Planuojama, kad vien 2026 metais ši suma siektų 137 mln. eurų, rodo Finansų ministerijos skaičiavimai, kuriuos turi BNS.
Pagal ministerijos skaičiavimus, 2026 metais visų ministerijų (išskyrus KAM) planuojamos išlaidos siektų 15,308 mlrd. eurų, iš jų norima sutaupyti 137,4 mln. eurų.
Numatoma, kad Aplinkos ministerija kitąmet galėtų sutaupyti 10,4 mln. eurų (iš planuojamų 207,6 mln. eurų išlaidų), Ekonomikos ir inovacijų – 9,5 mln. eurų (189,6 mln. eurų), Energetikos – 1,2 mln. eurų (23,6 mln. eurų), Finansų ministerija ir jos srities asignavimų valdytojai – 12,4 mln. eurų (1,88 mlrd. eurų), Kultūros – 14,5 mln. eurų (289,1 mln. eurų), Socialinės apsaugos ir darbo – 15,3 mln. eurų (6,83 mlrd. eurų).
Tuo metu Sveikatos apsaugos ministeriją ir jos srities asignavimų valdytojus kitąmet norima įpareigoti sutaupyti 15,5 mln. eurų (1,49 mlrd. eurų), Susisiekimo – 5,6 mln. eurų (604,9 mln. eurų), Švietimo mokslo ir sporto – 15,2 mln. eurų (2,53 mlrd. eurų), Teisingumo ministeriją – 7,7 mln. eurų (154,4 mln. eurų), Užsienio reikalų – 7,6 mln. eurų (162,1 mln. eurų), Vidaus reikalų – 14,1 mln. eurų (776,4 mln. eurų), Žemės ūkio – 8,5 mln. eurų (170,7 mln. eurų).
Ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas BNS teigia, kad valstybė turi rodyti efektyvaus finansų valdymo pavyzdį, ypač kalbant apie mokesčių peržiūrą, tačiau, pasak jo, tai neturėtų stabdyti ekonomikos augimo.
„Didindami valdymo efektyvumą, mažindami viešojo sektoriaus finansavimą negalime stabdyti ekonomikos augimo. Priešingai – turime siekti jo skatinimo. Ekonomikos ir inovacijų ministerija pritaria finansavimo peržiūrai valstybės valdymo aparatui, bet pabrėžia, kad ekonomikos skatinimo priemonės turi būti išlaikytos ir didinamos“, – komentare BNS sakė L. Savickas.
Kitais metais reikalingų sutaupyti lėšų suma sudaro 5 proc. ministerijų planuojamų 2026 metų tęstinės veiklos išlaidų.
Tačiau į sutaupymų skaičiavimą nėra įtrauktos socialinės išmokos, pensijos, skatinamosios įmokos į pensijų fondus ar mažų pensijų priemokos, įmokos už valstybės lėšoms draudžiamus asmenis, privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) įmokos, gydytojų rezidentų algos.
Taip pat nebūtų taupoma lėšų mokykloms, pedagogų bei kolegijų dėstytojų darbo užmokesčio, neformaliojo ugdymo ir studijų krepšelių, Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP), Vidaus reikalų ir Finansų ministerijų sričių išlaidų gynybai, pareigūnų darbo užmokesčio, narystės tarptautinėse organizacijose mokesčių, skolos valdymo išlaidų, Vyriausybės rezervo sąskaita.
Nulinio biudžeto metodu suplanuotą 2026–2028 metų finansavimo poreikį bei nustatytus sutaupymus institucijos Finansų ministerijai turėtų pateikti iki gegužės 2 dienos.
Toks metodas reiškia, kad ministerijos joms reikalingas lėšas turėtų paskaičiuoti ir pagrįsti „nuo nulio“, neatsižvelgiant į ankstesnių metų finansavimą.
Kovą Vyriausybė patvirtino 2026-2028 metų biudžeto rengimo planą – pagal jį derybos dėl biudžeto vyks vasarą, o ne rudenį, be to, ministerijoms iškeltas tikslas susimažinti išlaidas ir prisidėti prie didesnio gynybos finansavimo.
Tuomet ministerijoms, išskyrus KAM, buvo pavesta peržiūrėti ir nulinio biudžeto metodu suplanuoti vidines išlaidas administracinėms reikmėms, informacinėms technologijoms, kitoms prekėms ir paslaugoms, tačiau su sąlyga, kad šie sutaupymai nedarytų neigiamo poveikio visuomenei. Taip pat ministerijos turės pasiūlyti atsisakyti žemesnio prioriteto veiklų arba sumažinti jų apimtis.
Finansų ministerija iki rugsėjo 11 dienos žada atnaujinti 2025-2028 metų ekonominės raidos scenarijų ir valdžios sektoriaus finansų projekcijas, o iki spalio 15-osios pateikti Vyriausybei 2026-2028 metų biudžeto projektą.
Lietuvos valstybės gynimo taryba dar sausį nusprendė siekti, jog Lietuva krašto apsaugai iki 2030-ųjų skirtų papildomus 12–13 mlrd. eurų, tai kilsteltų finansavimą gynybai iki 5–6 proc. BVP. Tam lėšų pirmiausia planuojama imti skolinantis, o vėliau dalį išlaidų padengti įvedus naujus mokesčius, padidinus kai kuriuos jau esančius tarifus ir iš ekonomikos augimo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!