• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu daugelis pastebi, kad palyginti su kitomis Europos šalimis, Lietuvoje maisto ir kai kurių kitų prekių kainos yra pastebimai didesnės. Tačiau atlyginimai, nors ir didėjo, toli gražu nesiekia europietiškų.

Pastaruoju metu daugelis pastebi, kad palyginti su kitomis Europos šalimis, Lietuvoje maisto ir kai kurių kitų prekių kainos yra pastebimai didesnės. Tačiau atlyginimai, nors ir didėjo, toli gražu nesiekia europietiškų.

REKLAMA

Tai pasakytina ir apie minimaliąją mėnesinę algą (MMA). Nuo kitų metų Lietuvoje ji vėl didės, tačiau bus vis dar kelis kartus mažesnė už kitų šalių minimumą.

Taigi, nemažai daliai lietuvių teks gyventi pagal lietuviškas pajamas, tačiau parduotuvėse mokant europietiškas kainas.

Kiek didės minimali alga

Darbo kodeksas numato, kad minimalią algą mokėti galima tik už nekvalifikuotą darbą. Tačiau šią taisyklę galima nesunkiai apeiti algą padidinant kad ir 1 euru arba įprastinį darbo laiką sumažinant 1 val.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra beveik 140 tūkst. gyventojų, kurių mėnesinės pajamos neviršija 730 eurų per mėnesį neatskaičius mokesčių.

REKLAMA
REKLAMA

Bent tokiam skaičiui žmonių aktualu, kad nuo kitų metų pradžios MMA didėja 15 proc., arba 110 eurų – iki 840 eurų neatskaičius mokesčių.

REKLAMA

Atitinkamai minimalus valandinis atlygis Lietuvoje didės nuo dabartinių 4,47 euro iki 5,14 euro.

Daugelis tarptautinių ir vietos organizacijų, įvairūs ekspertai ne kartą ragino valdžią minimaliai algai prilyginti ir neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD).

Tačiau ir kitais metais gyventojų pajamų mokestį teks mokėti ir uždirbantiems minimumą. Jiems taikomas NPD didės nuo dabartinių 540 eurų iki 625 eurų.

Paprastai kalbant, kitais metais uždirbantys MMA 20 proc. dydžio gyventojų pajamų mokestį mokės nuo 215 eurų sumos – tai yra MMA ir NPD skirtumo (840 – 625 = 215). Per mėnesį susidarys 43 eurai (215 x 20 proc. = 43).

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, nuo minimalios algos taip pat reikia mokėti socialinio draudimo įmokas. 

Šiemet gaunantiems 730 eurų dydžio MMA popieriuje atskaičius visus mokesčius išeina apie 550 eurų į rankas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiuoja, kad įvertinus MMA ir NPD didinimą, nuo kitų metų tokie žmones į rankas gaus apie 83 eurais daugiau – tai yra maždaug 633 eurus į rankas.

Kainos vejasi europietiškas

Vertinant atlyginimus, svarbus ne tik jų dydis, išreikštas eurais, bet ir ką už gaunamą sumą galima nusipirkti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Eurostat“ duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje fiksuotas kainų lygis 78 proc. ES kainų vidurkio. Didžiausios kainos buvo Airijoje (144 proc.) ir Danijoje (143 proc.), o mažiausios – Rumunijoje (45 proc.).

Tiesa, jei skaičiuotume tik maisto ir gėrimų kainų lygį, tai jos Lietuvoje siekia beveik 89 proc. ES vidurkio, o drabužių ir avalynės kainos mūsų šalyje jį net ir viršija.

Oficialiais duomenimis, lapkritį metinė infliacija Lietuvoje viršijo 21 proc., kai visos euro zonos vidurkis buvo dvigubai mažesnis.

REKLAMA

Turint galvoje, kad per visus šiuo metus prekių ir paslaugų kainos mūsų šalyje augo kur kas sparčiau nei kitose ES valstybėse, gali būti, kad bendras lietuviškų kainų lygis dar labiau priartėjo prie europietiško. Tačiau ar tiek priartėjo ir minimali alga?

Minimumas kitose šalyse

Ne visos ES šalys turi teisės aktuose įtvirtintą reikalavimą kasmet nustatyti minimalią mėnesinę algą. Kai kuriose valstybėse dėl šio dydžio atskirai tariasi profesinės sąjungos ir darbdaviai, o kai kur ji visai nenustatoma.

REKLAMA

Be to, kiekviena valstybė savarankiškai sprendžia, kokius mokesčius ir įmokas taikyti uždirbantiems mažiausiai, kokį nustatyti neapmokestinamą pajamų dydį ar jo visai netaikyti.

Tačiau net lyginant minimalias algas neatskaičius mokesčių, akivaizdu, kad Lietuviškai MMA dar toli iki kai kurių ES valstybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, Liuksemburge per šiuos metus minimali alga padidėjo nuo 2257 eurų iki 2313 eurų neatskaičius mokesčių, Belgijoje – nuo 1658 eurų iki 1842 eurų, Nyderlanduose – nuo 1725 iki 1756 eurų, o Vokietijoje – nuo 1638 eurų iki 1744 eurų.

Įdomu tai, kad Lenkijoje minimali alga sumažėjo nuo 655 eurų iki 642 eurų, o Vengrijoje – nuo 542 eurų iki 504 eurų. Vis dėlto šios šalys turi nacionalines valiutas ir minimumo sumažėjimą lemia šių valiutų kursų svyravimas euro atžvilgiu.

REKLAMA

Nuo 2023 m. pagal MMA dydį (840 eurų) Lietuva turėtų aplenkti Graikiją (832 eurai).

Beje, Latvijoje jau kelerius metus minimali alga nesikeitė ir buvo lygi 500 eurų. Tačiau nuo kitų metų pradžios ji didės iki 620 eurų.

Tuo metu Estijoje nuo kitų metų pradžios minimali alga kils nuo dabartinių 654 eurų iki 725 eurų.

Palyginti su kaimyninėmis šalimis, Lietuvos MMA neatskaičius mokesčių yra didesnis ir dėl to, kad prieš kelerius metus vykdant mokesčių reformą jos buvo padaugintos iš 1,289. Taip buvo padaryta nuo 2019 m. nusprendus perkelti darbdaviui skaičiuotus mokesčius darbuotojui.

nu nesiskuskit alga minimumas aplenke jau net graikija .o kainos aplenke net skandinavija
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų