Pasirodo, Lietuvoje kiekvienas gyventojas per metus sunaudoja vidutiniškai apie pusšimtį štai tokių storesnių plastikinių maišelių ir apie 260 vienetų plonų skaidrių maišelių. Aplinkos ministerija siūlo nuo 2018 metų pabaigos uždrausti prekybininkams parduotuvėse nemokamai dalinti plastikinius pirkinių maišelius ir skatinti gyventojus šiuos neštis iš namų. Ministerija vadovaujasi Europos Sąjungos direktyva, Siekiama apmokestinti tuos plastikinius maišelius, kurių storis yra nuo 15 iki 50 mikronų.
„Ten, kur pardavinėjami batai ar drabužiai, dažniausiai yra maišeliai nuo 15 mikronų, jie storesni. Jei kalbėtume apie prekybos centrus, kur įsigyjame maisto prekes, tai tokiose parduotuvėse maišeliai apmokestinti ir dabar. Bet tokiose parduotuvėse, kur rūbai, batai, tai didelė tikimybė, kad maišeliai nieko nekainuoja, tai būtent jie ir turi būti apmokestinti“, - teigia Atliekų departamento Atliekų prevencijos ir tvarkymo strategijos sk. vedėja Jurgita Gaižiūnienė.
Tiesa, ateityje gali nutikti ir taip, kad bus apmokestinti ir itin ploni maišeliai. Ne paslaptis, kad juos kai kurie pirkėjai kraunasi dešimtimis. Tuo tarpu kritikai aiškina, kad geriausia išeitis būtų kurti maišelius, kurie ištirpų sąvartyne.
„Aš manau, teisingas kelias būtų – tai neversti žmonių vaikščioti kaip tarybiniais laikais, o technologiškai šitą problemą išspręsti ir tobulėjant technologijoms, sukurti maišelį, kuris greitai suyra. Juolab kad pirminiai žingsniai yra žengti. Tai požiūrio problema. Arba mes pasitikime žmonėmis ir siūlome jiems patinkantį produktą, ar mes juos kaip mokyklinukus verčiame vaikščioti su medžiaginėmis terbomis“, - mano Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.
Daugiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže: