Į taikinimo posėdį Švietimo ir mokslo ministerijoje antradienį susirinkę švietimo profsąjungų vadovai su įvairių ministerijų atstovais tariasi dėl streiko reikalavimų.
Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė žurnalistams antradienį sakė, kad dar bus ieškoma lėšų iš ministerijai skiriamų asignavimų. Ji taikinimo komisijoje taip pat pristatė valdančiosios koalicijos partijų politinėje taryboje pirmadienį priimtą sprendimą švietimui kitąmet papildomai skirti 10 mln. eurų bendrojo lavinimo mokyklų mokytojų atlyginimams didinti.
„Pasakiau, kad 10 mln. eurų mes gavome vakar atlyginimams kelti, ir dar pasakiau tai, kad mano tikslas šiek tiek yra kitoks, todėl mes ieškome dar savo resursų ir bandysiu aš truputėlį padidinti šitą sumą iš mūsų asignavimų“, - sakė iš taikinimo komisijos posėdžio išėjusi A.Pitrėnienė.
Jos teigimu, labiau reikėtų didinti jaunų pedagogų atlyginimus, be to, labiau nei planuota norima didinti darželių auklėtojų algas.
„Mano matymas - kad jauniems specialistams reikėtų kelti daugiau negu visiems (...), o mūsų ikimokyklinio ugdymo pedagogams kiltų ne 5 proc., kam mes jau turime pinigų, bet jiems truputėlį dar kažkur suieškoti bandyti - bent jau iki 7 proc.“, - savo viziją, kaip galėtų nuo 2016-ųjų sausio augti švietimo darbuotojų atlyginimai, pristatė ministrė.
Kitų pedagogų algos esą turėtų didėti 3 procentais, sakė ministrė.
Įspėjamasis dviejų valandų streikas suplanuotas po savaitės, gruodžio 8 dieną.
„Vadovaujantis Darbo kodeksu, taikinimo komisija yra paskutinis procedūrinis žingsnis bandant taikiai susitarti dėl iškeltų reikalavimų“, - BNS nurodė Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Komunikacijos skyriaus vedėja Nomeda Barauskienė.
Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius BNS pirmadienį sakė, kad valdančiųjų numatyti papildomi 10 mln. eurų iš esmės švietimo problemų nesprendžia.
„Kiek aš žinau, mažiausiai 18 mln. eurų reikia - čia eina kalba apie bendrojo lavinimo mokyklų mokytojų atlyginimų padidinimą. Tai 10 mln. eurų iš esmės problemos nesprendžia“, - sakė A.Jurgelevičius.
Spalio pabaigoje vykęs mokytojų kongresas priėmė manifestą, reikalaujantį kelti atlyginimus. Anot Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos, pagrindiniai streikuoti ketinančių mokytojų reikalavimai yra atkurti mokinio krepšelio dydį iki buvusio 2009 metų sausio 1 dieną, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus palaipsniui prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams, palaipsniui didinti kitų pedagoginių darbuotojų tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientus, 2016 metais valstybės biudžete numatyti 3,56 mln. eurų išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru palieka švietimo sistemą, bei mažinti mokinių skaičių klasėse ir grupėse.
Švietimo ir mokslo ministerija, įvertinusi streikuoti planuojančių profesinių sąjungų keliamus reikalavimus, nurodo, kad tam kitąmet reikėtų daugiau nei 100 mln. eurų. Galimybę susitaikyti su streikui besirengiančiais mokytojais ministrė sakė matanti tik esant streikuotojų geranoriškumui.
„Gali nesitaikyti, nes 102 mln. eurų nėra“, - antradienį konstatavo A.Pitrėnienė.
Pastarąjį kartą mokytojų streiką 2014 metų gruodį surengė Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga. Tuomet dauguma profsąjungų prie streiko neprisidėjo.