Panevėžio rajono gyventojai neturi jokių socialinių problemų arba jų Savivaldybė taip gerai dirba, kad akimirksniu jas išsprendžia. Taip vakar juokavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) priimamojo vedėja Laima Venckūnienė, jos pavaduotojas Stanislovas Velickas ir priimamojo teisininkas Kazimieras Pečiulis.
Nesulaukė nė vieno gyventojo
Nuo praėjusių metų 44 savivaldybes apkeliavusio ministerijos mobiliojo priimamojo darbuotojai vienintelėje Panevėžio rajono savivaldybėje nesulaukė nė vieno gyventojo, norinčio pasidalyti savo bėdomis ir pasikonsultuoti.
L.Venckūnienė apgailestavo, kad kaimo žmonės praleido puikią progą kreiptis jiems aktualiais klausimais į ministerijos specialistus ir gauti atsakymus. Į kausimus galbūt ne visada kompetentingi atsakyti seniūnijų ir Savivaldybės darbuotojai.
„Dar keisčiau, kad nesulaukta interesantų iš Savivaldybės, kuri dalyvauja socialinių pašalpų skyrimo ir mokėjimo eksperimentiniame projekte. Nejaugi dėl naujos pašalpų mokėjimo tvarkos jiems nekilo jokių klausimų?“ – stebėjosi vedėja.
Šiemet ministerijos mobilusis priimamasis į Panevėžio rajoną nebeužsuks. Jo laukia vizitai į dar 16 savivaldybių.
Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Paškevičienė svarsto, kad dalis žmonių galėjo nieko nežinoti apie ministerijos atstovų vizitą.
Ministerija Savivaldybės išplatinti informacinį skelbimą paprašė šios savaitės pradžioje. Jis buvo įdėtas į Savivaldybės interneto svetainę, spausdintas dviejuose vietos laikraščiuose. Perduoti informaciją gyventojams buvo paprašyti ir seniūnai.
Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Vitalijus Žiurlys spėja, kad kaimo žmonės stengiasi išnaudoti gerą orą ūkio darbams ir todėl neatvažiavo konsultuotis į Panevėžį.
Panevėžiečiai buvo aktyvesni
Vakar Panevėžio miesto savivaldybėje iki pietų dirbę ministerijos mobiliojo priimamojo darbuotojai sulaukė keliolikos interesantų. Pasak L.Venckūnienės, panevėžiečiai konsultavosi neįgalumo nustatymo, socialinių pašalpų mokėjimo, daugiabučių namų renovacijos ir kitais klausimais.
Senjorų grupės atstovai pateikė siūlymą pensininkams suteikti galimybę miesto maršrutiniais autobusais naudotis nemokamai.
Pasak L.Venckūnienės, po visą Lietuvą važinėjančio ministerijos mobiliojo priimamojo vizitų tikslas yra atsakyti žmonėms į jų klausimus individualiai, patarti, ką reikėtų daryti, kur kreiptis norint išspręsti konkrečią problemą.
Mobiliojo priimamojo konsultantams rajono gyventojai gali užduoti klausimų iš visų sričių, už kurias atsakinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Jie gali klausti dėl socialinio draudimo ir pensijų („Sodros“ mokamos pašalpos, pensijos, kitos išmokos, taip pat valstybinės pensijos), konsultuotis bendruomenės (lygios žmonių teisės, socialinės paslaugos, bendruomenių aktualijos), šeimos gerovės (piniginė parama šeimoms, studentams, vaikų ir jaunimo klausimai, pavyzdžiui, įsivaikinimo galimybės), darbo santykių (darbo ir poilsio laikas, viršvalandžiai, darbo apmokėjimas, nelegalus darbas) klausimais.
Gyventojai turi galimybę gauti juos dominančią informaciją apie SADM pavaldžių institucijų, pavyzdžiui, „Sodros“, Lietuvos darbo biržos, Neįgaliųjų reikalų departamento, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos, Vaikų išlaikymo fondo, Valstybinės darbo inspekcijos ir kitų įstaigų darbą.
Inga SMALSKIENĖ