• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tėvynės sąjungos pasiūlytas kandidatas į diplomatinės žinybos vadovus, kalbėdamas apie sovietų okupacijos Lietuvai padarytą žalą, papiktino pačius konservatorius.

REKLAMA
REKLAMA

Ambasadoriaus karjerą Didžiojoje Britanijoje baigiančio ir užsienio reikalų ministrų pasiryžusio tapti Vygaudo Ušacko veiksmus Seimo dešinieji stebės per padidinamąjį stiklą, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Svarbus klausimas

Tokio „išskirtinio“ jį į ministrus iškėlusių konservatorių dėmesio V.Ušackas nusipelnė po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi.

Kalbėdamas apie Lietuvos santykius su Rusija ir ją pavadinęs svarbia kaimyne, diplomatas teigė, kad santykiai su šia valstybe bus plėtojami nevengiant svarbių klausimų, kurių vienas - okupacinės žalos atlyginimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes šitą klausimą kelsime, - Prezidentūroje sakė V.Ušackas. - Antra vertus, turime pripažinti, kad šiuo metu Rusijos valdžia ir Rusijos žmonės nėra pasiruošę šio klausimo spręsti.

Manau, mūsų investicija turėtų būti reali, pripažįstant tai, kad šiuo metu Rusijos žmonės nežino tos tiesos, kas įvyko sovietų okupacijos metais, kas įvyko su Lietuvos ir Baltijos kraštų okupacija.  Ši tiesa kol kas yra slepiama. Manau, mūsų uždavinys yra plėtoti santykius, plėsti Lietuvos draugų, bendraminčių ratą Rusijoje, kad vieną dieną jie tai galėtų atvirai pripažinti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra keli keliai

Seimo Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos pirmininko Arimanto Dumčiaus nuomone, kalbėdamas apie okupacinės žalos atlyginimą V.Ušackas kalbėjo „su tam tikru susilaikymu“.

REKLAMA

„Derėdamiesi dėl šio klausimo, prieš Rusiją tikrai nelaimėsime, nes ši valstybė tikrai dar nėra subrendusi tokiems dalykams, - „Respublikai“ sakė buvęs tremtinys A.Dumčius. - Demokratijos lygmuo ten aiškiai degraduoja, blogai yra ir su žmogaus teisėmis. Kadangi buvome okupuoti, jau įrodėme, kad prieš lietuvių tautą tikrai vykdytas genocidas, priminti apie okupacinę žalą Rusijai privalome nuolat, bet ramiai“.

REKLAMA

Pasak A.Dumčiaus, galimi ir kai kurie konkretūs veiksmai, pavyzdžiui, individualus atskirų Lietuvos piliečių kreipimasis į teismus. Teisinis kelias yra labai sunkus, tačiau jau laimėtos kelios bylos rodo, kad juo būtina eiti.

„Antras kelias yra pasitarimų kelias, kuris vingiuoja jau vyriausybiniu lygmeniu, ką ir pradėjo užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas, - teigė A.Dumčius. - Nemanau, kad ir mūsų siūlytas kandidatas į ministrus ponas Ušackas neturėtų eiti tuo keliu. Jeigu jis taip nesielgs, mes Seime jam apie tai būtinai priminsime“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Senatis negalioja

Minėtos Seimo komisijos narys Vytautas Bogušis mano, kad okupacinės žalos atlyginimo klausimas turi būti nuolatinėje visų valdžios vyrų dienotvarkėje.

„Pagrindinis dalykas, kurio negali pamiršti, yra tas, kad mes 50 metų buvome okupuoti, - „Respublikai“ tvirtino buvęs disidentas V.Bogušis. - Praėjus tiek metų Vokietija nacių padarytą žalą atlygina visoje Europoje. Toks pat modelis galioja ir sovietinei okupacinei sistemai.  Žalos atlyginimo klausimui negali būti taikomos datos ar terminai - tam nėra jokios senaties“.

REKLAMA

V.Bogušio nuomone, apie patirtą žalą Rusijai privaloma priminti visada, neatsižvelgiant į tai, kas valdys šią valstybę ir kokios nuotaikos joje vyraus. Parlamentaras sakė, kad derėtis dėl žalos atlyginimo galima kuo puikiausiai negadinant gerų santykių su didžiąja kaimyne.

„Teisingumas ir teisėtumas visada turi būti pirmoje vietoje, o tuomet ir santykiai tarp valstybių išliks draugiški bei geri“, - tvirtino V.Bogušis.



Julius Girdvainis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų