Seimo Kultūros komitete kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson patikino, kad nuo metų pradžios vykusiose derybose su Vilniaus savivaldybe pagaliau pasiektas kompromisas.
„Sutarėme, kad apsistojame su vienu sklypu: ten, kur stovi dabar Profsąjungų rūmai. Kadangi ministerija darbą atlieka pagal visus vakarietiškus standartus, reikalinga galimybių studija, tarptautinių ekspertų nuomonė urbanistiniais, akustiniais, rinkodariniais ir kitokiais pjūviais. Mūsų parengta techninė specifikacija viešiesiems pirkimams atlikti, kurie turėjo būti paleisti jau šio mėnesio pabaigoje – mes ją keisime atsižvelgiant į mūsų susitarimą su Vilniaus miestu“, – teigė ministrė.
Ministerijai buvo pasiūlyta rinktis iš trijų galimų vietų koncertų salei: automobilių stovėjimo aikštelės prie Seimo, taip pat Vidaus reikalų ministerijos rūmų Tuskulėnų gatvėje vietos ir buvusių Profsąjungų rūmų teritorijos ant Tauro kalno.
Anot L. Ruokytės-Jonsson, pagal dabartinį susitarimą Vilniaus savivaldybė įsipareigotų išpirkti bankrutuojančiai įmonei „VIPC Vilnius“ priklausantį pastatą, o Kultūros ministerija – atrinkti ekspertus, kurie įvertintų sklypo tinkamumą. Ministrė tikisi, kad vasarį bus pradėtos ir paties pastato statybų pirkimo procedūros.
Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamento direktorius Mindaugas Pakalnis tvirtino, jog šiuo metu jau baigiamas rengti detalusis teritorijos aplink rūmus planas, numatytas ne turto išpirkimas, o perėmimas visuomenės poreikiams.
„Pagal procedūras, detalusis planas yra paskutinėje fazėje, likę kelių institucijų derinimai, išvada ir jis galės būti patvirtintas, po to prasidės turto perėmimo visuomenės poreikiams procedūra“, – kalbėjo jis.
Anot Vilniaus vyriausiojo architekto, detalusis sklypo planas turėtų būti parengtas dar šiemet, tuomet savivaldybė, kartu su Europos architektų sąjunga planuoja skelbti tarptautinį architektūrinį konkursą būsimai koncertų salei.
Anot jo, kol kas dar nėra nuspręsta, kieno lėšomis pastatas būtų statomas.
Pastatą valdančios bendrovės „VIPC Vilnius“ bankroto administratorius Stasys Poškus spalio pabaigoje tvirtino, kad pastatu domisi Azerbaidžano ambasados atstovaujami verslininkai, bet kreditoriai, atsižvelgę į Vilniaus miesto savivaldybės pageidavimą, pastato pardavimą esą sustabdė mėnesiui.
Liepą skelbtose pirmosiose rūmų varžytinėse bankroto administratorius nesulaukė nė vieno pasiūlymo, todėl varžytinės neįvyko. Kreditoriai buvo nustatę 11,53 mln. eurų pradinę pastato pardavimo kainą.
„VIPC Vilnius“ neteisminį bankrotą 2016 metų gruodį iškelti nusprendė kreditoriai. Iškėlus „VIPC Vilniui“ bankrotą, įmonės administratorius pateikė ieškinius sostinės savivaldybei ir valstybei, jais reikalauja priteisti daugiau nei 12 mln. eurų žalos. „VIPC Vilnius“ Profsąjungų rūmus iš bendrovės „Hermis Capital“ įsigijo 2004 metais.
1911 metais ant Tauro kalno buvo nupirktas žemės sklypas Tautos namams pastatyti. Projekto iniciatorius J.Basanavičius važiavo į JAV rinkti lėšų statyboms. Tačiau ir tuomet Tautos namai Vilniuje nebuvo pastatyti. Dabartinis Vilniaus Profesinių sąjungų kultūros rūmų pastatas pastatytas sovietmečiu, 1964-aisiais.