose bylos epizoduose transporto priemonės turėjo būti konfiskuotos natūra, bet to nebuvo padaryta dėl neaiškių priežasčių, tokią situaciją vertino nuteistųjų naudai ir kai kurių transporto priemonių verčių išieškojimą iš nuteistųjų pripažino neatitinkančiu būtinų įstatymo nustatytų sąlygų“, – informavo LAT.
Kitos nuosprendžio dalys paliktos nepakeistos.
Teisėjų kolegija taip pat pritarė Apeliacinio teismo išvadai, kad prokuroro kasaciniame skunde nurodyti nuteistieji nusikalstamas veikas padarė veikdami kaip organizuota grupė, o ne dalyvaudami nusikalstamo susivienijimo veikloje.
„Teisėjų kolegija pažymėjo, kad, nustatant nusikalstamo susivienijimo kaip bendrininkavimo formos požymius, aktualu įvertinti ne tik nusikaltimų vykdymo organizuotumo lygį, bet ir paties bendrininkų junginio struktūrinius elementus“, – skelbia LAT.
Teismas atmetė nuteistų buvusių muitinės pareigūnų argumentus, kad jie nepagrįstai nuteisti už kontrabandos nusikaltimus.
Pasak teismo, kyšį priėmęs muitinės pareigūnas, kontrabandą organizuojantiems ir tarpininkaujantiems asmenims neatlikęs detalaus krovinio tikrinimo, mažina jo suradimo riziką, palengvina nusikalstamos veiklos padarymą.
„Todėl tokios veikos pagrįstai kvalifikuojamos ne tik kaip nusikalstamos veikos valstybės tarnybai, bet ir kaip padėjimas vykdyti kontrabandos nusikaltimus. Teisėjų kolegija taip pat pritarė išvadai, kad muitinės pareigūnai nusikalstamas veikas padarė veikdami organizuotomis grupėmis su kitais kontrabandą organizavusiais ir vykdžiusiais asmenimis“, – rašoma LAT pranešime.
Pritarta ir teismų išvadai, kad nuteistieji, pripažinti kaltais dėl dalyvavimo atskiruose bylos epizoduose įvežant cigaretes į Europos Sąjungos teritoriją, už padarytą žalą atsako solidariai.